Штох триумфира и на втората од „Четирите скокалници“

Полскиот ски-скокач Камил Штох со скокови од 135,5 и 139,5 метри и вкупно 283,4 бода победи на денешното натпреварување во Гармиш-Партенкирхен.

Ова е втора победа за Штох на новогодишната турнеја „Четири скокалници“. Претходно на претпоследниот ден од 2017 година, тој победи и во Оберсдорф.
За Штох ова е вкупно 24. победа во Светскиот куп.
На победничкиот подиум се искачија и второпласираниот Ричард Фрајтаг од Германија (132 и 137 метри – 275,8 бода), како и третиот Андерс Фанемел од Норвешка (132,5 и 136,5 бода – 270,2 бода).

Во вкупниот пласман на турнејата лидер е Штох со 563,1 бод, пред Фрајтаг со 551,3 и Давид Кубацки со 530,8.

Следуваат скоковите во австрискиот скијачки центар Инсбрук./МИА
притисни ентер