Европскиот првак Вардар со осум ракометари ги почна подготовките за продолжување на сезоната

Само осум ракометари од европскиот првак Вардар, кои немаат обврски кон своите национални репрезентации беа вечерва на првиот тренинг во новата 2018 година во продолжението од сезоната 2017/2018.
Тренингот го водеше Раул Гонзалез, кој е воедно и селектор на македонската репрезентација, но тој од четврток ќе биде на Европското првенство во Хрватска.
- Во лигата на шампионите сме во добра ситуација имаме три бодови предност од Нант, но сега ни следуваат натпреварите со Барселона и со Нант на гостински терен. Мора целата екипа да биде во добра форма, изјави Раул за клупскиот сајт.

„Црвено-црните“ сезоната ја завршија без пораз во Лигата на шампионите, а во СЕХА лигата имаат максимални 11 победи. Во Лигата на шампионите Вардар има да одигра уште четири натпревари од групната фаза и веќе има обезбедено пласман во осминафиналето, но целта е првото место во групата и директен пласман во четвртфиналето.

По завршувањето на ЕП во Хрвтска, Вардар првиот натпревар го игра на гости на 2.февруари против Мешков Брест, додека на 10.февруари е дуелот на гости од ЛШ против Барселона./MИА

СП 2018: Шаќири: Мојата радост беше полна со емоции

Швајцарскиот фудбалер Ѓердан Шаќири изјави дека не сака да ги коментира реакциите на радоста на неговиот победнички гол против Србија.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а стрелец на решавачкиот гол беше Шаќири во 90-та минута.

Швајцарскиот фудбалер со косовско потекло на голот и на победата се радуваше гестикулирајќи орел како симбол на албанското знаме, а многумина особено од српската страна го сфаќaат како политичка провокација.

- Не сакам да го коментирам тоа. Ја видовте мојата радост беше полна со емоции. Оваа победа е за Швајцарија и тоа е се што би рекол за темата, истакна Шаќири.

На сличен начин и неговиот соиграч Гранит Џака, кој исто така има албанско потекло, се радуваше на првиот гол кој го постигна за израмнување на Швајцарија. /МИА

СП 2018: Митровиќ: Многу наивно ги примивме головите

Српскиот фудбалер Александар Митровиќ по натпреварот со Швајцарија изјави дека многу наивно доволиле да примат два гола.

Швајцарската репрезентација ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија, а Митровиќ во петтата минута го постига единствениот гол за српската репрезентација.

- Не знам што се случи, ги примивме головите многу наивно и многу глупаво. Наместо да го браниме резултатот...Не може да се оди како мува без глава, разочаран сум, истакна Митровиќ.

За Србија сега единствена шанса за пласман во осминафиналето е победа против Бразил.

- Треба да се бориме против Бразил и да играме за победа. И Костарика и Швајцарија покажаа дека може да се игра против нив, наведе српскиот фудбалер.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман. /МИА

СП 2018: Швајцарија ја совлада Србија

Швајцарија ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Во возбудливиот натпревар со сериозни шанси на двете страни, српската репрезентација дојде до водство од 0:1 со голот на Александар Митровиќ во петта минута, резултат со кој се замина на паузата.

Во почетокот на вториот дел Гранит Џака беше прецизен и Швајцарија во 52-та минута израмни на 1:1.

Швајцарската репрезентација со голот на Џердан Шакири во 90-та минута дојде до победа од 2:1.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман./МИА

притисни ентер