Вардар против Висла за директен пласман во четвртфиналето на ЛШ

Европскиот шампион Вардар денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ го игра последниот натпревар од групната фаза во А групата во ракометната Лига на шампионите против Висла Плок.
За сигурен и директен пласман во четвртфиналето на „црвено-црните“ им треба најмалку реми против полскиот тим за да ги прескокне натпреварите од осмина-финалето и по петти пат да се најде во најдобрите осум екипи во Европа. На првиот меч сезонава во ЛШ, Вардар победи во Полска со 26:22.

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес во петокот на прес-конференција изјави дека чуствуваат мал притисок во пресрет на дуелот со Висла, но дека има доверба во своите играчи и дека заедно со поддршката на фановите ќе стигнат до посакуваната победа.

- Ако завршиме на првото место тоа ќе биде уште еднаш голем успех за Вардар. Нашата одбрана е добра, но не е на нивото како што беше во декември. Ќе мораме да продолжиме да работиме силно и да ја креваме формата, изјави Раул.

Капитенот на тимот, Стојанче Стоилов призна за падот на формата на „црвено-црните“ и дека тимот не е на познатото ниво, но додаде дека формата ќе се подобрува како ќе изминува времето.

- Играме за прво место и ние мораме да бидеме мотивирани. Сè е во наши раце и се надевам дека ќе завршиме како што треба. Подобро сега да има пад на формата отколку подоцна. На ЕП имаше голем дел од играчите на Вардар, а потоа имавме и три патувања. Уште не сме во потребниот ритам и не сме на она ниво на кое знаеме да бидеме. Ни треба време и да бидеме заедно и да тренираме и мислам дека формата ќе оди само нагоре, изјави капитенот. /МИА

СП 2018: Бразил во финишот ја совлада Костарика

Бразил во судиското надополнување ја совлада Костарика со 2:0 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Филипе Кутињо во 91-та минута беше прецизен за водство од 1:0 на бразилската репрезентација, а Нејмар во 97-та минута ја потврди победата и постигна гол за конечни 2:0.

Иако Бразилците влегоа како фаворити во натпреварот, многу потешко од очекуваното дојдоа до значајната победа и до трите бода.

Во второто полувреме интересен беше и моментот кога судијата досуди пенал за Бразил, откако Нејмар падна во шеснаесетникот на Костарика. Но, по консултација со ВАР системот ја поништи својата одлука.

Бразил сега има четири бода, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман.

Во оваа група вечерва ќе играат Србија и Швајцарија./МИА

Модриќ: Не смее да не фаќа еуфорија

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ по победата над Аргентина (3:0) во натпреварот од групната фаза на Светското првенство во 2018 година, рече тој знае дека на интернет почнаа еуфорија, но го повика својот тим да го задржи мирот.

- Победата над Аргентина зборува за силата на хрватскиот национален тим? Тешко е да се каже. Не треба да размислуваме за ова. Знам дека еуфоријата започна на Интернет, но треба да се смириме и концентрираме на она што треба да се направи. И не размислувај за некои луди работи. Имаме одличен тим, нашите навивачи веруваат во нас. Се надеваме дека ќе продолжиме во истиот дух, истакна Модриќ.

Хрватска по две кола на стартот на Мундијалот има максимални шест бода и веќе обезбеди пласман во следната фаза.

СП 2018: Сампаоли ја презема одговорноста за поразот од Хрватска

Селекторот на аргентинската фудбалска репрезентација, Хорхе Сампаоли ја презема вината за синоќешниот дебакл на неговите избраници.

Аргентина загуби од Хрватска со 3:0 и се наоѓа пред елиминација уште по групната фаза на Мундијалот во Русија.

- Многу сме разочарани. Ова е моја одговорност. Како тренер, јас сум одговорен за резултатот. Но индивидуалните грешки доведоа до промашени цели. Хрватска ја презеде иницијативата, и ние не можевме да смениме ништо. Се разбира, ова е многу болен пораз, но мора да останеме тим. Мојот тим за натпреварот, мојот проект не функционираше. Долго време работам како тренер и сум свесен за одговорноста. Се што останува за нас е да се бориме во последниот натпревар, да се држиме за секоја шанса, Сампаоли рече по натпреварот. 

притисни ентер