Познати номинациите за „Спортист на Македонија за 2017“

Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации, ја објави листата на кандидати за годинашното издание на спортската манифестација „Избор на спортисти 2017“, која ќе одржи по 63-ти пат.
Во конкуренција за признанието Спортист на годината 2017 во Република Македонија (мажи) се петмина и тоа: ракометарот Стојанче Стоилов кој со екипата на Вардар ја освои Лига на шампиони и обезбеден пласман на ЕП во Хрватска 2018, Евгениј Поп Ацев пој беше победник на годинашното издание од Гран-при серијата во Светскиот куп во далечинско пливање, каратистот Берат Јакупи носител на сребрен медал на ЕП во карате Кочели, Турција, фудбалерот Енис Барди кој со младата репрезентација (играчи до 21 година) на Македонија за прв пат настапи на завршницата на Европскиот шампионт во Полска, како и Димитар Ѓорѓиев кој на СП Будимпешта, во кик-кокс го освои бронзен медал.

Кај дамите, за ова признание номинирани се: Сара Ристовска - ракомет (2.место во Лига на шампиони, квалификации за СП 2017г., Бараж за СП 2017г. Квалификации за ЕП 2018 г. и), Јована Ѓорѓиева – карате (3.место на ЕП во Кочели, Турција), Нина Балабан - спортско стрелаштво (остварена норма за учество на ОИ на ЕП во Марибор, Словенија), Анастасија Богдановски - пливање (остварена норма во дисциплината 100м. слободно-жени на СП во пливање во Будимпешта, Унгарија) и Анџелика Митрашиновиќ (учество на квалификации за Еуробаскет за 2017г., најдобар поентер во националниот тим).

Покрај овие ќе бидат доделени и признанија уште во седум категории за кои се номинирани:

1. Млад спортист на годината: Петар Заборски – карате, Елиф Елмас – фудбал и Филип Кузмановски – ракомет.
2. Млада спортистка на годината: Сара Радичевска и Симона Симовска - карате, Берна Шерифовска – џудо.
3. Најуспешен машки национален тим: Ракометен национален тим У-21, Фудбалскиот национален тим У-21, Одбојкарскиот национален тим сениори.
4. Најуспешен женски национален тим: Кошаркарски национален тим - сениорки, Ракометен национален тим - кадети, Штафетниот тим во атлетика (Тимчевска, Јосифовска, Халили и Селими).
5. Најуспешен спортист на лице со инвалидитет: Андреј Стојаноски - пливање (4.место во дисциплината 400м. мешано на 23-ти Летни Олимписки игри за глуви во Самсун, Турција)
6. Најуспешен тренер/селектор: Петар Белистојаноски – карате, Раул Гонзалес – ракомет мажи , Драган Атанасовски - кик-бокс, Игор Ангеловски - фудбал Марјан Лазовски - кошарка жени
7. Најуспешна национална спортска федерација: Ракометна федерација на Македонија, Карате федерација на Македонија , Фудбалска федерација на Македонија, Кик-боксинг федерација на Македонија и Одбојкарска федерација на Македонија

Во изборот право на глас имаат сите електронски и печатени медиуми, односно нивните спортски редакции, кои своите гласови треба да ги испратат најдоцна до 18 декеври со Агенцијата за малди и спорт.

Свеченоста ќе се одржи во „Драмкскит тетар“ во Скопје на 26 декмври 2017 година. /МИА

Челзи го нуди Моратa и 40 милиони евра за Икарди

Напаѓачот на Интер, Мауро Икарди е на врвот на листата на желби на Челзи, кој е подготвен да издвои 40 милиони евра за негово привлекување во тимот и во Милано да го испрати Алваро Мората, објавија италијанските медиуми.

Мората пристигна во Челзи оваа година и постигна вкупно 15 гола, но во вториот дел од сезоната тој беше надвор од форма и големи се шансите да го напушти клубот, за разлика од Икарди кој постојано ги тресеше противничките мрежи.

Шпанецот веќе разговарал со раководстото на Јувентус, Милан го сака, но тој на крајот може да се пресели на „Џузепе Меаца“.

Откупната клаузула на Икарди од 110 милиони евра истекува на 15 јули, но во лондонскиот клуб веруваат дека ќе можат да поминат поевтино.

Весникот „Ил Месаџеро“, исто така, вели дека жената на Мората е моден блогер од Италија, кое, покрај играњето во Лигата на шампионите следната сезона, е мотив повеќе да се преселат заедно во градот на модата за следната сезона./МИА

Фетел не ги гледа Ред Бул како закана во Монако

Ред Бул може и да доминираа целосно во првите два слободни тренинзи во Монако, но Себастијан Фетел верува дека тие можат да бидат победени в недела. 

Германецот ја заврши вчерапната втората сесија на тренигот за Големата награда на Монако во Формула 1 веднаш зад болидите на „биковите“.

- Ред Бул секогаш изгледаат силни на слободните тренинзи. Ќе видиме дали нивната презентација ќе биде како и обично. Мислам дека ние не треба да ги гледаме нив, тука да се фокусираме на себе и да си ја напишеме домашната, категоричен е Себ.

Фетел немаше поплаки до Ферари по првите две тренинг сесии.

- Ми беше доста удобно во автомобилот и јас сум задоволен од тоа како помина денот. Ова е доста позабавна патека од останатите. Трасата не дозволува да правиш грешки. Јас сум сигурен дека не го достигнав својот лимит и знам дека ќе бидеме уште побрзи, додаде четирикратниот шампион./МИА

Хулигани нападнале навивачи на Ливерпул во Киев (ВИДЕО)

Неколкумина навивачи на фудбалскиот клуб Ливерпул синоќа биле нападнати од група од околу 20 хулигани во Киев.

Маскираните хулигани ги нападнале Англичаните кои се наоѓале во близина на Олимпискиот стадион, каде што утре Реал Мадрид и Ливерпул го играат финалето на фудбалската Лига на шамиопните.

Нападнатите навивачи побарале засолниште во блискиот ресторан, користејќи ги масите како штит.

- Тие не бркаа со скршени шишиња и столици, при што беа повредени неколкумина. Тоа беше прилично застрашувачки, изјави 50-годишниот Џејсон Фрост, кој бил нападнат само неколку часа откако пристигнал во Киев.

Локалната полиција уапсила само двајца напаѓачи одговорни за насилството, а Англичаните тврдат дека им биле ставани лисици на рацете и на навивачи на Ливерпул, кои не сториле ништо.

Англиските медиуми потенцираат дека во украинскиот главен град постојат неколку познати хулигански групи, поддржувачи на локалните клубови Динамо и ЦСКА, чии припадници се подржувачи на десничарската идеологија.

Ливерпул и Реал Мадрид добија 16.626 карти од УЕФА за своите навивачи на стадионот со капацитет од 70.000 седишта./MИА

притисни ентер