Доверлив план: Мигрантите во Европа, но надвор од ЕУ

После данскиот премиер и австрискиот канцелар Себастијан Курц спомна дека се водат преговори во Европа, но надвор од ЕУ, да се направи центар за прифаќање на мигрантите.

Курц за јавната телевизија „ORF” објасни дека на тој план работи Австрија заедно со уште неколку земји, а неговата суштина е да се основа центар за прифаќање на мигрантите надвор од ЕУ, каде би им била пружена заштита и шанса за подобар живот.

Запрашан за постоењето на таков проект тој изјави дека во тек се напори надвор од ЕУ да се формираат центри за заштита каде што можат да бидат сместени бегалците, но каде не би бил понуден “подобар живот во централна Европа“.

„Тој проект работиме со мал број на држави, многу доверливо со цел да се зголеми неговата реализација“ – изјави Курц за „ORF”.

Курц, конзервативец кој владее со екстремната десница, не прецизирал за кого би биле наменети тие центри но неговиот дански колега Ларс Локе Расмусен минатата недела навестил дека се разговара со неколку земји, меѓу кои и Австрија, за отворање на “заеднички центри“ наменети за мигрантите кои немаат услов да бараат азил во ЕУ или на кои ќе им бидат одбиени барањата за азил.

Последните денови во австриските медиуми се спомнува Албанија како земја која би можела да ги прифати тие центри. Запрашан за тоа австрискиот канцелар изјавил само “Ќе видиме“.

Освен Албанија, земјите кои се наоѓаат во Европа, а не се членки на ЕУ, се земјите на Западен Балкан.

Италија ќе го ратификува договорот за придружување на РСМ кон НАТО

Горниот и долниот дом на италијанскиот Парламент до крајот на овој месец или до почетокот на април ќе го ратификува договорот за придружување на Република Северна Македонија во НАТО.

Тоа го најави потпретседателката на италијснаскиот Сенат ,Паола Таверна и потпретседателот на Домот на пратениците , Еторе Росато на средбата со претседателот на Собранието , Талат Џафери , кој учествува на 16. конференција на претседателите на парламентите од Јадранско- јонската иницијатива , што се одржува во Будва, Црна Гора.

Италија ќе продолжи со поддршката на земјите од Западен балкан и во нивнтие напори да зтанат полноправни членки на ЕУ , рече Таверна.

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје – еден повреден (ВИДЕО)

Вечерва на улицата Скупи во близина на бензинаската пумпа на Макоил се случи тешка сообраќајна несреќа.

Во сударот на автомобил Мерцедес , кој се спуштал од патот кој оди од УХМР и возило Голф , кое се движело по улицата Скупи , Мерцедесот удрил во Голфот по што неколку пати се превртел , велат очевидците. Сообраќајката се случила околу 21.30 часот.

Возачот на Голфот е повреден и пренесен на клиниките , додека совозачот минал без повреди. Визилото е превртено на покрив и целосно уништено. Четирите лица кои се возеле во Мерцедесот се неповредени.

Во тек е увидот на самото место , а улицата Скупи е блокирана за сообраќај.

Зошто француската министерка за европски работи го нарече својот мачор – Брегзит

,,Секое утро ме буди со мјаукање дека сака да излезе надвор , а кога ќе му отворам , стои неодлушно” , така се пошегува француската министерка натали Лоазо со маката на Британците.

Француската министерка за европски работи , Натали Лоазо објасни зошто својот мачор го нарекла Брегзит , саркастично коментирајќи ги мачните обиди на Британија да ја напушти Европската Унија.

,,Да , мислам дека треба да имам одредена доза на хумор , за овие денови да се справувам со Брегзитот, не само јас туку у моите соработници.” , вели министерката Лоазо пред почетокот на разговорите на министрите за Брегзит , што се одржа во Брисел.

Таа објасни зошто на фејсбук објавила фотографија со мачорот , кого го нарекла Брегзит.

,, Секое утро ме буди со бесконечно мјаукање зашто сака да излезе, а кога му ја отворам вратата тој стои неодлучен и лошо ме гледа кога ќе го пренесам надвор.” , вели Лоазо , која порача дека е крајно време да се знае што конкретно ќе преземе Лондон за да го почитува договорот и да излезе од Унијата.

притисни ентер