Советникот на Трамп во Русија - ќе договара средба со Путин

Советникот на Трамп за национална безбедност, Џон Болтон, ќе ја посети Русија во рамки на подготовките за самитот САД – Русија, потврди денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека се уште не е утврден точниот датум на оваа средба но нагласи дека јавноста ќе биде информирана кога двете страни ќе бидат подготвени.

Светските медиуми пишуваа дека средбата најверојатно ќе се одржи на претстојниот самит на НАТО во јули, а ваквите информации почнаа да кружат во медиумите откако претходно Трамп најави дека ова лето ќе оствари средба со рускиот претседател Владимир Путин.

Претходно и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров нагласи дека Москва е подготвена да оствари контакти и додаде дека средбата ќе биде најавена доколку биде постигнат договор за состанок на високо ниво.

Александар Пандов и Тодор Пендаров во „Само вистина“

Начинот на бегството но и самото бегство на Груевски е голема енигма за државата.Кој потфрли во процесот, власта, судот или службите?

Дами и господа, среда, среќниот ден од неделата, но за кого ќе има трагичен а за кого среќен крајот на овој политички трилер, вечерва на жешкиот икс, секој со својата, во нашата и ваша Само Вистина со десничарот Александар Пандов и левичарот Тодор Пендаров.

Начинот на бегството но и самото бегство на Груевски е голема енигма за државата.Кој потфрли во процесот, власта, судот или службите?

Има ли Груевски пасош на некоја соседна или европска држава или  лажен идентитет, и дали користел воздух или илегални премини за напуштање на државата?

Нели е премногу чудно бегалецот да ја открие својата локација па дури и да биде сигурен дека ќе добие азил? Да не е случајно последниот пост на ФБ на Груевски мамка?

По бегството на Груевски ,Миле Јанакиевски и Кирил Божиновски завршија во Шутка, кој висок функционер е следен? Дали бегството на Груевски, ги остави на цедило сопартијците и го вклучи алармот за превенирање на нови обиди за бегство?

СЈО бараше уште во 2016 притвор за Груевски но кривичен го одби истото. Кој не ја зема сериозно предвид опасноста за бегство на екс-опозицискиот лидер?

Издадена е меѓународна потерница, ќе го издржи ли унгарскиот премиер Орбан дипломатскиот притисок за екстрадиција на Груевски?

Ја готви ли Претседателот Иванов, аболицијата за Груевски или унгарскиот азил му е последната надеж?

За Пандов Груевски е патриот, против него има монтиран политички процес, а кога вистината ќе излезе на виделина, народот ќе им пресуди на тие што прават неправда.

За Пендаров е грешка што и порано не бил побаран притвор за екс-Премиерот на Македонија.

Ќе го преплива ли некој синиот убав Дунав, или ќе се врати со помош на цевчиња? Најгледаната и највлијателната политичка емисија,  Само Вистина, вечерва со „тешкашите“ -  Александар Пандов и Тодор Пендаров, само и само, на Канал 5 Телевизија.

Експертите сметаат дека водата од Охридското Езеро не смее примарно да се користи за производство на електрична енергија

Ситуацијата со ниското ниво на водата во Охридското Езеро засега не е алармантна, но повторно укажува на проблемот околу стопанисувањето со водата од басенот и нејзиното искористување за производство на електрична енергија.

Експертите учесници на годишната Конференција за управување со Дримскиот басен што се одржува во Охрид согласни дека водата од езерото може да се користи за производство на електрична енергија, но никако тоа да биде единствена уште помалку примарна цел, односно оти мора да се внимава на поширокиот интерес на заедницата.

Моментално нивото на езерото е некаде 16 сантиметри над минимумот што не е алармантно, но би било мошне лошо по еко-системот доколку се случи тоа да се симне под таа кота како што беше минатата година.

-Честопати сме споменувале дека ЕЛЕМ езерото го употребува како резервоар за вода за своите централи. Тие тоа го негираат, но факт е дека тоа се случува оттаму што за десеттина месеци нивото варира и за 70-80 и повеќе сантиметри, што е недозволиво. Мислам дека државата треба да преземе драстични мерки кон такви нарушувања на нивото, односно да се одземе управувањето со водата на ЕЛЕМ затоа што еве последниве години се докажува дека не се грижат многу за тоа, туку едноставно езерото го гледаат како киловатчасови произведена енергија, изјави Трајче Талевски од Хидробиолошкиот институт во Охрид.

Талевски уште предупреди дека доколку нивото на езерото продолжи да опаѓа, во опасност е езерската флора и фауна.

-Во Студенчишкиот канал моментално има голема количина плашица која е доведена во опасност ако котата се спушти надолу. Пред некоја година бевме сведоци кога дваесеттина тони плашица беше заробена и не можеше да излезе и покрај влошените услови во каналот. Оваа година има уште поголемо количество плашица влезена на презимување во каналот, така да доколу се случат истите состојби со нивното може да се случи голема количина плашица да угине, рече тој.

Радосав Рашовиќ од Управата за води при црногорското Министерство за земјоделство посочи дека она што е нивна задача и цел е токму тоа, да не дозволуваат личните односно бизнис интересите да преовладуваат пред оние на пошироката заедница.

-Она што ние го работиме е токму тоа, да не дозволиме да преовладаваат личните бизнис-интереси. Ние никако не сакаме да произведуваме струја, а да уништиме нешто друго. Струјата е мошне важна за цивилизацијата, но исто така и екологијата односно животната средина. Државата мора да ја работи својата работа, да ги уреди работите – со закони и нивна примена. Јас од мојата држава и влада барам да ги почитува законите и прописите. Истовремено производителот на електрична енергија мора да има разбирање дека не е само да се заработуваат пари туку да се овозможува и напредок на земјата, изјави тој.

Илбер Мирта, раководител на Секторот води при Министерството за животна средина и просторно планирање посочи дека состојбата со нивото на езерото се следи, дека постојано се во координација со ЕЛЕМ.

-ЕЛЕМ стопанисува со водата од Охридското Езеро, ние соработуваме со нив, имаме добра релација и одговорно ги следиме движењата на нивото на езерото. Тука соработуваме и со соседна Албанија бидејќи секое движење тука има импакт и таму. Климатските промени исто така влијаат врз хидролошката слика, тие се следат и преземаме соодветни активности за справување со предизвиците, посочи Мирта.

Општина Охрид минатата седмица со допис побара од надлежното Министерство за транспорт и врски да преземе итни мерки за спречување на натамошно намалување на водостојот на нивото на Охридското Езеро. Во писмото беше посочено дека намалениот водостој на езерото се заканува да прерасне во посериозен проблем што се заканува да предизвика сериозни последици по рибниот фонд.

Во насока на превенирање на посериозни последици, Општината веќе спроведе одредени активности, преку исклучување на пумпите за вода од каптажата „Билјанини Извори" наменети за потребите на ЈП „Водовод" и пренасочување на водата во Студенчишкиот канал.

Проблемот со водостојот на езерото дополнително го усложнуваат неповолните временски околности, односно продолжениот сушен период без најави за врнежи. 

Заев очекува Унгарија да го екстрадира Груевски

Премиерот Зоран Заев во врска со пребегувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, изјави дека Министерството за внатрешни работи  постапувало согласно наредбата од судот и во рамки на законските овластувања.

 За постапката за екстрадиција на Груевски дека е веќе започната откако е добиена потврда од унгарското МВР дека тој се наоѓа во Унгарија.

– Без наредба, МВР не може ниту мене, ниту на кој било граѓанин да  му пристапи. Неколку дена претходно Груевски беше на иста Уставната комисија каде бев и јас во Парламентот. Ова го кажувам не затоа што не требало да бидеме поподготвени и повнимателни, туку затоа што тоа испраќа и сериозна порака дека не треба да правиме ништо повеќе од тоа што го пропишува законот. Од тој аспект строго е постапено согласно законот на еден внимателен и демократски начин, рече Заев на новинарско прашање на заедничката прес-конференција во Владата со премиерот на Малта, Џозеф Мускат, во врска со одговорноста на МВР за пребегувањето на Груевски

За проверката на возилата што излегувале од штабот на ВМРО-ДПМНЕ од страна на полицијата, рече дека е согласно наредба од полицијата за националната потерница за Груевски и негово спроведување за издржување на двегодишната затворска казна.

– Немаше налог за влез во политичка партија, ниту некој имаше намера за тоа. Исклучиво се постапувало согласно наредбите. Ние сме земја која има намера да биде членка на ЕУ и без разлика какви се чувствата тоа не ни дава за право да ги кршиме законите посебно не од страна на институциите затоа што исклучиво постапување по закон е нешто што се очекува од сите институции и од сите граѓани во Македонија, рече Заев.

Тој додаде дека очекува Унгарија да постапи по веќе распишана меѓународна потерница со која бара екстрадиција на Груевски.

– Очекуваме од Унгарија да биде пример дека нема да штити криминалци кои направиле штета врз граѓаните на Република Македонија. Каква би била мотивацијата на нас земјите кандидати ако една земја членка на ЕУ биде засолниште на криминалци и не ја почитува меѓународната пракса, меѓународното право, рече Заев.

Премиерот, воедно како што рече, остро и категорично ги демантираше шпекулациите за каков било политички договор со Никола Груевски во врска со случајов.

Запрашан кој ќе ја сноси одговорноста за бегството на Груевски и дали ова е дел од помирувањето, тој посочи дека секој процес го водат максимално транспарентно и нема ништо тајно или задкулисно.

– Пропусти нема направено ниту една институција. Единствено ако граничните служби го пропуштиле на официјалните гранични премини и граничната полиција направила одредени пропусти веднаш дадовме налог да се истражи целата постапка, рече Заев.

Според него, Владата не може да биде виновна за се. Таа постапува согласно закон и своите постапки јавно и транспарентно ги образложува. Изрази уверување дека процесите коишто се водат ќе доведат до она што е очекување на граѓаните , а тоа е да се изврши затворската казна на секое осудено лице вклучително и на Груевски.

Посочи дека секој треба да си ја сноси својата одговорност, а во вакви околности правосудството е тоа кое што ги носи одлуките.

– Апсолутно тоа одлучува кога испорачува упатен акт, кога поднесува обвинителен акт, кога дава притвор и слично. Ние на времето реагиравме кога ваквата постапка беше одбиена и јавно тоа го кажувавме како и аргументите. Правосудството не е во делот на надлежноста на Заев како премиер. Тоа е независно и ги носи своите одлуки растеретено од какво било влијание. Јас само ќе кажам уште еднаш каков кукавица е,којшто цело време велеше дека тој за Македонија е спремен да оди во затвор без разлика што ќе се случи. Тој само да излезат сите други е спремен да ја прифати одговорноста и слично. Дојде моментот на прифаќање на одговорноста, избега надвор од државата обидувајќи се претходно да добие нови аболиции. Тоа само по себе потврдува дека е виновен за тоа што е осуден. Тоа веројатно ќе се потврди на суд оти тоа е работа на судот. Секоја негова вина за која што се сомничи затоа што сите знаеме дека имавме режим којшто тој со неколку луѓе околу него комплетно го контролираше. Македонија единствено има иднина ако има казни. Казните мора да бидат испорачани и да бидат одлежани. Ќе направиме се во рамки на тоа што е наша надлежност да го испорачаме назад Груевски, рече Заев.

За бегството на Груевски рече дека министерот за внатрешни работи на Унгарија во телефонски разговор со министерот Спасовски потврдел дека тој е во Унагоија каде побарал азил, а воедно побарал и докумнети во врска со пресудата. 

притисни ентер