Кумуцакос : Каменос со изјавата ги поткопува обидите на владата

Со изјавата дека нема да има решение во разговорите за името Панос Каменос ги поткопува преговорите што се во тек, смета одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос.

- Ако ова е изјавата на Каменос, тогаш владата има голем проблем, бидејќи додека преговорите се во тек и додека Коѕијас се наоѓа во Вашингтон и Њујорк за овие преговори, се појавува министерот за национална одбрана и во суштина ги поткопува напорите на владата. Ова е голем проблем, голем проблем што пред себе го има владата и треба да го реши, вели Кумуцакос, во изјава за медиумите, по конференција во Атина, коментирајќи го ставот на грчкиот министер за одбрана.

Во однос на името „Република Илинденска Македонија“,  што според соопштението на Нова демократија во петокот вечерта, грчката Влада го разгледуваше како предлог за евентуален договор, а 24 часа подоцна, од кабинетот на Ципрас индиректно го отфрлија. Одговарајќи на прашање на дописничката на МИА од Атина Кумуцакос уште еднаш го повторува ставот на неговата партија против ова име и вели дека ова „не е прв пат што владата е изгубена во превод“.

- Тоа се има случено повеќе пати, дали на дипломатско, дали на економско ниво. Тоа е нивен проблем и јас не можам да го толкувам. Едноставно ќе треба во следните денови да разјаснат која точно е нивната позиција. Во секој случај многу ми е тешко да разберам како грчката Влада прифати, па дури и како предмет на разговор, едно име што има тешка политичка и геополитичка одговорност,  односно наследство што е идентификувано со „македонскиот иредентизам“ и со македонската експанзија, вели Кумуцакос и додава дека „прославите на Илинден е моментот кога се отвораат карти на Голема Македонија“. 

Хелсиншкиот комитет: Раст од 30 проценти на случаи на дискриминација во 2018 година

119 пријави за дискриминација се пријавени во годинешниот извештај на Хелсиншкиот комитет.

 За 30 проценти се зголемиле бројот на преставки по основ на полова, религиозона, социјален статус и на работното место. Граѓаните пријауваат дискириманација, но забележително е што предметите долго остануваат во судските фиоки.

Од хелсиншки објаснуваат дека позитивно е тоа што граѓаните се повеќе говарат за дискриминација и се охрабруваат да пријават, она што е потребно е институциите да го спроведуваат законот против дискриминација.

Во соработка со Народниот правобранител податоците покажале дека во 92 постапки што тој постапувал во 31 случај утврд дискриминација.

Општина Чашка ќе го решава проблемот со водоснабдувањето во Населба Чашка, Богомила, Согле и Мартолци

Општина Чашка  ќе прави бушотини за вода на длабочина од 30 до 40 метри во населените места Населба Чашка, Богомила, Согле и Мартолци, а со кои ќе се подобри водоснабдувањето на жителите  од овие населени места.

Како што појасни за медиумите градоначалниот Горан Стојановски,општината веќе  извршила испитувања на локации во овие населени места.

-При тоа  на овие локации најдени се гаранции дека  има вода во поголеми количини, информира Стојановски.

Тој појасни дека Општина Чашка по ребалансот на буџетот закажан за седница на Советот во понеделник на 26 август,  очекува со измени на планот за јавни набавки да  се започне со бушење за добивање на нови количества вода во Населбата  Чашка и селата Богомила и Согле, како и во селото Мартолци, а кое било  вклучено во претходната програма.

Одлуката за новите бушотини со вода, уследи откако Општина Чашка претходно односно минатата година  по превземањето  на водовите набави нови пумпи но проблемот не го реши.

-Минатата година за овие водоводи кои преминаа во сопственост  на Општината , а со нив стопанисува ЈПКД „Тополка" ние  набавивме нови  пумпи. Но за жал издашноста на бунарите е многу мала и не можат да испумпуваат  доволно количества со вода. Поради тоа ние  се одлучивме за нови бушотини  со  нови изворишта со поголеми колчества на  вода.појасни Стојановски.

Тој потенцира дека со новите бушотини, како Општина ќе го решат повеќедеценискиот проблем со недостиг на вода за населението од овие четири  населени места посебно во летните месеци, а  кога има голем недостиг на вода.

Градоначалникот Стојановски воедно  информира деја преку ЕБР и Министерството за транспорт и врски ќе започне втората фаза за водоводот во  село Горно Јаболчиште, а  за кој се обезбедени 240 илјади евра./МИА

Власта и опозицијата од утре на нови преговори за СЈО?!

Владата потврди дека утре ќе продолжат разговорите на работните групи за Законот за јавното обвинителство кој како точка на дневен ред ,уште пред летниот одмор на Собранието е закажан за седницата во вторник.

Во врска со оваа информација од ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 велат: сеуште нема договорено термин кога би се одржала следната средба на работните групи по однос на Законот за јавното обвинителство, но и дека во следните денови се отворени за таква средба. Таман се чинеше дека ова законско решение без изграден консензус власт-опозиција ,влегува во собраниска процедура сепак, можната средба на работните групи остава надеж и за такво нешто. 

Аналитичарите кои ги консултираше Канал 5 велат не треба трагично да се гледа на ситуацијата ако нема консензус за ова прашање зашто ниту во евроатлантската заедница секогаш законите не се носат консензуално.

Според нив дури и подобро би било ако предлог законот влегува директно на седница со што би се видела индивидуалната позиционираност на секоја од партиите  во услови кога мали се разликите за да не се постигне согласност , а тврдењата за некакви суштински разлики, се само спин.

Покрај носењето на Законот за јавното обвинителство , услов за датум во октомври за почеток на преговорите со Европската унија е и барањето за брза, ефикасна, транспарентна и објективна истрага за случајот рекет, со што би се демонстрирале на дело залагањата за беспоштедна борба со организираниот криминал и корупцијата.

Она на што апелираат аналитичарите е да не се остави некој да се амнестира од вина ако навистина ја има, или да направи се во јавноста да се стекне впечаток дека некој и нешто се амнестираат. Бидејќи и онака разнишаната доверба на граѓаните во институциите за спроведување на правдата, дополнително би се изневерила.

притисни ентер