Курц го чуваат „Кобрите“ – добил смртни закани “ќе се најдеш во кутија“

Зголемено е обезбедувањето за австрискиот канцелар Себастијан Курц откако доби смртни закани поради одлуката за затворање на седум џамии и протерување на имамите.

На австрискиот канцелар, преку социјалните мрежи, отворено му се заканувале со убиство, како преку постови, така и преку приватни фејсбук пораки.

„Подготви се, ќе умреш“ или „Сакаш ли војна?“, се некои од заканите, но имало и антисемитски пораки, бидејќи Курц се наоѓа во посета на Израел, како “Ти си ционист. Ти си играчка убиец. Не си христијанин, ти си јаден Евреин. Ти си слуга на масоните. Те мразиме. Ќе бидеш искористен и потоа ќе се најдеш во кутија“.

Сојузната служба за заштита на уставноста и борба против тероризмот започна истрага против испаќачите на овие заканувачки пораки. Обезбедувањето на канцеларот е зголемени и отсега постојано станот на Курц го обезбедува елитната единица „Кобра“.

Во Виена се претпоставува дека зад заканите стојат турските кругови, имајќи во предвид дека на Курц во неодамнешниот говор му се закани и претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, кој бараше од Германија да го “вразуми“ Курц.

„Може да дојде до војна меѓу муслиманите и христијаните. Ти ќе ја носиш одговорноста за тоа“ – му порачал Ердоган на Курц.

Една недела жалост поради смртта на Анан

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи Анан.

,, Тој во исклулителна мерка со својата положба , слава и однос во светот, придонесе за угледот на нашата земја.” , с енаведува во соопштението од претседателскиот кабинет. Знамињата ќе бидат на половина копје во целата држава.

Анан беше на чело на  Обединетите нации од 1997 до 2006 година , а за хуманитарната работа , заедно со ОН е добитник на Нобеловата награда во 2001.

Лидерите од целиот свет до семејството на Анан и до Обединетите нации упатија пораки со сочуство . 

Повредени полицајци во насилниот неонацистички марш во Берлин

Околу 500 неонацисти маршираа денеска по улиците на Берлин , на годишнината од смртта на нацистот Рудолф Хес.

Најмалку еден полицаец е повреден кога околу 500 активисти со извиците ,,Надвор нацисти !” се судрија со ист толкав број неонацисти , кои ја одбележуваа годишнината на нацистичкиот офицер и помошник на Хитлер.

Радикалните десничари , облечени во црвено и бело , носеа нацистички знамиња со кукаст крст.

Тие носеа трснспаренти со напис,, Не жалам за ништо”. Активистите ги гаѓале со шишиња и камења неонацистите , по што настанал хаос и морале да реагираат над 2400 полицајци.

Средба Меркел – Путин : Енергетиката е клучна за соработката на двете земји

Русија му дава големо значење на взаемно корисната соработка со Германија во областа на енергетиката , изјави претседателот Владимир Путин пред средбата со германската канцеларка Ангела Меркел.

Рускиот претседател Владимир Путин ја даде изјавата во замокот Мезенберг ,  резиденцијална палата на германската Влада , каде ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел.

Двајцата лидери разговараат во опуштена атмосфера на 70 километри од Берлин за тешки прашања. Русија е подготвена да соработува за решавање на проблемот со Украина рече Путин пред почетокот на средбата на која ќе се разговара и за состојбата во Сирија , како и за енергетиката и санкциите на земјите од ЕУ кон Русија.

притисни ентер