Трамп е политичар со најголем број следбеници на Твитер

Претседателот на САД , Доналд Трамп е политичарот со најголем број следбеници на Твитер.

Поголем е бројот на луѓето од целиот свет што го следат Трамп , отколку папата Франциск. Дури и индискиот премиер Нарендра Моди не може со Трамп , иако Индија имна најголем број корисници на Твитер.

Според извештајот ,,Твитломатија” на американската косултантска фирма ,,Барсон , Кон и Вулф”, Трамп има над 52 милиони следбеници , повеќе за 4,5 милиони од папата Франциск. Од индискиот премиер Моди има 10 милиони следбеници повеќе. Трамп е прв на листата од октомври минатата година , кога бројот на следбениците на Твитер речиси двојно е зголемен.

Сепак , според бројот на ретвитнувања најмногу има саудискиот крал Салман.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер