Поглавјето 23 клуч за добро владеење и прв чекор кон ЕУ

Во Скопје денеска се одржува завршната конференција на проектот Мрежа 23+ насловена „Поглавје 23:

Правосудството, борбата против корупцијата и човековите права се трите теми содржани во поглавјето 23 на кои е работено во изминатите две и пол години во рамки на проектот спроведуван од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и Институтот за европска политика во соработка со 15 организации и девет грантисти.

Во Скопје денеска се одржува завршната конференција на проектот Мрежа 23+ насловена „Поглавје 23: Пандорина кутија или клуч за одбро владеење?“ на која меѓу другите учествуваа премиерот Зоран Заев, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, министерката за правда Рената Дескоска и претставници од сферата на правосудството и невладиниот сектор.

- Преговорите за пристапување се конечна фаза од процесот на интегрирање на земјите кандидатки на ЕУ, порача премиерот Заев пред присутните учесници на завршната конференција.

Потсети дека по шестиот бран на проширување ЕК одлучила во преговорите со земјите кандидатки поглавјата 23 и 24 да бидат отворени први.

- Нам како земја која почна со овие реформи и како земја која доби чиста препорака и очекува датум, ни е сосема јасно дека ниту ЕК, ниту земјите членки нема да прифатат половично реализирани реформи. Ниту нам не ни се потребни половични реформи. Зборуваме за коренити реформи. Сите на крајот треба да ја отвориме кутијата на правосудството и без разлика дали е Пандорина и храбро и отворено да продолжиме со реформите, само така може да градиме европска држава, нагласи премиерот.

Тој додаде дека 2018-та ќе биде година на најважните правосудни реформи откако земјата е кандидаткна за членство во ЕУ.

Тука ги спомена реформите во Судскиот совет, на начинот на избор и разрешување на судии, работата на Академијата за судии и обвинители и посочи оти тоа е само почеток.

- Пристапот до правдата за сите мора да биде целосно гарантиран, порача Заев и додаде дека поради тоа се покренати и измените на Законот за бесплатна праван помош.

Потенцира дека Република Македонија мора да биде земја со нулта толеранција за корупцијата, а законските пакети од оваа сфера мора да бидат сеопфанти и ефикасни и во таа насока е потребно да се обезбедат и поголеми ингереници на Државната комисија за спречување на корупцијата.

Вицепремиерот Османи истакна дека пристапувањето во ЕУ е долгорочен процес, но не бескраен и процес кој е врзан со една Влада или една политичка партија.

Тој истакна дека земјата преку Планот 3-6-9 ги спровела реформите соджрани во него, а сега се раководи од Планот 18 кој вчера бил презентиран пред Делегацијата на ЕК.

Планот 18, кој како што рече Османи, е во драфт веризја, утре тој ќе го презентира во Брисел, а од петок со него да биде запозната и опозицијата.

Министерката Дескоска пак посочи дека на Поглавјето 23 не смее да се гледа како на Пандорина кутија, туку како на отворање пат за добро владеење што нема да биде лесен и на кој ќе има многу препреки, но чие отворање е потребно заради воспоставување на добро владеење на правото и правна сигурност на граѓаните.

Директорката на Инситутот за европска политика Симонида Кацарска нагласи оти со завршување на проектот работата на ова поглавје допрва започнало и додаде оти владењето на правото е тема која што се отвора и во самата ЕУ, каде дури се размислува тоа да се услови со финансирање на европската помош.

Пред присутните се обрати и професорот Гордан Калајџиев кој е претседател на Хелсиншкиот комитет и кој истакна оти ако ситуацијата во оваа сфера се прифати онака како што политичарите ја прикажуваат тогаш „најдобро би било сите да си одиме дома“.

Тој добил впечаток дека спроведувањеето на овие реформи како да сакало да се направи преку ноќ и додаде оти интенциите се добри, но проблем секогаш биле роковите.

Посочи оти не само што во Македонија постои болест во првосудниот сектор што континуирано бил нагризуван во изминатите десет години, туку во земјата постои и јаз меѓу секторите внатрешни работи и правосудство.

- Постои стриктна поделеност меѓу овие два система кај нас и тоа е најголемиот проблем, рече Калајџиев.

Изрази надеж дека во целиот овој процес на реформирање на правосудниот систем ќе има поголема вклученост на научната фела.

Во Њујорк денеска требало да се одржи свадба со над 10 000 гости, властите ја забраниле

Властите во Њујорк забраниле свадба на која што  требало да се соберат повеќе од 10.000 гости, велејќи им на младенците дека на крајот „ќе го имаат истиот резултат“ без толку многу гости и дека ќе биде поевтино.

Канцеларијата на шерифот во округот Рокланд ги известил властите за најавената огромна венчавка закажана за понеделник во Вилијамсбург, каде што живее ортодоксна еврејска заедница.

"Ни беше кажано дека ќе се одржи. Ние малку истражувавме и заклучивме дека тоа е веројатно точно. Беше планирана голема венчавка што ќе ги прекрши правилата за собири воведени заради пандемијата на коронавирус", изјави гувернерот Ендрју Куомо.

Според Елизабет Гарви, советник на гувернерот Куомо, „повеќе од 10.000 луѓе требаше да присуствуваат“ на венчавката.

"Слушајте, можете да стапите во брак, но не можете да поканите илјадници луѓе на свадба.Ќ завршите со истиот резултат. И тоа поевтино", изјави гувернерот.

Според локалните медиуми, тоа било венчавка на ортодоксни Евреи, заедница која неодамна протестирала во Њујорк против воведените мерки за спречување на ширење на коронавирусот.

Велс во петок воведува целосен карантин

Велс воведува двонеделен целосен карантин во петок и сите, освен службениците за итни случаи, ќе мора да останат дома за да се борат против брзото ширење на вториот бран на инфекцијата со коронавирус.

Премиерот на Велс, Марк Дрејкфорд изјави дека разбира дека луѓето се уморни од ограничувања, но мерките се неопходни затоа што единиците за интензивна нега се веќе пополнети.

„Секој во Велс ќе мора да остане дома“, изјави Дрејкфорд пред новинарите. „Ако не постапиме сега, ќе продолжи да се забрзува“, додаде тој.

Карантинот стапува на сила во петок и ќе трае до 9 ноември. Секој освен потребните работници ќе работи од дома.

Трговските мрежи, угостителите, туристичките бизниси и верските институции ќе мора да се затворат.

Обединетото Кралство евидентира 16.982 случаи на коронавирус, соопштија вчера властите. Велс забележал 950 случаи , а имал околу 400 дневно на почетокот на октомври.

По јавната расправа со градоначалникот на Манчестер, Енди Бурнхам, кој го обвинил премиерот Борис Џонсон дека се обидел да го жртвува северот на Англија за да ги заштеди работните места на југот, министерот за домување Роберт Џеник изјави дека карантинот ќе биде воведен за неколку дена.

„Ние мора да го воведеме карантинот“, рече Џенрик во преговорите со локалните лидери, додавајќи дека основа за договорот постои.

Џонсон се закани дека ќе ја обележи областа со најголем степен на опасност од ширење на инфекцијата, што ќе воведе до најстроги ограничувања. Пабовите и баровите ќе мора да се затворат, а членовите на различните домаќинства нема да можат да се дружат, спротивно на волјата на локалните лидери.

Џенрик се надева дека денеска ќе постигне договор со челниците на Манчестер, а локалните весници известуваат дека на маса има понуди од десетици милиони фунти за да им се помогне на компаниите погодени од ограничувањата.

„Доцнењето само ќе ја влоши ситуацијата, ќе ги загрози животите на луѓето и ќе ги влоши економските последици за градот на долг рок“, рече Џенрик за ТВ Би-Би-Си.

Филипче: Ако мерките не дадат резултат, во земјава повторно ќе се воведе полициски час

Министерот Венко Филипче денес најави нови марки со цел спречување на ширењето на инфекцијата и додаде дека следно е карантин. 

Ограничено работно време до 23 часот за рестораните, кафулињата, сендвичарите..., јавниот превоз да биде исполнет 50%, а државните институции да работат во смени, групи или од дома. Ова се новите мерки кои Комисијата денеска и ги предложи на Владата. Веќе утре тие ќе се најдат на владина седница. Министерот за здравство Венко Филипче, нагласи дека со овие мерки се исцрпени сите можности на надлежните да го спречат ширењето на Корона вирусот. Ако мерките не дадат резултат во земјава повторно ќе се воведе полициски час.

Дали „клуч“ им се заканува и на градинките ќе покаже епидемиолошката слика наредниот период, потенцираше министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска, откако бројот на новозаразени дечиња од отворањето на градинките до денеска се искачи на 18, а 303 се во изолација.

Мерките кои денеска ги предложи Комисијата, како и оние за задолжително носење маска на отворено, забраната за групирање на повеќе од 4 лица по 22 часот, како и за поголеми семејни собири, за да стапат на сила треба да го поминат собранискиот филтер. Филипче очекува до крајот на неделава потребните законски измени да бидат изгласани.

притисни ентер