Формиран Иницијативен одбор за свикување вонредно Собрание на ПФМ

Со поддршка на 15 од вкупно 25 клубови формиран е Иницијативен одбор за свикување и одржување на вонредно легално Собрание на Пливачката федерација на Македонија.
- Иницијативниот одбор (ИО) е формиран по писмото и препораките на Агенцијата за млади и спорт во насока на свикување легално и легитимно вонредно собрание на ПФМ усогласено со позитивните законски прописи. Ги повикуваме сите пливачки клубови со решение за дејност спорт, пливачки работници, истакнати пливачи и добронамерни ентузијасти за пливачкиот спорт, да учествуваат на вонредното собрание, апелираат од одборот.

Иницијативата за одржување на легално собрание доаѓа по обвинувањата дека претседателот на Пливачката федерација на Македонија, Коцевски Александар, на 19 октомври 2017 година, свика и одржа  нелегитимно собрание на ПФМ, нарушувајќи го Статутот на ПФМ, Законот за здруженија и фондации и Законот за спорт, заради што истото не е регистрирано во Централниот регистар на Македонија.

Од ИО бараат ново раководство на ПФМ и поради, како што велат, низа неправилности, како што се неподнесување на редовен финансиски извештај и завршна сметка; блокирана сметка на ПФМ заради долг од 18.000.000 денари; нереализација на годишна програма на ПФМ; немање на организиран систем на натпревари - државни првенства; неусогласување на нормативни акти на ПФМ со позитивните законски прописи; целосно уништување на ватерполо спортот од лични интереси.

Според ИО сето тоа придонеле до рушење на угледот на Македонија во меѓународните институции. 

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

Наполи го отпушти тренерот Маурицио Сари

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го отпушти тренерот Маурицио Сари.

- Му благодариме на Маурицио Сари на драгоцената посветеност во Наполи, кој на овој град и навивачите ширум светот им донесе убави емоции и престиж, создавајќи стил на игра на кој му се воодушевуваа сите, напиша претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис.

Фудбалскиот стручњак ќе добие обесштетување од половина милион евра, бидејќи Наполи му врачи отказ пред први јуни.

Сари е прв кандидат да го наследи Антонио Конте во Челзи, а на неговото место во Наполи треба да дојде Карло Анчелоти. Се очекува Анчелоти наскоро и официјално да биде претставен како нов тренер на Наполи./МИА

притисни ентер