Откриен тајниот план на Северна Кореја: Уцена од милијарда долари

Книгата која ја напишал поранешниот висок дипломат на Северна Кореја, открива дека Пјонгјанг го уценувал Израел, со заканата дека на Иран ќе му продаде нуклеарна технологија.

Имено, така тврди Тае Јонг Хо, кој побегнал во Јужна Кореја во 2016 година. Северна Кореја барала од Израел да плати милијарда долари во замена за тоа да не му продаде на Иран своја технологија за развој на балистички ракети, пренесе „Вол Стрит Џурнал“.

Таа “непристојна“ понуда изнесена е во 1999 година во едно кафуле во Стокхолм, кога на кафе седнале тогашниот севернокорејски амбасадор Сон Мун Си и неговиот израелски колега Гидеон Бен Ами.

Според наводите од книгата, Израел ја одбил таа понуда, но за неколку дена испратил нова – контрапонуда, да и испрати на Северна Кореја донација во храна.

„Вол Стрит Џурнал“ навел дека не успеал да добија потврда од двајцата амбасадори кои наводно учествувале во износувањето на уцената, но навел дека минатата недела Бен Ами, пред израелските медиуми, изјавил дека во текот на мандатот како амбасадор, имал неколку тајни состаноци со севернокорејските дипломати, и тоа во период од 1999 до 2002 година, кои ги иницирал Пјонгјанг.

Град Скопје ќе се кандидира за Европска престолнина на културата за 2028

 Градските власти денеска официјално ја објавија одлуката за номинирање на Скопје како можен кандидат за титулата на Европската комисија, Европска престолнина на културата за 2028 година.

– Оваа апликација е доказ за нашите заложби дека Скопје треба да е европски, модерен град, каде вистинските културни вредности ќе бидат на највисоко ниво. Сите активности на Градот или во Градот, како што е реновирањето на Универзална сала, ќе бидат насочени кон целта Скопје во 2028 година да биде европска престолнина на културата, рече Шилегов. Додаде дека да се биде европска престолнина на културата не значи само богата програма на настани, туку и заграбување и оживување на нови културни простори. Потенцира дека културата обединува и не знае за граници.

Шилегов информира дека искуствата од досегашните престолнини покажуваат оти за секое вложено евро, градот добива назад осум евра. Добивањето на оваа титула, како што рече, ќе значи зголемен број на туристи, препознатливост и поголем развој.

Тој потенцира дека Скопје, неговите граѓани и културните работници ќе сторат се оваа наша апликација да стане реалност.

Роберт Алаѓозовски, национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка во кабинетот на премиерот Заев и координатор на тимот Скопје – Европски град на културата 2028 година изјави дека кога ќе биде објавен повикот за кандитурата во 2021 или во 2022 година, ние ќе треба да поднесеме апликација, која е сложена.

Во апликацијата, како што рече, ќе треба да бидат одговорени многу прашања, кои експерти од ЕК ќе ги разгледуваат и преку процес на селекција ние ќе докажаме дека заслужуваме да ја добиеме титулата. Експертите препорачуваат најмалку три до четири години предвреме да се почне со подготовките и еден од критериумите за успех е тоа да не биде кабинетска програма, туку програма која навистина многу ќе му значи на Градот.

– Веќе два месеца едно јадро од десетина луѓе работи на програмата, истражува, ги студира материјалите и успешните апликации, воспоставува почетна комуникација со други градови. Идејата е во 2019 и во 2020 година да се добиваат повеќе средства од буџетот за да може тимот да расте, успешно да го совлада предизвикот и да поднесе апликација која би требало да има најмногу стотина страници, рече Алаѓозовски. Смета дека Скопје има капцитет и ќе успее во овој процес бидејќи добро почнале и имаат план како понатаму да продолжат за да се дојде до успешна апликација.

Алаѓозовски соопшти дека иницијатива и подготвителни активности за кандидатира се почнати од 2014 година, а одлуката е донесена дека со сигурност за три години ќе се кандидираме од сега.

Градовите Пловдив и Љубљана му ги пренесуваат своите искуства и му помагаат на Град Скопје во подготовката на оваа апликација и да се добие титулата – Европски град на културата за 2028 година.

Иван Тотев, градоначалник на Пловдив – Европски град на културата 2019 потенцира дека ова е политички, а не само културен проект и треба да има консензус од сите кои работат во него. На работно ниво треба да бидат луѓе кои ја разбираат културата, а не политичари, да се има план за десет години, да се поврзат сите културни работници…

Граѓаните најмногу се жалат на судството кај Народниот правобранител

Граѓаните поднесуваат меѓу три и четири илјади претставки годишно до Народниот правобранител, а само за десетте месеци од тековната година се поднесени над 3.100 претставки, информираше денеска Народниот правобранител Иџет Мемети.

 Граѓаните поднесуваат меѓу три и четири илјади претставки годишно до Народниот правобранител, а само за десетте месеци од тековната година се поднесени над 3.100 претставки, информираше денеска Народниот правобранител Иџет Мемети, кој учествуваше на јавниот настан „Народниот правобранител и локалната власт:подобра соработка за поголема заштита на правата на граѓаните".

Додаде дека во вкупниот број претставки многу мал е бројот на тие што се однесуваат на локалната власт, а многу голем е тој што се однесува на централната.

– Најмногу од претставките се однесуаат на судската власт. Граѓаните најмногу се жалат на таа власт. Понатаму следуваат потрошувачките права и другите права како што се од работен однос,  социјалните права и други, рече Мемети.

Според него, голем е процентот на препораките што се прифаќаат од страна на прекршителите на правата на граѓаните.

-Од 1.100 констатирани повреди,  околу 1.000 наши препораки се прифаќаат со што успеваме на многу наши граѓани да ја попречиме повредата или да им ја санираме. Но, од друга страна, нашите општи препораки се проблем. И тешко таму се пробива мразот властите да ги прифатат и спроведат нашите препораки, смета Мемети.

Одоговарајќи на новинарско прашање дали е задоволен од буџетот кој е планиран од страна на Владата за Народниот правобранител за идната година, Мемети рече дека е задоволен и оти се усоглосени со Владата и министерот за финансии. Планираните средства се доволни  за вршење на работата и им се одобрени средства за прием на нов кадар во инстутуцијата.

Градоначалникот на Струмица Коста Јаневски кој истакна дека зборот „граѓани" е заеднички именител на двете институции.

-Еден од доказите за подготвеноста на локалните власти да соработуваат со Народниот правобранител е и постоењето на Локалното координативно тело за заштита од дискриминација, формирано од општина Струмица, а во кое членува и претставник на струмичката подрачна канцеларија на Народниот правобранител, рече градоначалникот Јаневски.

Настанот се организираше во рамки на проектот „Граѓанскo набљудување на Народниот правобранител", спроведуван од НВО „Инфоцентар",а поддржан од Амбасадата на САД во Република Македонија. /МИА

Груевски останува недофатлив за македонските власти 2-3 месеци

Постапката за азил на поранешниот премиер Никола Груевски може да трае до 60 дена, според процедурите во Унгарија.

 На сајтот на унгарската служба за имиграција, стои дека барателот за азил ќе биде интервјуиран за време на постапката со помош на преведувач. За време на интервјуто од Груевски ќе се бара да изложи детали за причините за бегство, околностите за пристигнување во Унгарија и да презентира било какви докази за поткрепа на неговото барање. Во постапката за азил, унгарските служби можат да донесат одлука да му доделат статус на бегалец или да ја прекинат постапката

Во постапката за азил може да се донесе одлука за:

· Доделување статус на бегалец

· Доделување на супсидијарна заштита

· Доделување на привремена заштита, со што на барателот на азил му се овозможува привремено да остане во Унгарија

· Одбивање на апликацијата во целост

· Прекинување на постапката.

Доколку пријавата за азил биде одбиена, подносителот нема право за престој во Унгарија и според унгарските закони ќе биде протеран. Доколку пак добие меѓународна заштита односно статус на бегалец, ќе му се даде право на престој во Унгарија. Тамошните органи доколку одлучат можат и да ја забрзаат постапката и во рок од 15 дена да одлучат за барањето на апликантот. Експертите велат дека додека трае постапката за азил, екс премиерот не може да биде екстрадиран во земјава.

Груевски до унгарските служби треба во дадениот рок да испорача докази за неговото барање и зошто бара азил во Унгарија, вели Буџаковски. Доколку тој добие азил во Унгарија, во тој случај можно е да се бара трансфер на казнената постапка од Македонија во Унгарија.

Екс премиерот Груевски вчера по неколку дневна неизвесност на социјалните мрежи објави дека е во Унгарија, каде побарал азил бидејќи стравувал за својот живот. По него е распишана меѓународна потерница за издржување на 2 годишна казна затвор за случајот Тенк, која додека трае процедурата за азил е без правна важност.

притисни ентер