Попладнево во Скопје марш за жртвите од Сребреница

Македонија дел од светските заложби никогаш повеќе да не се повтори геноцидот во Сребреница. Попладнево во Скопје се одржува марш  во чест на над петте илјади жртви во геноцидот во Сребреница.

Босна и Херцеговина се сеќава на геноцидот во Сребреница. Илјадници луѓе денеска излегоа на маршот на мирот посветен на жртвите од крвавите настани кои се случија пред 23 години. Како секоја година, така и оваа, во меморијалниот центар во Поточари се одржа комеморација за настраданите, пораките исти – никогаш да не се повтори.

Геноцидот во Сребреница никогаш не требаше да се случи, како што не требаше да се случат ни сличните настани во други делови на источна Босна и целата земја.

Бошњаците беа издадени кога беше заклана заштитената зона од Обединетите нации тука во Сребреница. Тие работи никогаш не можат да се поправат.

Единствениот српски политичар пак кој и оваа година дојде на комеморацијата Чедомир Јовановиќ. Од меморијалниот центар порача дека пред 23 години во Сребреница страдала Босна и нејзиниот народ , додека тие кои го негираат геноцидот, страдаат секој ден.

Каква порака може да излезе од тука? Мислам дека Бошњаците страдаа овде еднаш пред 23 години, а мојот народ и сите кои го негираат геноцидот, страдаат секој ден.

Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница се одбележува и во Македонија. На свечената комеморација од законодавниот дом, спикерот Џафери со порака – Сребреница никогаш да не се заборави.

Злосторството во Сребреница, во 2007 година Меѓународниот суд во Хаг го квалификуваше како геноцид, а обвинети беа Радован Караџиќ и Ратко Младиќ.

Од утре ќе се гради снежниот град во Маврово

По 42-ри пат, од утре до 24-ти овој месец во Маврово ќе се одржи традиционалната детска манифестација „Снежен град – 2019", на која ќе учествуваат ученици од основни училишта од Скопје, Куманово, Виница и Тетово.

Како што информира организаторот на манифестацијата – Детскиот културен центар „Карпош"- Скопје, екипите се составени од по десетина деца со свој ментор и тие со потребните алатки ќе ја градат своја склулптура и ќе ја прикажат својата креативност и умешност.

-Децата кои учествуваат на снежен град користејќи ја својата фантазија, се вистински уметници кои си играат со снегот и го претвораат во објект кој што тие си го замислиле. Веруваме дека како и секоја година ќе направат впечатливи, уметнички скулптури, велет од Детскиот културен центар „Карпош"- Скопје.

Во рамките на манифестацијатаќе се одржат и други активности од забавно-рекреативен карактер, како избор на снежна убавица, спортски игри и натпревари во пинг понг, билијард, шах, училишна квизотека, пикадо, снежен крос, најслатка бонбона, снежно бинго, бал под маски и забава во дискотека за учесниците.

На 24 февруари во 11:00 часот децата – градителите заедно со директорката на ДКЦ „Карпош", Билјана Лалчевска Серафимовска ќе го претстават и свечено ќе го отворат „Снежниот град" за сите посетителите кои ја сакаат оваа уметност да ги разгледаат ремек делата на малите креативци направени од снег. /МИА

Трамп не им верувал на своите разузнавачи, туку на Путин

Претседателот на САД Доналд Трамп не им поверувал на извештаите на американските разузнавачи дека Северна Кореја има ракети кои можат да досегнат до САД бидејќи Путин му рекол поинаку.

„Во суштина, Трамп изјави дека не верува оти Северна Кореја има способност да не погоди со балистички ракети. Не поверувал во тоа бидејќи претседателот Путин му рекол дека не можат. Путим  му рече дека Северна Кореја  всушност нема такви ракети“– изјави поранешниот директор на ФБИ, Ендру Мекејб.

Како што рекол, иако разузнавачите го уверувале во тоа, американскиот претседател изјавил дека не му е грижа за тие тврдења и оти му верува на рускиот претседател Владимир Путин, што за него било шокантно.

Мекејб немал многу време да биде шокиран бидејќи неговата кариера во ФБИ многу брзо завршила откако бил сменет бидејќи наводно лажел за оддавањето информации на ФБИ во медиумите.

Африм Гаши ќе формира нова партија

Членството на крилото „БЕСА“ предводено од Африм Гаши побарало да се прекине судскиот процес за името на партијата.

Поради тоа Гаши и неговите поддржувачи се откажуваат од спорот и ќе формираат нова партија.

Новата партија треба да биде регистрирана наскоро, и ќе го носи името „Алтернатива“. Со тоа „БЕСА“ останува на Билал Касами.

Оваа одлука беше донесена на вчерашната средба на централното собрание предводено од Гаши.

По локалните избори во партијата „БЕСА“ настана внатрепартиски раскол, поради незадоволството од постигнатите резултати.

притисни ентер