Врие на Блискиот исток

Сцената со развиорено американско знаме и со пригодна церемонија, но и со пролена крв и изгубени голем број човечки животи, втор ден ја бранува меѓународната јавност.

Дел од големите светски лидери за ваквото ескалирање на состојбите на блискиот исток прстот го вперија токму во претседателот на САД, Доналд Трамп, за кого велат дека е најголемиот виновник за настанатата ситуација и ценат дека ваквиот потег е резултат на исполнување на ветувањето кое Трамп и го даде на произраелската група наречена американско - израелски комитет за јавни работи дадено во текот на предизборната кампања.

- И понатаму мислиме дека одлуката сад да ја преместат амбасадата од Тел Авив во Ерусалим е погрешен чекор во погрешно време, изјави Борис Џонсон – министер за надворешни работи на Британија.

Тензиите почнаа да пламнуваат уште на почетокот на годинава откако американскиот претседател изјави дека САД го признаваат Ерусалим како главен град на Израел.

Советот за безбедност на Обединетите нации згрозен од вчерашните случувања на границата со појасот Газа побара независна истрага за загубените човечки животи.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одлучи да ги повлече амбасадорите на својата земја од САД и Израел, обвинувајќи ги властите од Тел Авив за „државен терор“ и „геноцид“.

- Ние мислиме дека преместување на амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим е погрешна одлука. Потсетуваме дека со ваквата одлука се крши меѓународното право. САД избраа да бидат дел од проблемите а не од решенијата, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Говорејќи во Анкара, и турскиот премиер Бинали Јилдирим ги осуди двете земји што ја слават селидбата, додека, како што рече, невините и незаштитените Палестинци стануваат маченици.

Не изостанаа и реакциите на меѓународната јавност. Илјадници луѓе се собраа во голем број градови во светот за да протестираат против ваквата одлука и смртоносните судири по должината на израелско-палестинската граница а во Истанбул на протестите во знак на револт беа запалени знамињата на САД и Израел.

Во вчерашната интервенција на израелската армија беа убиени најмалку 56 лица а близу 3000 беа повредени. Израел за протестите ја обвини Хамас и наведе дека во вчерашните напади успеала да уништи 11 позиции на оваа групација.

Ќерката на Пол Вокер: Абортирав во 2020 година, имав среќа што најдов добар доктор

Медоу Вокер, ќерката на починатиот актер Пол Вокер, проговори за абортусот што го доживеала во 2020 година.

Медоу реши да проговори на оваа тема по одлуката на Врховниот суд за абортус, со која беше поништено федералното право на абортус, воведено со пресуда стара 50 години.

Медоу на Инстаграм откри дека абортирала за време на пандемијата, пред две години.

„Денес беше голем чекор назад во историјата, длабока неправда ги погоди жените ширум Соединетите држави. Има безброј жени кои се мачеа со одлуката да направат абортус. И јас се борев со тоа во 2020 година. Кога светот подлегна на пандемијата, јас барав абортус“, напиша 23-годишната девојка.

„Тоа е многу приватно и лично искуство, такво и треба да биде“, вели таа, додавајќи дека „имала среќа да наиде на добар доктор кој ја поддржувал во текот на целиот процес“.

„Да знаеш дека сега уште повеќе жени нема да имаат можност да бараат безбеден абортус и да донесат одлука за нивното тело го крши срцето. Во свет кој постојано ги маргинализира жените, ова изгледа како најголемиот напад врз нив. Забраната за абортус не ги спречува абортуси, спречува безбедни абортуси“, заклучи таа.

По објавата таа наиде на голем број негативни пораки.

"Количината на омраза што ја добив по оваа објава е неверојатна. Престанете да ме следите ако не се согласувате со мене. Не останувајте таму и пишувајте ужасни работи", им порача таа на хејтерите.

Коза активирала нагазни мини во Запорожје, ранети 40 Руси

Најмалку 40 руски војници се повредени откако украинска коза активирала експлозив поставен околу болницата во Запорожје со своето хаотично движење, пренесува британски „Телеграф“.

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала од фарма во селото Кински Роздори, ги активирала експлозивните направи.

Козата предизвикала верижна експлозија.

Шефот на украинската разузнавачка служба изјави дека руски војници поставувале мини околу локалната болница. Набргу по поставувањето на минската замка, кон областа дошла коза и извршила верижна експлозија во која се повредени десетици војници.

„Со своите хаотични движења, козата активираше неколку гранати. Како резултат на тоа, неколку Руси се здобија со повреди со различна тежина“, пишува разузнавачката служба.

Се проценува дека се ранети 40 војници. Животното е наречено „Козата на Киев“, а судбината на козата засега не е позната.

Извор: Телеграф

Штрајкот на ССМ во регионите погодени од невремето ставен во мирување

Штрајкот ќе биде во мирување до завршување на потребата за ангажирање на дополнителни капацитети за справување со последиците од невремето во погодените региони.

На итна седница на Штрајкувачкиот одбор – Претседстелството на ССМ одржана по електронски пат донесена е едногласна одлука за ставање во мирување на генералниот штрајк во регионите на општините Делчево, Виница и Демир Капија, кои попладнево беа погодени од невреме, заради потребата од ставање на сите расположливи капацитети за справување со последиците од елементраната непогода.

Штрајкот ќе биде во мирување до завршување на потребата за ангажирање на дополнителни капацитети за справување со последиците од невремето во погодените региони.

– По информации добиени од штрајкувачите од погодените региони од невремето, како и заради ограничувањата предвидени со правилата за генералниот штрајк неопходно беше да се донесе Одлуката врз основа на која 100 отсто од вработените во јавниот сектор во погодените региони, а кои штрајкуваат ќе бидат ставени во функција за расчистување на последиците од невремето. Нашите колеги браќа и сестри синдикалци се веќе на терен и истите помагаат на најпогодените, информира за МИА од ССМ.

притисни ентер