За албанските медиуми потпишан историски договор

Потпишан историскиот договор, со што е ставен  крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија.

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу потпишувањето на договорот.

Најгледата албанска телевизија, „Топ чанел“ во информацијата насловена „Ципрас и Заев ставија печат за името: заедно кон Европа“ се наведува дека грчкиот премиер откако добил доверба во парламент веднаш заминал да го потпише договорот за името и покрај тоа што опозицијата го смета за предавник.

-И премиерот Заев треба да мине преку многу пречки. Најпрво договорот треба да го усвои парламентот, а потоа да го потпише претседателот на земјата, Ѓорге Иванов. Иванов најави вето, а не се исклучува можноста и одржување референдум. Опозицијата го обвинува Заев дека ги продал националните интереси, наведува телевизијата.

Според порталот Албеу со „многу насмевки и прегратки“ надминат е речиси тридеценискиот конфликт меѓу двете држави. Во веста стои дека од денес „Македонија ќе се признава под името Северна Македонија“. Порталот со оценка дека „народот ќе го подржи премиерот Заев за иднината на Македонија“.

Агецијата Балканвеб оценува дека по 27 години се затвора поглавје со многу преговори.

-Потпишан е историски договор меѓу Грција и Македонија за нејзиното име и таа сега ќе се вика Северна Македонија, наведува агенцијата.

Сите медиуми напоменуваат дека на потпишувањето присутвувале високи претставници на ЕУ, а посебно ја акцентираат и изјвата на медијаторот Нимиц.

За сега нема официјална реакција од албанскиот државен врв.

Албанија ја призна Македонија меѓу првите земји, по прогласувањето на независноста, но под референцата ПЈРМ. /МИА

Изгоре Бугати на познат музичар, вредно 3 милиони долари (ВИДЕО)

Штетата е голема, а поправката ќе биде обемна и пеколно скапа.

На социјалните мрежи се шират снимки од црвено Бугати уништено во пожар, за кое се верува дека е во сопственост на познатиот музичар од Доминиканската Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Џефе.

Црвено-црниот Bugatti Chiron изгоре додека бил паркиран во гаража во Мајами. Двете снимки објавени на Инстаграм од supercar.fails јасно покажуваат колкава е штетата, но и дека огнот не го зафатил соседното црно Ферари.

На на Chiron ќе му треба нов преден капак, браник, тркала, возачка врата и стакло, како и сите делови што ќе останат црни од саѓите. Лесно е да се претпостави дека ќе биде многу поскапо да се поправи оштетувањето на деловите што не се видливи како резултат на изложеност на високите температури.

За среќа во несреќа, автомобилот не изгорел целосно, зашто некој го изгаснал со противпожарен апарат. Исто така, да кажеме дека се уште се трага по сторителот кој го подметнал пожарот.

Како изгледал овој автомобил вреден најмалку три милиони долари, може да се види во следното видео објавено пред неколку месеци. Ако се докаже дека е навистина тој автомобил, тогаш Ел Алфа нема да стане пешак. Имено, покрај Бугати, овој млад човек поседува и Ролс Ројс Кулинан во кој веќе доживеал напад со огнено оружје.

Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат второто дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери очекуваат уште едно бебе, објавија денеска британските медиуми.

Нивното прво дете, синот Вилфред, се роди во април минатата година, објави Ројтерс.

Медиумите објавија дека Кери им напишала на своите пријатели на Инстаграм дека се чувствува „неверојатно благословена“ што е повторно бремена.

Хамилтон конечно дојде до пол позиција и шанса за стота победа

Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) беше најбрз во денешните квалификации за ГН на Унгарија, 11 -та трка на Светското првенство во Формула 1.

Неговиот тимски колега, Финецот Валтери Ботас, го имаше второто квалификациско време. Трет беше Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), лидер во генералниот пласман, а четвртиот резултат го постигна Мексиканецот Серхио Перез (Ред Бул).

Во генералниот пласман, водечкиот Верстапен има 185 бодови, потоа Хамилтон со 177, додека на третото место е Британецот Ландо Норис (Мекларен) со 113 поени.

притисни ентер