Швајцарија победник на Хопман куп

Селекцијата на Швајцарија е победник на годинашното издание на тенискиот Хопман куп што се играше во Перт, а е увертира во првиот Гренд слем турнир годинава - Австралија опен.
Швајцарската комбинација Федерер – Бенчиќ, без загубен натпревар го освоија пехарот наменет за најдобрата мешана двојка на ова натпреварување.
Во финалето Швајцарците со 2:1 во победи, го добија дуелот против германската комбинација Кербер-Зверев.

Иако Германците добро го започнаа натпреварот, откако Александар Зверев го доби првиот сет против Роџер Федерер во тај-брејкот со 7-4, сепак во продолжението искусниот 36-годишен Федерер му препушти само три гема на противникот (6-0 и 6-3), за со 2:1 во сетови да и донесе предност на својата селекција.

Дуелот меѓу дамите и припадна на Германката, Анџелик Кербер која во два сета со 6-4 и 6-1 ја совлада Белинда Бенчиќ, за израмнување на резултатот на 1:1 во победи.

Во решавачкиот натпревар во игра на двојки, искуството на Федерер уште еднаш се покажа како пресудно, па швајцарската комбинација го доби натпреварот со 2:0 во сетови, а со конечни 2:1 во победи го освои и шампионскиот трофеј. 

СП 2018: Се запали авионот на Саудиска Арабија

Авион во кој се наоѓаше експедицијата на фудбалската репрезентација на Саудиска Арабија се запали на нивното патување кон Ростов.

Пламен се појави на едно крило, но за среќа авионот слета безбедно во Ростов и трагедијата беше избегната. Огнот беше предизвикан од технички проблем со моторот на рускиот Ербас.

Од раководството на Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија потврдија дека никој не е повреден и дека фудбалерите и стручниот штаб се безбедни.

- Фудбалската федерација на Саудиска Арабија сака да ве увери дека членовите на репрезентацијата се апсолутно безбедни по малиот дефект на моторот на авионот, се вели во соопштението.  /МИА

СП 2018: Кејн во финишот и донесе победа на Англија против Тунис

 Англија со гол во судиското надополнување го совлада Тунис со 2:1 во вториот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Англичаните во првиот дел ја оправдаа фаворитската улога и доминираа на теренот, при тоа имаа неколку сериозни шанси за погодок.

Англија со голот на Хари Кејн во 18-та минута поведе со 1:0. Меѓутоа, Тунис иако потешко доаѓаше до контрола на топката успеа во 35 минута со гол од пенал, кој успешно го реализираше Ферјани Саси, да израмни на 1:1.

Англиската репрезентација и во вториот дел продолжи со притисокот врз голот на Тунис, но изостануваше реализација се до 91-та минута кога Кејн повторно беше прецизен и донесе победа од 2:1.

Во првиот натпревар од оваа група Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0. 

СП 2018: Белгија убедливо ја совлада Панама

Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0 во првиот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Белгиската репрезентација доминираше на теренот во текот на целиот натпревар и без поголеми проблеми дојде до победа.

Првиот гол во 47 минута го постигна Дрис Мертенс, а потоа Ромелу Лукаку прво во 68 минута зголеми на 2:0, а седум минути подоцна беше прецизен за конечни 3:0.

Во вториот натпревар од оваа група во Волгоград ќе се соочат Англија и Тунис. /МИА

притисни ентер