Десковска: ДИК може да остане без време за референдумот

Државната изборна комисија треба што поскоро да се формира бидејќи нема да има време да го спроведе референдумот, смета министерката за правда Рената Тренеска Дескоска.

-Изборот на ДИК не смее да биде ставен во пакет со никакви амнести, со никакви услови за технички, пржински или било какви влади, бидејќи нас ни треба институции кои што ќе може да функционираат особено во најава на претстојниот референдум. Секое доцнење со формирањето на ДИк може да значи и наедоволна спремнсот на новоизбраните членови да ги спроведат сите активнсоти кои што се потребни, рече Тренеска Дескоска.

И високиот партиски функционер на ДУИ Артан Груби смета дека Државната изборна комсија не треба да биде условувана од било какви други закни.

Во секој случај изборот на ДИК не треба да зависи од било кои други закони и сметаме дека треба час поскоро да бидат избрани членовите на новата ДИК за да пристапи кон слендите чекори кои што не чекаат во врска со референдумот, рече Груби.

Министерката за правда рече дека не е дел од преговарачките тимови и не може да посочи кои се барањата на опозицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ дека бараат да бидат донесени два закони. Првиот за Влада и вториот за финансирање на политичките партии. Неодамна претседателот на комисијата за избори и именувања Илија Димовски рече дека нема да закаже седница на Комисијата која е надлежна за изборот на членовите на ДИК се додека партиите не се усогласат.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер