Ѓукановиќ ја положи претседателската заклетва

Во црногорската престолнина Цетиње со положување на заклетвата  избраниот претседател Мило Ѓукановиќ  официјално ја презема должноста.

Ѓукановиќ претседателската заклетва ја даде пред пратениците од Собранието на Црна Гора.

-Се колнам  во својата чест дека должноста претседател  на Црна Гора ќе ја извршувам совесно и одговорно за доброто на сите граѓани, рече  Ѓукановиќ во заклетвата.

Покрај пратениците , на свечената седница присуствуваа и поранешните претседатели на Црна Гора, премиери и претседатели на парламентот, како и највисоките државни функционери и челници на државните институции.  

Заврши собраниската расправа за Предлог законот за отпис на камати за наплата на долгови

Се предлага отпишување камати за наплата на долгови за услугите опфатени со законот за кои постојат решенија за извршување издадени од суд заклучно со 25 мај 2006 година, трансферирани кај нотар или извршител.

Собранието денеска на продолжение на 65. седница ја заокружи расправата за Предлог законот за отпишување на камати за наплата на долгови кои произлегуваат од услуги од  комунални дејности, телефонија, мобилни и кабелски оператори, радиодифузна такса, одржување заеднички простории, наводнување и одводнување на земјоделско земјиште, по скратена постапка.

Се предлага отпишување камати за наплата на долгови за услугите опфатени со законот за кои постојат решенија за извршување издадени од суд заклучно со 25 мај 2006 година, трансферирани кај нотар или извршител.

Според законот, право на отпис на  камата  ќе оствари секое физичко лице – должник  кој ќе изврши уплата на главниот долг и трошоците (судски, нотарски, адвокатски, трошоци на извршување) на постапката во рок од  12  месеца од денот на објавување на Одлуката донесена на Управен одбор на доверителите кои ги отпишуваат каматите за наплатата на долговите  кои произлегуваат од предвидените услуги.

Пратениците ја завршија и расправата за Предлог законот за измените и дополнувањата на Законот за нотаријат, со кои, како што стои во образложението, ќе се надминат констатираните слабости на постојниот закон, содржински ќе се преуредат и допрецизираат законските одредби за кои поради нивната недореченост во праксата  имаше различно толкување.

– Со овој закон новина е тоа што учесникот во постапката пред нотар има право на слободен избор на нотар со цел да се влијае на  спречување на појавата на нелојална конкуренција и да се спречи поголема концентрација на предмети кај одреден нотар. Новитет е и тоа забраната на нотарот да договара и наплаќа спротивно од нотарската тарифа, рече пратеничката од СДСМ Лидија Тасевска.

Со предложените измени на Законот за извршување, за кои исто така се расправаше,  треба да се олесни, поедностави, поевтини и зголеми  ефикасноста при остварување на правата на граѓаните и правните лица и сите учесници во постапката пред извршител.

Законот ќе предизвика и целосна ревизија на Тарифата за награда и надомест за работата на извршителите и ревизија и усвојување на подзаконски акти.

За трите закони, како што информираше потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, ќе се гласа дополнително.

300 евра субвенции за вградување уред со плин во возилата

Наместо црвена налепница – возење на плин. Ова е опцијата за оние чии автомобили се постари и повеќе загадуваат.

 Ќе се делат субвенции во висина од 300 евра за набавка и вградување на плински уреди. Опфатени ќе бидат околу 1200 возила, па средствата најверојатно ќе се делат по принципот прв дојден – прв услужен.

Министерството за економија подготвува измени во Законот за возила. Целта е да се поттикнат возачите да го заменат бензинот со други деривати кои испуштаат помали количини на штетни гасови.

Власта изминативе денови најави низа мерки со кои ќе се справува со аерозагадувањето. Но невладините алармираат дека сериозно се потфрлува во справувањето со ПМ10 честичките. Прашуваат зошто во новопроектираниот буџет не била презентирана ставка за животна средина.

„Во 2016 година се собрале над 183 милиони евра во даноци поврзани со животната средина. Секој денар ќе се употребуваше исклучиво за подобрување на квалитетот на животната средина? Ни лани, ни оваа година собраните средства не ги користите наменски, туку за долгови на општини, за полнење дупки во буџетот. Средствата имаат точна намена – подобрување на квалитетот на животната средина.“, велат од Коалицијата О2.

На посебна седница во Владата денеска се заседава токму за проблемот со енормното загадување. Вчера Заев најави дека ќе се исполни барањето на невладините и за прв пат ќе се воведе посебна програма во Буџетот за животна средина.

„Најголемата работа за загадувањето на воздухот што е актуелна, е решавање на гасификацијата во земјава, тоа го знаеме сите. И другите извори на енергија кои што треба се повеќе да ги имаме, како фотоволтаици на куќите и слично. Затоа што преку 91 процент од загадувањето во Скопје доаѓа од загревањето на домовите.“

Од годинешниот Буџет кој изнесува 3,4 милијарди евра, за ставката животна средина отпаѓаат 0,4 отсто или околу 13,5 милиони евра. Граѓанските организации и тогаш негодуваа и бараа средствата да бидат минимум 2,5 отсто од вкупната државна каса.

Александар Пандов и Тодор Пендаров во „Само вистина“

Начинот на бегството но и самото бегство на Груевски е голема енигма за државата.Кој потфрли во процесот, власта, судот или службите?

Дами и господа, среда, среќниот ден од неделата, но за кого ќе има трагичен а за кого среќен крајот на овој политички трилер, вечерва на жешкиот икс, секој со својата, во нашата и ваша Само Вистина со десничарот Александар Пандов и левичарот Тодор Пендаров.

Начинот на бегството но и самото бегство на Груевски е голема енигма за државата.Кој потфрли во процесот, власта, судот или службите?

Има ли Груевски пасош на некоја соседна или европска држава или  лажен идентитет, и дали користел воздух или илегални премини за напуштање на државата?

Нели е премногу чудно бегалецот да ја открие својата локација па дури и да биде сигурен дека ќе добие азил? Да не е случајно последниот пост на ФБ на Груевски мамка?

По бегството на Груевски ,Миле Јанакиевски и Кирил Божиновски завршија во Шутка, кој висок функционер е следен? Дали бегството на Груевски, ги остави на цедило сопартијците и го вклучи алармот за превенирање на нови обиди за бегство?

СЈО бараше уште во 2016 притвор за Груевски но кривичен го одби истото. Кој не ја зема сериозно предвид опасноста за бегство на екс-опозицискиот лидер?

Издадена е меѓународна потерница, ќе го издржи ли унгарскиот премиер Орбан дипломатскиот притисок за екстрадиција на Груевски?

Ја готви ли Претседателот Иванов, аболицијата за Груевски или унгарскиот азил му е последната надеж?

За Пандов Груевски е патриот, против него има монтиран политички процес, а кога вистината ќе излезе на виделина, народот ќе им пресуди на тие што прават неправда.

За Пендаров е грешка што и порано не бил побаран притвор за екс-Премиерот на Македонија.

Ќе го преплива ли некој синиот убав Дунав, или ќе се врати со помош на цевчиња? Најгледаната и највлијателната политичка емисија,  Само Вистина, вечерва со „тешкашите“ -  Александар Пандов и Тодор Пендаров, само и само, на Канал 5 Телевизија.

притисни ентер