Промовирана книгата „Во четири очи“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

 Во рамки на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, денеска беше промовирана книгата „Во четири очи“ од новинарот и театарски критичар Борче Грозданов, која содржи интервјуа со истакнати театарски дејци. 

Авторот Грозданов рече дека книгата е создадена во 25-годишната работа на пишување рецензии и преку контактите со многу луѓе од театарската уметност. 

- Во ова дело се сместени интервјуа со Трајче Иваноски и неговата сопруга Лидија Иваноска, кои се живи легенди од Прилепскиот театар, со Петар Темелковски. Дел од доајените веќе не се меѓу нас, како Салаетин Билал и Благоја Спиркоски-Џумерко. Од оние уметници што јас ги нарекувам „странски, а наши“ во книгата се интервјуата со Милена Дравиќ, Мирјана Карановиќ, Мустафа Надаревиќ, Александар Морфов, Паоло Маџели и.т.н. Ова е збирка со доајените на театарот што оставиле неизбришлива трага на овие простори, па и пошироко. Најдоцна за две години планирам и второ продолжение на оваа книга - интервјуа со актери, режисери, сценографи, малку постари и помлади од мојата генерација. Инаку, изборот е сведен на 60-ина, заедно со интервјуата од втората книга од околу 200 интервјуа, што ги имам направено во мојата кариера, рече Грозданов.

Инаку, и шестиот фестивалски ден на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ вечер на програмата донесува богато театарско доживување за публиката.

Од 19.30 часот на сцената од прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ во официјалната програма е првата од двете претстави. Велешкиот театар ќе ја одигра претставата „Тоалет за дами“ од Родолфо Сантана во режија на Деан Дамјановски.

Од 22 часот на сцената од Домот на културата во конкуренцијата за награди е претставата на Драмски театар од Скопје „Лет над кукавичјото гнездо“ од Деејл Васерман и Кен Киси, а во режија на Ристо Алексовски. 

Утре на фестивалската програма е последната претстава од 12-те во официјалната програма и во трка за наградите. Продукцијата „Артропија“ од Скопје на сцената од Прилепскиот народен театар од 19.30 часот ќе ја одигра претставата „Ужегнатост“ од Иван Вискочил во режија на Владимир Милчин.

Прилепската фестивалска публика ќе има убава можност утревечер од 22 часот во Центарот за култура „Марко Цепенков“ да го проследи гостувањето на театарот на Бугарската армија од Софија со претставата „Железниот светилник“ од Димитар Талев во режија на Асен Шопов. 

Италија ќе го ратификува договорот за придружување на РСМ кон НАТО

Горниот и долниот дом на италијанскиот Парламент до крајот на овој месец или до почетокот на април ќе го ратификува договорот за придружување на Република Северна Македонија во НАТО.

Тоа го најави потпретседателката на италијснаскиот Сенат ,Паола Таверна и потпретседателот на Домот на пратениците , Еторе Росато на средбата со претседателот на Собранието , Талат Џафери , кој учествува на 16. конференција на претседателите на парламентите од Јадранско- јонската иницијатива , што се одржува во Будва, Црна Гора.

Италија ќе продолжи со поддршката на земјите од Западен балкан и во нивнтие напори да зтанат полноправни членки на ЕУ , рече Таверна.

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје – еден повреден (ВИДЕО)

Вечерва на улицата Скупи во близина на бензинаската пумпа на Макоил се случи тешка сообраќајна несреќа.

Во сударот на автомобил Мерцедес , кој се спуштал од патот кој оди од УХМР и возило Голф , кое се движело по улицата Скупи , Мерцедесот удрил во Голфот по што неколку пати се превртел , велат очевидците. Сообраќајката се случила околу 21.30 часот.

Возачот на Голфот е повреден и пренесен на клиниките , додека совозачот минал без повреди. Визилото е превртено на покрив и целосно уништено. Четирите лица кои се возеле во Мерцедесот се неповредени.

Во тек е увидот на самото место , а улицата Скупи е блокирана за сообраќај.

Зошто француската министерка за европски работи го нарече својот мачор – Брегзит

,,Секое утро ме буди со мјаукање дека сака да излезе надвор , а кога ќе му отворам , стои неодлушно” , така се пошегува француската министерка натали Лоазо со маката на Британците.

Француската министерка за европски работи , Натали Лоазо објасни зошто својот мачор го нарекла Брегзит , саркастично коментирајќи ги мачните обиди на Британија да ја напушти Европската Унија.

,,Да , мислам дека треба да имам одредена доза на хумор , за овие денови да се справувам со Брегзитот, не само јас туку у моите соработници.” , вели министерката Лоазо пред почетокот на разговорите на министрите за Брегзит , што се одржа во Брисел.

Таа објасни зошто на фејсбук објавила фотографија со мачорот , кого го нарекла Брегзит.

,, Секое утро ме буди со бесконечно мјаукање зашто сака да излезе, а кога му ја отворам вратата тој стои неодлучен и лошо ме гледа кога ќе го пренесам надвор.” , вели Лоазо , која порача дека е крајно време да се знае што конкретно ќе преземе Лондон за да го почитува договорот и да излезе од Унијата.

притисни ентер