Кристорефрсон ја прекина доминацијата на Хиршер

Норвежанецот, Хендрик Кристоферсон ја прекина победничката низа од седум триумфи на Марсел Хиршер во Светскиот куп во алпско скијање.

Кристоферсон денеска успеа да го совлада Хиршер на слаломската трка одржа денеска на во австрискиот ски-центар Кицбил.

До својата прва победа сезонава Норвежанецот стигна со вкупно време по двете трки од 1 минута 48.49 секунди што беше подобар резултат за 97.стотинки од Хиршер.

Третото место му припадна на Даниел Јул кој имаше 1 секунда и 35 стотинки послабо време од победникот.

Инаку, за Кристоферсон ова е петнаесетта победа во слалом, а вкупно шеснаесетта во неговата  кариера.


Сепак, Хиршер е пред Кристоферсон кога во прашање е генералниот поредок. Во слалом Хиршер досега има освоено 634 бодови, додека Кристоферсон 535, додека во севкупниот Генерален пласман Австриецот има 1.054 бодови, додека Норвежанецот 900./МИА 
притисни ентер