Заев и Коѕијас едногласни – прашање на денови е кога ќе се случи разговорот со Ципрас

Најрано во четврток, а најдоцна до недела, премиерите Заев и Ципрас треба да ги стават потписите на Договорот за името, распослан на 20 страници – настан што ќе се одржи во грчкиот дел од Преспа..

Се чека само да поминат утрешните протести, најавени во 13 градови во северниот дел на Грција, за да се случи клучниот телефонски разговор на двајцата премиери, по кој експресно би се закажало и потпишувањето..

Со договорот, кој во македонското Собрание треба да стигне на ратификација најдоцна до 20 јуни, двете страни ќе го добијат тоа што им е најважно - за Атина решение „ерга омнес“, за Скопје зачувување на македонскиот идентитет и јазик... Околу последното, како што веќе објавивме вчера, постојат различни интерпетации, но и уверување дека разликите не се толку големи за да го доведат во прашање целиот договор.

Премиерот Заев денеска беше внимателен и не сакаше да открива никакви детали.

Дека денови не делат од објавување на договорот, потврди и шефот на грчката дипломатија Коѕијас, во синоќешното интервју за ЕРТ. Пролонгирање, според него, се должи на македонската страна, која, како што рече, откако ги сфатила големите тешкотии за спроведување на договорот, побарала тој одново да се разгледа и да разговора за одредни појаснувања... Но, Коѕијас инсистира дека се е договорено уште во Њујорк, а потоа уште еднаш „прочешлано“ во Брисел. „Сѐ што требаше да се направи како корекција, е направено“, рече Коѕијас.

„Сега дојде време да се каже големото ‘да’ или големото ‘не’. Договорот не е трка на 100 метри, има успони и падови и мора да имаме трпение. Но, додека нема потписи на договорот, ништо не е готово. Мислам дека раководството на ПЈРМ носи многу тешка и правилна одлука за која е потребна голема политичка храброст, голема политичка зрелост и мислам дека тоа го покажуваат и ќе го покажат. Исто така, мислам дека ги објаснуваат и придобивките што постојат за нивната страна. – изјави Коѕијас.

Германец ги прскал луѓето со лут спреј ,зашто не одржувале дистанца

71-годишен Германец премногу сериозно го сфатил правилото за физичко растојание и ги прскал минувачите со спреј за самоодбрана базиран на лута пиперка, соопшти германската полиција.

Тој прво испрскал група џогери, а потоа и двајца велосипедисти во западниот град Ахен, се вели во полициското соопштение, додавајќи дека нападите биле извршени „без предупредување“.

Велосипедистите, брачна двојка на возраст од 51 и 49 години, успеале да го избегнат спрејот и застанале да повикаат полиција.

Човекот и рекол на полицијата дека нема друг начин да им покаже на другите да се придржуваат кон воспоставените мерки за борба против ширењето на коронавирусот.

Тој е обвинет за предизвикување сериозни повреди и опасно попречување на сообраќајот.

Ахен е еден од најголемите урбани центри во Германија кој во моментов е класифициран како област со висок ризик поради високата стапка на заразени.

Најмалите француски модели заминуваат во историјата

По раскинувањето на ,,бракот” со Тојота, групацијата ПСА одлучи да го прекине производството на своите супермини возила.

Одлуката е конечна, а тоа значи дека Citroen C1 и Peugeot 108 заминуваат во историјата. Иако нема потврда, Ројтерс дознава за ова од три различни извори, а причината е една - парите. Имено, супермините се товар само на производителот, тие не носат профит и нивната популарност опаѓа. Со поригорозните стандарди за емисија на штетните гасови, ќе мора да направат модификации на моторот, но и да инсталираат скапи системи за филтрирање на издувните гасови, што дополнително би ја зголемило цената на автомобилот.

Добрата вест е дека постои шанса за еден вид наследник. По обединувањето со FCA, можно е Французите да му го препуштат развојот на најдобрите во А сегментот - Fiat. Панда, а особено 500 се имиња кои се наоѓаат на европските патишта со децении.

Ибрахимовиќ ги воодушеви своите фанови со објава на социјалните мрежи

Шведскиот фудбалски мајстор Златан Ибрахимовиќ (39) испрати јасна порака до напаѓачот на Интер, Ромел Лукаку, по победата во градското дерби (2: 1) во кое ги постигна двата гола за „росонерите“.

„Милан никогаш немал крал, но има Бог“, напиша на Твитер Ибрахимовиќ (39).

Тоа бил неговиот одговор на Белгиецот кој во февруари по последното Derby della Madonnina, во кое Интер победи со 4-2, напиша „Нов крал пристигна во градот“.

Осум месеци подоцна, Ибрахимовиќ одговори во свој стил.

Од вторпат во редовите на „росонерите“ во декември минатата година, Ибрахимовиќ постигна 16 гола на 23 настапи.

По четири одиграни кола во Серија А, Милан води со максимални 12 бода, додека Интер е шести со седум бода.

притисни ентер