Познати тимовите за „Ол-стар“ мечот во Лос Анџелес

Познати се сите 24 играчи кои ќе настапат на ревијалниот „Ол-стар“ натпревар чиј домаќин годинава ќе биде „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес.
Леброн Џејмс и Стеф Кари кои во изборот добија најмногу гласови, а со тоа улогите на капитени на двата тима ги одбраа своите соиграчи за „Ол-стар“  натпреварот.

За разлика од досегашните натпревари во кои играчите беа поделени според припадноста на екипите во кои играат, во Источна или Западна конференција, овојпат тоа нема да биде случај, бодејќи на Џејмс и Кари им е дозволено да бираат соиграч од било која екипа.

Така, Леброн Џејмс кој имаше право прв да бира, го одбра соиграчот на Кари од Голден Стејт, Кевин Дурант, кој заедно со Ентони Дејвис, ДеМаркус Казинс и Кајри Ирвинг.

Во „Леброн тимот“ ќе бидат и: Расел Вестбрук, Џон Вол, Ламаркус Олдриџ, Бредли Бил, Кевин Лав, Виктор Оладипо и Кристапс Порзингис

На спротивната страна покрај Стиг Кари почетната петорка ќе ја сочинуваат: Џејмс Харден, Демар Дероузан, Јанис Антетокумпо и Џоел Ембид.

На клупата на тимот на „Кари“ ќе бидат и: Дамјан Лилард, Џими Батлер, Клеј Томпсон, Кајл Лоури, Дрејмонд Грин, Карл Ентони Таунс и Ал Хорфорд.

Годинашниот „Ол-стар“ натпревар ќе се одржи на на 18 февруари. 

Челзи го нуди Моратa и 40 милиони евра за Икарди

Напаѓачот на Интер, Мауро Икарди е на врвот на листата на желби на Челзи, кој е подготвен да издвои 40 милиони евра за негово привлекување во тимот и во Милано да го испрати Алваро Мората, објавија италијанските медиуми.

Мората пристигна во Челзи оваа година и постигна вкупно 15 гола, но во вториот дел од сезоната тој беше надвор од форма и големи се шансите да го напушти клубот, за разлика од Икарди кој постојано ги тресеше противничките мрежи.

Шпанецот веќе разговарал со раководстото на Јувентус, Милан го сака, но тој на крајот може да се пресели на „Џузепе Меаца“.

Откупната клаузула на Икарди од 110 милиони евра истекува на 15 јули, но во лондонскиот клуб веруваат дека ќе можат да поминат поевтино.

Весникот „Ил Месаџеро“, исто така, вели дека жената на Мората е моден блогер од Италија, кое, покрај играњето во Лигата на шампионите следната сезона, е мотив повеќе да се преселат заедно во градот на модата за следната сезона./МИА

Фетел не ги гледа Ред Бул како закана во Монако

Ред Бул може и да доминираа целосно во првите два слободни тренинзи во Монако, но Себастијан Фетел верува дека тие можат да бидат победени в недела. 

Германецот ја заврши вчерапната втората сесија на тренигот за Големата награда на Монако во Формула 1 веднаш зад болидите на „биковите“.

- Ред Бул секогаш изгледаат силни на слободните тренинзи. Ќе видиме дали нивната презентација ќе биде како и обично. Мислам дека ние не треба да ги гледаме нив, тука да се фокусираме на себе и да си ја напишеме домашната, категоричен е Себ.

Фетел немаше поплаки до Ферари по првите две тренинг сесии.

- Ми беше доста удобно во автомобилот и јас сум задоволен од тоа како помина денот. Ова е доста позабавна патека од останатите. Трасата не дозволува да правиш грешки. Јас сум сигурен дека не го достигнав својот лимит и знам дека ќе бидеме уште побрзи, додаде четирикратниот шампион./МИА

Хулигани нападнале навивачи на Ливерпул во Киев (ВИДЕО)

Неколкумина навивачи на фудбалскиот клуб Ливерпул синоќа биле нападнати од група од околу 20 хулигани во Киев.

Маскираните хулигани ги нападнале Англичаните кои се наоѓале во близина на Олимпискиот стадион, каде што утре Реал Мадрид и Ливерпул го играат финалето на фудбалската Лига на шамиопните.

Нападнатите навивачи побарале засолниште во блискиот ресторан, користејќи ги масите како штит.

- Тие не бркаа со скршени шишиња и столици, при што беа повредени неколкумина. Тоа беше прилично застрашувачки, изјави 50-годишниот Џејсон Фрост, кој бил нападнат само неколку часа откако пристигнал во Киев.

Локалната полиција уапсила само двајца напаѓачи одговорни за насилството, а Англичаните тврдат дека им биле ставани лисици на рацете и на навивачи на Ливерпул, кои не сториле ништо.

Англиските медиуми потенцираат дека во украинскиот главен град постојат неколку познати хулигански групи, поддржувачи на локалните клубови Динамо и ЦСКА, чии припадници се подржувачи на десничарската идеологија.

Ливерпул и Реал Мадрид добија 16.626 карти од УЕФА за своите навивачи на стадионот со капацитет од 70.000 седишта./MИА

притисни ентер