Барселона подготвена да го испрати Рафиња на позајмица во Интер

Раководството на Барселона е подготвено да го ослободи играчот од средниот ред Рафиња на позајмица во Интер.
Во последниве денови, шпанскиот печат пишуваше за преговорите помеѓу двата клуба кои се развиваат доста добро. Се очекува Бразилецот да игра како позајмен фудбалер на „Џузепе Меаца“ до крајот на сезоната, со можност за откуп на договорот во износ од 18 милиони евра.

24-годишниот Рафиња до неодамна закрепнуваше од сериозна повреда која го оддалечи од терените од април.

Интер е исто така е заинтересиран за крило на Барселона Жерар Деулофеу, но Каталонците за него бараат обештетување во висина од 15-20 милиони евра.

Поради запазување на финансискиот фер-плеј, Интер не може да купи нови играчи во зимскиот рок, освен ако не продаде некој од неговите сегашни фудбалери. Поради оваа причина, трансферот на Деулофеу е малку веројатно да се случи, а кандидат за негов потпис е Наполи. 

СП 2018: Се запали авионот на Саудиска Арабија

Авион во кој се наоѓаше експедицијата на фудбалската репрезентација на Саудиска Арабија се запали на нивното патување кон Ростов.

Пламен се појави на едно крило, но за среќа авионот слета безбедно во Ростов и трагедијата беше избегната. Огнот беше предизвикан од технички проблем со моторот на рускиот Ербас.

Од раководството на Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија потврдија дека никој не е повреден и дека фудбалерите и стручниот штаб се безбедни.

- Фудбалската федерација на Саудиска Арабија сака да ве увери дека членовите на репрезентацијата се апсолутно безбедни по малиот дефект на моторот на авионот, се вели во соопштението.  /МИА

СП 2018: Кејн во финишот и донесе победа на Англија против Тунис

 Англија со гол во судиското надополнување го совлада Тунис со 2:1 во вториот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Англичаните во првиот дел ја оправдаа фаворитската улога и доминираа на теренот, при тоа имаа неколку сериозни шанси за погодок.

Англија со голот на Хари Кејн во 18-та минута поведе со 1:0. Меѓутоа, Тунис иако потешко доаѓаше до контрола на топката успеа во 35 минута со гол од пенал, кој успешно го реализираше Ферјани Саси, да израмни на 1:1.

Англиската репрезентација и во вториот дел продолжи со притисокот врз голот на Тунис, но изостануваше реализација се до 91-та минута кога Кејн повторно беше прецизен и донесе победа од 2:1.

Во првиот натпревар од оваа група Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0. 

СП 2018: Белгија убедливо ја совлада Панама

Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0 во првиот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Белгиската репрезентација доминираше на теренот во текот на целиот натпревар и без поголеми проблеми дојде до победа.

Првиот гол во 47 минута го постигна Дрис Мертенс, а потоа Ромелу Лукаку прво во 68 минута зголеми на 2:0, а седум минути подоцна беше прецизен за конечни 3:0.

Во вториот натпревар од оваа група во Волгоград ќе се соочат Англија и Тунис. /МИА

притисни ентер