Вратоврската на Заев заврши кај Ципрас

Црвената вратоврска која што ја носеше Македонскиот премиер Заев му ја подари на грчкиот колега Ципрас.

Постапката следуваше во моментот на честитањето по церемонијалниот дел на потпишувањето на договорот за решавање на деценискиот спор со јужниот сосед.

Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан откако ја зеде вратоврската, ја стави во вид на марамче во костумот на Ципрас. Реакцијата на присутните беше позитивна и на некој начин претставуваше добар потег.

Грчкиот премиер вообичаено не носи вратоврска. Така беше и сега. Подарокот од Заев беше декор во џебот на оделото.

Да цениш но и да те ценат, вратоврската е симбол на Европа и претставува знак на темелни човечки вредности.

Црвената боја на вратоврската упатува на љубов и соживот меѓу народите. Симболиката се толкува и како порака во комуникација со другите - да се биде достоинствена и голема личност , свесна за својата слобода но и за своите одговорности.

Вратоврската се смета за изворен хрватски производ, во Европа се проширила во 17-от век благодарение на хрватските војници чиј препознатлив моден детаљ била токму вратоврската.

Познатото име кравата е всушност модификација на зборот кроата.

Вратоврската во Хрватска е симбол на Европа.

Изгоре Бугати на познат музичар, вредно 3 милиони долари (ВИДЕО)

Штетата е голема, а поправката ќе биде обемна и пеколно скапа.

На социјалните мрежи се шират снимки од црвено Бугати уништено во пожар, за кое се верува дека е во сопственост на познатиот музичар од Доминиканската Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Џефе.

Црвено-црниот Bugatti Chiron изгоре додека бил паркиран во гаража во Мајами. Двете снимки објавени на Инстаграм од supercar.fails јасно покажуваат колкава е штетата, но и дека огнот не го зафатил соседното црно Ферари.

На на Chiron ќе му треба нов преден капак, браник, тркала, возачка врата и стакло, како и сите делови што ќе останат црни од саѓите. Лесно е да се претпостави дека ќе биде многу поскапо да се поправи оштетувањето на деловите што не се видливи како резултат на изложеност на високите температури.

За среќа во несреќа, автомобилот не изгорел целосно, зашто некој го изгаснал со противпожарен апарат. Исто така, да кажеме дека се уште се трага по сторителот кој го подметнал пожарот.

Како изгледал овој автомобил вреден најмалку три милиони долари, може да се види во следното видео објавено пред неколку месеци. Ако се докаже дека е навистина тој автомобил, тогаш Ел Алфа нема да стане пешак. Имено, покрај Бугати, овој млад човек поседува и Ролс Ројс Кулинан во кој веќе доживеал напад со огнено оружје.

Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат второто дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери очекуваат уште едно бебе, објавија денеска британските медиуми.

Нивното прво дете, синот Вилфред, се роди во април минатата година, објави Ројтерс.

Медиумите објавија дека Кери им напишала на своите пријатели на Инстаграм дека се чувствува „неверојатно благословена“ што е повторно бремена.

Хамилтон конечно дојде до пол позиција и шанса за стота победа

Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) беше најбрз во денешните квалификации за ГН на Унгарија, 11 -та трка на Светското првенство во Формула 1.

Неговиот тимски колега, Финецот Валтери Ботас, го имаше второто квалификациско време. Трет беше Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), лидер во генералниот пласман, а четвртиот резултат го постигна Мексиканецот Серхио Перез (Ред Бул).

Во генералниот пласман, водечкиот Верстапен има 185 бодови, потоа Хамилтон со 177, додека на третото место е Британецот Ландо Норис (Мекларен) со 113 поени.

притисни ентер