Продолжува реставрацијата на археолошкиот локалитет Скупи

Продолжија  реставраторските активности на археолошкиот локалитет Скупи 

Реставраторските активности продолжија откако се направи целосна ревизија на проектот кој почна да го реализира претходната влада.

30-дневен притвор за Јанакиевски и Божиновски

Барањето за притвор за Јанакиески и Божиновски СЈО го поднело рано утринава а судот го одобрил.

Груевски е во бегство а Специјалното обвинителство се сомнева дека на ист начин за бегство се спремале и екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот секретар во владата на ВМРДО ДПМНЕ Кирил Божиновски поради што судот им определи притвор од триесет дена. Обвинителката Лиле Стефанова не сакаше јавно да ги сподели информациите со кои располагаат но рече дека ќе бараат притвор и за другите обвинети за кои ќе има сомнеж за бегство.

Барањето за притвор за Јанакиески и Божиновски СЈО го поднело рано утринава а судот го одобрил.

-По ценење на фактите и доказите во предлогот судот донесе решенија со кои го прифати предлогот и на двете лица им определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на опасност од бегство . 

Обвинета во овој случај е и екс министерката за внатрешни Гордана Јанкулоска која како што рече не очекува притвор бидејќи ги почитувала определените мерки од судот.

Екс министерот Јанакиески синоќа за дел од медиумите го осуди бегството на Груевски и рече дека не планира да бега.  Со Божиновски утринава се спроведени во истражниот затвор во Шуто Оризари а денеска не беа спроведени во судот бдејќи решението за притвор судијата Осман Шабани го добил утринава.

На следното рочиште за десетина дена Кривичниот суд ќе треба да одлучи и дали на екс премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за Титаник или постапката ќе се одвои.

Случајот Титаник е најголемиот слуачј на СЈО во кој има над 20 обвинети за изборни нерегуларности.  Освен во него Груевски е обвинет во уште 3 случаи -  ТНТ, Траекторија и Насилство во Центар.

Дали Вучиќ му помогнал на Груевски, прашуваат две српски партии

За бегството на Никола Груевски во Унгарија вчера и денеска информираат сите српски медиуми, а според ТВ Н1, Министерство за внатерешни работи на Србија соопштило дека Груевски нема српско државјанство или пасош.

За бегството на Никола Груевски во Унгарија вчера и денеска информираат сите српски медиуми, а според ТВ Н1, Министерство за внатерешни работи на Србија соопштило дека Груевски нема српско државјанство или пасош и дека се проверуваат информациите дали до Унгарија одел преку територијата на Србија.

Српската опозициска партија Движење на слободните граѓани (ПСГ) на Саша Јанковиќ и Граѓанскиот блок 381 денеска побараа Владата на Србија и Српската напредна партија (СНС) да одговарат која е улога на Белград во бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, оценувајќи притоа дека Србија под власта на СНС станала „безбедна зона” за богатите луѓе кои во своите земји бегаат од правдата.

-Дали (претседателот на Србија Александар) Вучиќ му помогнал размислувајќи и за себе, дали незаконски и наредил на разузнавачката служба БИА тајно да го прифати Груевски и да го спроведе преку Србија зашто сака да создаде пракса која утре и нему ќе му треба, прашуваат од ПСГ и Граѓански блок 381 во соопштението до јавноста.

Наведуваат и дека советникот на принцот на Абу Даби, шеикот Мохамед бин Зајед, Мухамед Дахлан, кој е на меѓународна потерница, има добиено државјанството и орден на Србија, а потоа ја има закупено поранешната претседателска вила на Дедиње.

Граѓанскиот блок и ПСГ додадаваат во соопштението дека Србија му дала азил на поранешен романски пратеник Себастијан Гици за кој е распишана меѓународна потерница за перење пари, примање и давање мито, уцена и злоупотреба на класифицирани информации.

-Движењето на слободни граѓани нема да дозволи, по промена на власта, луѓето кои денес на секој начин ја уништуваат Србија, да ја избегнат одговорноста, се вели во соопштението на ПСГ и Граѓанскиот блок 381 кои го објави опозицијскиот весник „Данас". /МИА

Заврши собраниската расправа за Предлог законот за отпис на камати за наплата на долгови

Се предлага отпишување камати за наплата на долгови за услугите опфатени со законот за кои постојат решенија за извршување издадени од суд заклучно со 25 мај 2006 година, трансферирани кај нотар или извршител.

Собранието денеска на продолжение на 65. седница ја заокружи расправата за Предлог законот за отпишување на камати за наплата на долгови кои произлегуваат од услуги од  комунални дејности, телефонија, мобилни и кабелски оператори, радиодифузна такса, одржување заеднички простории, наводнување и одводнување на земјоделско земјиште, по скратена постапка.

Се предлага отпишување камати за наплата на долгови за услугите опфатени со законот за кои постојат решенија за извршување издадени од суд заклучно со 25 мај 2006 година, трансферирани кај нотар или извршител.

Според законот, право на отпис на  камата  ќе оствари секое физичко лице – должник  кој ќе изврши уплата на главниот долг и трошоците (судски, нотарски, адвокатски, трошоци на извршување) на постапката во рок од  12  месеца од денот на објавување на Одлуката донесена на Управен одбор на доверителите кои ги отпишуваат каматите за наплатата на долговите  кои произлегуваат од предвидените услуги.

Пратениците ја завршија и расправата за Предлог законот за измените и дополнувањата на Законот за нотаријат, со кои, како што стои во образложението, ќе се надминат констатираните слабости на постојниот закон, содржински ќе се преуредат и допрецизираат законските одредби за кои поради нивната недореченост во праксата  имаше различно толкување.

– Со овој закон новина е тоа што учесникот во постапката пред нотар има право на слободен избор на нотар со цел да се влијае на  спречување на појавата на нелојална конкуренција и да се спречи поголема концентрација на предмети кај одреден нотар. Новитет е и тоа забраната на нотарот да договара и наплаќа спротивно од нотарската тарифа, рече пратеничката од СДСМ Лидија Тасевска.

Со предложените измени на Законот за извршување, за кои исто така се расправаше,  треба да се олесни, поедностави, поевтини и зголеми  ефикасноста при остварување на правата на граѓаните и правните лица и сите учесници во постапката пред извршител.

Законот ќе предизвика и целосна ревизија на Тарифата за награда и надомест за работата на извршителите и ревизија и усвојување на подзаконски акти.

За трите закони, како што информираше потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, ќе се гласа дополнително.

притисни ентер