Словенија се врти кон десно – Јанша фаворит на изборите

Поранешниот премиер на Словенија е најголем фаворит на изборите што ќе се одржат на 3 јуни.

Според последните три анкети на десетина дена пред изборите , Словенската демократска партија е фаворит , а според некои дури и убедливо. Јанша за директен противник го има Лука Месец , роден 1987 година , кој е лидер на Левицата. Јанез Јанша , кој во времето кога Месец се родил , бил војник во ЈНА со него се пресметува на твитер. Тој го исмеа доаѓањето на ТВ дуел на Месец со Мерцедес споредувајќи го со ,,неговиот идол Тито , кој имаше 72 Мерцедеси”. Ваквата директна реторика очигледно е добро примена кај Словенците , кои не му замеруваат на Јанша ниту вртењето кон Унгарскиот модел на Виктор Орбан, пишуваат словенечките медиуми.

Тој деновиве му беше гостин на два предизборни митинзи. Второ и трето место на анкетата ги заземаат Социјалдемократите на Дејан Жидан , како и Листа на Марјан Шарц, новооснована партија , која што кон крајот на минатата година дури водеше на анкетите.

Позитивна Словенија на Зоран Јанковиќ потпиша договор за заеднички настап на изборите со Партијата на пензионерите, Десус на Карл Ерјавец , со кого ќе треба да го спречат повторното доаѓање на Јанша на власт.

До крај на месецов ќе заврши реконструкцијата на автопатската делница Велес-Градско

  Реконструкцијата на  автопатската  делница Велес – Градско во должина од осум километри за која се одвоени 67 милиони денари ќе заврши до крај на месецов. 

– Ќе имаме комплетно реновиран модерен  и безбеден автопат којшто ќе биде од голема важност не само за граѓаните на Македонија, туку и за сите што поминуваат по него, рече министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при денешниот увид во градежните работи. 

Сугарески најави дека од овој месец ќе се реконструираат уште 150 километри  патишта низ земјава.

Најавениот циклус со градежни зафати во патиштата од милијадра евра, како што рече, се одвива, а особено е значајно што се надминати проблемите со изградбата на автопатиштата.

– Нашите очекувања се дека во наредните месец и половина комплетно ќе биде завршен автопатот Миладиновц-Штип. Воедно проблемите со автопатот Кичево-Охрид во голема мера се надминати. Исто така, што со потпишување на третиот анекс  на  Договорот очекуваме динамизирање на прогресот  на активности во наредниот период, појасни Сугарески.

Како што информира, се работи и на завршување на проектната документација за автопатот Скопје-Блаце, а се работи и на изградбата на четирите експресни патишта низ Македонија, како и на бројните реконструкции. 

Според  директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов главната реконструкција на делницата од Демир Капија кон Неготино завршува утре и се очекува в петок да биде пуштена во употреба.

Китанов појасни дека оваа недела се почнати  десет нови реконструкции на патишта, а веќе се завршени тендерски постапки и се воведени во работа уште 30 други рехабилитации во земјава.

– Значи сето ова прави конструкција од околу  400 километри заедно, а  од кои дел ќе се завршат годинава,а дел напролет, а за кога имаме завршено тендерски постапки за над 15 рехабилитации на патишта коишто согласно временските услови веднаш ќе отпочнат, најави Китанов.

Започнати се и работите на два нови моста, во околината на Велес се работи на мост на реката Бабуна што е неопходен, а и во Петровец е започната  изградба на нов мост кој заменува  над 50 години стар мост.  Заедно со реконструкцијата на мостовите на Вардар посебно кај Удово каде се работи за сериозна реконструкција сите работи се доведуваат при крај, потенцираше Китанов, дополнувајќи дека на 18 месецов ќе завршат последните пет моста што се од Гостивар кон Колари што правеше застој на сообраќајот во изминатиот период.

Градоначалникот Аце Коцевски потенцира дека во соработка со Министерството за транспорт и врски и ЈП за државни патишта очекува од Владата во најскоро време да биде донесена одлука за прекатегоризација на дел од патот од Башино Село кон Велес од локален во регионален како што беше пред десет години, а со тоа и да се реконструира оштетениот  мост на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес.

Коцевски воедно потенцира дека очекува и санација на карпата која е на регионалниот пат на излезот од Велес, со цел создавање подобри услови за одвивање на сообраќајот во овој дел од патот, а за што треба да се изгради потпорен ѕид, за што е во тек постапката.

Зелена нафта земјоделците ќе добијат во 2019

Расчистени дилемите кога стартува зелената нафта. Иако беше најавувана и земјоделците ја очекуваа пред стартот на есенската сеидба сепак останува за прв пат зелена нафта земјоделците да добијат во 2019.

Оваа есенска сеидба е една од најлошите и најскапите заради екстремната суша која не се памети со децении. Во почвата недостигаат преку 100 литри на квадратен метар врнежи што потрошувачката на нафта на тракторите ја прави како да се ора по асфалт.

Вкупната сума на пари предвидени за зелената нафта се уште не е дефинирана но проценките се дека пари на сметка за зелена нафта ќе добијат околу 50 илјади земјоделци.

Откако ќе заврши симулацијата на тоа како се потрошиле субвенциите за 2018 ќе се знае колкава сума на пари може да се планира за зелената нафта од што ќе зависи дали ќе има за планираните 50% поддршка или 30% како што последно се планира да изнесува висината која ќе се добива.

Според првичниот план и тогашните цени скроен летово кој како уредба се уште не е поминат на влада ако зелената нафта изнесува 30% од потрошувачката на нафта по хектар произлегува дека за поледелските и житни култури ќе следуваат по 750 денари од хектар, за индустриските култури ќе добијат земјоделците по 1100 денари за хектар, за градинарство по 2200 денари и лозарите и овоштарите би добиле по 2800 денари од хектар ако висината на поддршката за така наречената зелена нафта изнесува по 30% од вкупно потрошената нафта за обработка.

Крајните пресметки за висината на парите кои ќе легнат на посебни дизел картички за земјоделците ќе зависат и од моменталната цена на дизелот кога ќе се пресметува распределбата на оваа субвенција.       

Министерството за правда ја комплетира документацијата за екстрадиција на Груевски

Во Министерството за правда е пристигнато известувањето од Министерството за внатрешни работи дека поранешниот премиер Никола Груевски се наоѓа во Унгарија.

Од Министерството за правда информираат за МИА дека во моментов се работи на комплетирање на потребната документација за неговата екстрадиција во Македонија.

Груевски е осуден на двегодишна затворска казна во случајот „Тенк" на Специјалното јавно обвинителство. Тој во петокот требаше да се јави на издржување на затворската казна во затворот во Шутка, но побегна во Унгарија. Информацијата на неговото заминување во Унгарија тоју вчера ја објави на својот Фб профил, а подоцна беше потврдена и од МВР. Во моментов полицијата има распишано меѓународна потерница по него. /МИА

притисни ентер