Јункер изгубил рамнотежа, лидерот на ЕК одвај го одржувале на нозе (видео)

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер синоќа пред гала вечерата на лидерите на НАТО изгубил рамнотежа неколку пати, се движел несигурно и се нишал, пренесува „АП“.

Јункер се сопнал и се затетеравил до таа мерка што претседателите на Финска и Украина, меѓу останатите, морале да му помогнат да остане на нозе, а го придржувал и холандскиот премиер Марк Руте.

Јункер изјавил дека боледува од ишијас кој понекогаш влијае на неговото движење.

Португалскиот премиер Антонио Коста изјавил дека Јункер се жалел на болка во грбот.

Од кабинетот на Јункер не сакале да ги прокоментираат овие наводи, повикувајќи се на приватност.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер