Пресметка на банди во Мексико – Пронајдени седум безживотни тела

Во централно мексиканската држава Гванахуато, пронајдени се телата на седум лица, а официјалните претставници сметаат дека станува збор за членови на криминални организации.

Канцеларијата на државниот обвинител соопшти дека три од жртвите убиени се со огнено оружје и оти тие се идентификувани.

Телата на четирите преостанати жртви пронајдени се распарчени во црни пластични вреќи на две локации.

Покрај вреќите пронајдени се и пишани пораки од ривалските банди, пренесува „АП“.

Криминалните групи не се именувани, но се наведува дека се занимаваат со продажба на краден бензин и дрога.

Сијарто: Не знам како Груевски без пасош влегол во Унгарија

Додека унгарските весници преку карикатури  се подбиваат со бегството на Никола Груевски во Будимпешта, владата на Виктор Орбан засега не сака да открие како поранешниот македонски премиер, без пасош стигна на нивна територија.

 Тамошниот  министер за надворешни работи Петер Сијарто кратко изјави дека е завршана процедурата за поднесување на барање за азил и дека додека не биде одлучено по истото, тие ќе се воздржат од повеќе детали.

-Ако процедурата за азил е завршена, ние сме многу среќни да бидеме на располагање. Претпоставувам дека се постапува по предметот за азил. Додека не се заврши не можам да ви дадам повеќе информации,изјави Петер Сијарто – Министер за надворешни работи на Унгарија.

Барталан Хаваси од службата за односи со јавност на Унгарскиот премиер ги демантираше информациите дека Орбан се сретнал со Груевски. Тој кажа дека синоќа унгарскиот премиер бил дома со своето семејство.

Во меѓувреме официјално од Европската комисија немаат коментар за овој случај, но некои евро пратеници како  и известувачот за Македонија од европскиот парламент Иво Вајгел сметаат дека треба да се почекаат официјалните изјави и реакции од страна на унгарските власти пред да се коментира барањето азил на Груевски.

 Европратеникот Кнут Флекенштајн пак на твитер порача дека е речиси невозможно  унгарските власти да му доделат азил на Груевски

 -Тешко ми е да замислам дека унгарската влада ќе му додели азил на поранешниот премиер Никола Груевски. Прво затоа што Груевски може да биде сигурен дека ќе добие правично судење во Скопје, а второ, секогаш мислев дека Орбан не прифаќа баратели на азил во неговата земја, напиша европратеникот Кнут Флекенштајн на Твитер.

Во меѓувреме се одгласија и од ЕПП, од каде кажаа дека ќе почекаа на официјална информација од Унгарската влада, а потоа ќе коментираат за бегството на Груевски во Будмипешта.

Богдановиќ: 60-катницата кај Холидеј Ин нема да се гради

По 27 декември, кога се прогласи мораториум  Општина Центар има издадено 21 одобрение за нови градби.

Нема да се градат зграда кај паркингот спроти хотелот „Холидеј ин“, бидејќи тоа е земјиште од 27.12 минатата година е влезено во мораториум за градби или одлука за запирање на извршување на деталните урбанистички планови, вели градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

По 27 декември, кога се прогласи мораториум  Општина Центар има издадено 21 одобрение за нови градби.

Според Богдановиќ 13 одобренија се издадени, бидејќи постапката за барање за одобрение за градење била почната пред да стапи на сила мораториумот, а меѓу нив е и одобрение за изградба на комплексот на „Лимак“ на Јужен булевар.

Останатите 8 одобренија се дадени за Детални урбанистички планови каде не важи мораториумот и тоа ДУП што опфаќа дел од Капиштец и Водно, ДУП Француски гробишта и ДУП Дуќанџик.

Денеска советот на општина Центар ќе ги разгледува нацрт развојните програми за општината во 2019 година.

30-дневен притвор за Јанакиевски и Божиновски

Барањето за притвор за Јанакиески и Божиновски СЈО го поднело рано утринава а судот го одобрил.

Груевски е во бегство а Специјалното обвинителство се сомнева дека на ист начин за бегство се спремале и екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот секретар во владата на ВМРДО ДПМНЕ Кирил Божиновски поради што судот им определи притвор од триесет дена. Обвинителката Лиле Стефанова не сакаше јавно да ги сподели информациите со кои располагаат но рече дека ќе бараат притвор и за другите обвинети за кои ќе има сомнеж за бегство.

Барањето за притвор за Јанакиески и Божиновски СЈО го поднело рано утринава а судот го одобрил.

-По ценење на фактите и доказите во предлогот судот донесе решенија со кои го прифати предлогот и на двете лица им определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на опасност од бегство . 

Обвинета во овој случај е и екс министерката за внатрешни Гордана Јанкулоска која како што рече не очекува притвор бидејќи ги почитувала определените мерки од судот.

Екс министерот Јанакиески синоќа за дел од медиумите го осуди бегството на Груевски и рече дека не планира да бега.  Со Божиновски утринава се спроведени во истражниот затвор во Шуто Оризари а денеска не беа спроведени во судот бдејќи решението за притвор судијата Осман Шабани го добил утринава.

На следното рочиште за десетина дена Кривичниот суд ќе треба да одлучи и дали на екс премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за Титаник или постапката ќе се одвои.

Случајот Титаник е најголемиот слуачј на СЈО во кој има над 20 обвинети за изборни нерегуларности.  Освен во него Груевски е обвинет во уште 3 случаи -  ТНТ, Траекторија и Насилство во Центар.

притисни ентер