Советникот на Трамп во Русија - ќе договара средба со Путин

Советникот на Трамп за национална безбедност, Џон Болтон, ќе ја посети Русија во рамки на подготовките за самитот САД – Русија, потврди денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека се уште не е утврден точниот датум на оваа средба но нагласи дека јавноста ќе биде информирана кога двете страни ќе бидат подготвени.

Светските медиуми пишуваа дека средбата најверојатно ќе се одржи на претстојниот самит на НАТО во јули, а ваквите информации почнаа да кружат во медиумите откако претходно Трамп најави дека ова лето ќе оствари средба со рускиот претседател Владимир Путин.

Претходно и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров нагласи дека Москва е подготвена да оствари контакти и додаде дека средбата ќе биде најавена доколку биде постигнат договор за состанок на високо ниво.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер