Инциденти на вчерашните протести во Солун и Атина, денеска нов собир

Во Атина и Солун синоќа се одржаа протести против договорот од Преспа. Пред гркиот парламент беа упатени пораки дека Македонија е грчка,а дека политичарите се предавници.

 Со судири меѓу полицијата и демонстрантите завршија вчерашните протести во Солун и Атина против Договорот од Преспа. Во грчката престолнина беа уапсени три лица, а едно беше повредено. За денеска пак, во Солун е закажан нов собир.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, за време на протестот пред грчкиот Парламент се случија инциденти, откако поголема група маскирани лица ја нападнаа полицијата со пиротехнички материјали и разни предмети како дрва, камења, пластични шишиња и слично. Специјалците одговорија со употреба на солзавец и шок бомби.

Работата на новинарските екипи дополнително ја отежнаа маскираните лица, кои вербално ги нападнаа новинарите, снимателите и фоторепортерите, побараа да се оддалечат од местото каде што се случија инцидентите и не дозволуваа да се снима или да се фотографира, а на еден фотограф се обидоа да му го оштетат фотографскиот апарат.

Веројатно е дека не станува збор за анархистичка група како што е случај на протестите поврзани со економијата, туку маскираните лица неофицијално се радикални десничари.

Инцидентите не траеја долго, ситуацијата се смири, граѓаните продолжија да протестираат, но делот околу Парламентот беше под силно полициско обезбедување.

Кусо пред полноќ, полицијата успеа да ја испразни улицата пред грчкиот Парламент, откако подолго време група од околу 50-тина лица одбиваше да си замине. Велеа дека се националисти и патриоти и немаат намера да предизвикаат инциденти. Откако не одговорија позитивно на барањата на полицијата да се повлечат, специјалците употребија солзавец во вид на спреј, се обидоа еден по еден насилно да ги отстранат, но безуспешно. Групата, која беше неповрзана со онаа што претходно предизвика инциденти, извикуваше дека Македонија е грчка и пееше грчки патриотски песни, но и грчката химна. По инсистирањето на полицајците, групата реши да се повлече, со што и заврши вчерашниот протест во Атина.

И покрај тоа што беше најавуван како масовен, на собирот пред грчкиот Парламент имаше помалку од илјада лица, а меѓу нив Грци од сите возрасти, но и голем број свештени лица.

„Скопјане, Скопјане, никогаш нема да го земеш името“, „Македонија е грчка“, „Предавници“, беа дел од извиците на протестот, јави дописничката на МИА од Атина.

Меѓу демонстрантите на Синтагма, присутни беа и припадници или симпатизери и поддржувачи на Златна зора кои делеа и фрлаа флаери со порака дека Македонија е грчка, политичарите се предавници, а единствената надеж за земјата е Златна зора.

Паралелно со протестот во Атина, собир имаше и во Солун, а и таму не изостанаа инцидентите меѓу демонстрантите и полицијата. Судирите беа од помали размери во однос на оние пред грчкиот Парламент.

За денес, во 20 часот по локално време, во Солун е закажан нов протест против Договорот од Преспа, организиран преку социјалните мрежи.

(Видео) За Македонија се „невидливи“, ама затоа пак РТВ Србија им посвети емисија

Станува збор за емисијата на РТС - Квадратура на кругот, во која оваа недела темата беше граѓанската војна во Грција, и нашите сограѓани - бегалците од Егејска Македонија!

За жал, официјално се откажавме од нив, но тие се само уште еден доказ дека Македонци живееле и живеат во северна Грција, регион што тие си го нарекоа „Македонија“, додека ние од неодамна станавме Северни.

Српската државна ТВ се потсетува на овој страшен егзодус и вели:
„Во таа братоубиствена војна, во која од една страна се бореа вооружените сили на грчката влада, а од друга страна грчки комунисти, загинаа околу 50.000 луѓе, над половина милион беа внатрешно раселени, а повеќе од 50.000 избегаа само од Егејска Македонија“

50.000 наши луѓе, од кои преку 28.000 беа деца...сите Македонци.

( Видео ) Емисијата - Квадратурата на кругот

Полициска рација во близина на Москва – Откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога (ВИДЕО)

Полицијата изврши рација и ја затвори најголема нелегална лабораторија за синтетички дроги во Русија.

Дилерите се скриле на фарма недалеку од Москва, соопшти руското Министерство за внатрешни работи.

Тие објавија видео и фотографии од лабораторијата скриени на четири хектари фарма во Серпуково, на околу 100 км јужно од Москва. Откриле околу тон и пол синтетички дроги, околу 100 килограми кристали, тон и пол разни течности, четири тони реагенси, повеќе од 600 кг прекурсори , седум хемиски реактори и друга опрема.

Уличната вредност на лекот се проценува на повеќе од сто милијарди долари.

„Производството беше во тек кога влета полицијата“, рече портпаролката на Министерството, Ирина Волк. Тие пронашле и уапсиле  тројца хемичари, по потекло  Украинци, транспортер , како  и организаторите на целиот бизнис. Сите завршија во притвор и им се заканува казна затвор до 20 години.

Европол разби мрежа на криумчари на мигранти

Полската гранична служба, со поддршка на Европол, на 18. овој месец растурила организирана криминална група вклучена во шверц на мигранти.

Полската полиција уапси 17 осомничени членови на криминалната мрежа, од кои четворица, за кои се верува дека се главните организатори, се приведени.

За време на операцијата биле запленети телефони и компјутери, како и документи од регистрирани компании користени за полесно шверцување на мигрантите низ Европа.

Активна од 2012 година, групата овозможила нелегално да преминат мигранти од Источна Европа, Азија и Африка, главно во Полска, и во други земји на ЕУ и САД, соопшти Европол.

Криминалната мрежа соработувала со криминалци од различни земји, особено од Русија, Турција и Украина. Тие организирале нелегален влез во ЕУ за најмалку 13.000 лица при што заработиле над 2,3 милиони евра.

притисни ентер