Британски научници: Дијабетесот се лекува со строга диета

Строгата исхрана со супа и млеко може да го смени текот на дијабетесот, објави “Дејли меил”.

Тоа го велат научниците од универзитетите во Глазгов и Њукасл. 

Според нив, пациентите со дијабетес тип 2, кои ќе ја изгубат телесната тежина од 10 кг, можат да влезат во ремисија. Тие работеле со 300 пациенти со потреба од диета од само 800 калории дневно.

За една година, половина од нив беа во ремисија. Дијабетесот тип 2 е поврзан со дебелината. Бројот на пациенти е речиси двојно зголемен за 20 години.

Британските научници продолжуваат да ги следат волонтерите за да дознаат дали оние што успеваат да ги задржат своите нови килограми можат да ја излечат болеста.

Во претходната студија, истражувачите од Универзитетот Оксфорд откриле дека 800-калоричната исхрана дневно им помага на луѓето со дебелина да изгубат тежина дури и без дијабетес.

притисни ентер