Познати сите осминафиналисти во ЛШ

Во фудбалската Лига на шампиони синоќа заврши групната фаза по која познати се сите екипи кои продолжуваат во елиминациското осминафинале.

Ливерпул во 6. коло ја извојува највисоката победа и како првопласиран ќе ја чека жрепката за следната фаза. Од Е-групата понатаму оди и Севиља.
Резултати и пласман:

Група Е: Ливерпул – Спартак Москва 7:0, Марибор – Севиља 1:1.
Табела: Ливерпул 12 бодови, Севиља 9, Спартак Москва 6, Марибор 3.

Група Ф: Феенорд – Наполи 2:1, Шахтјор Доњецк – Манчестер Сити 2:1.
Табела: Манчестер Сити 15 бода, Шахтјор Доњецк 12, Наполи 6, Феенорд 3.

Група Г: Порто – Монако 5:2, Лајпциг – Бешикташ 1:2.
Табела: Бешикташ 14 бода, Порто 10, Лајпциг 7, Монако 2.

Група Х: Реал Мадрид – Борусија Дортмунд 3:2, Тотенхем – АПОЕЛ 3:0.
Табела: Тотенхем 16 бода, Реал Мадрид 13, Борусија Дортмунд 2, АПОЕЛ 2.

Покрај Ливерпул и Севиља, од сегментот Е-Д во следната фаза од елитното фудбалско натпреварување се пласираа: Манчестер Сити, Шахтјор, Бешикташ, Порто, Тотенхем и Реал Мадрид.

Во вторникот местото во осминафиналето го потврдија: Манчестер Јунајтед, Базел, ПСЖ, Баерн, Рома, Челзи, Барселона и Јувентус. 

Буфон: Ќе ми треба една седмица да донесам конечна одлука

Џанлуиџи Буфон се уште не донел конечна одлука дали и каде ќе ја продолжи кариерата и ги демантира шпекулациите кои се појавија во светските медиуми дека веќе се договорил со Пари Сен Жермен.

Францускиот шампион му упати покана на Буфон кариерата да ја продолжи во француската престолнина.

Буфон се повлече од Јувентус по 17 години поминати во торинскиот гигант. Тој во саботата за последен пат играше натпревар за „старата дама“.

- Ќе ми треба барем една недела, за да се смирам и да дојдам на себе по заминувањето на Јувентус. Има 40 години, минато ми е времето да носам спонтани и избрзани решенија. Треба внимателно да анализирам ситуацијата, бидејќи изборот не е лесен, изјави Буфон за „Скај Спорт“. 

Усека прв пат во историјата ќе игра во Примера

За првпат во клупската историјата, екипата на Усека ќе игра во најсилната шпанска фудбалска лига. 

Уеска ја победи Луга со 2:0 во последнито натпревар од 40. коло во Сегунда и на две рунди пред крајот создаде недостижни седум бода предност пред Спортинг од Хихон, кој е на третото место.

Усека ќе биде тимот со најмал стадион во историјата на Примера. „Ел Алкорас“ има капацитет од само 5.500 илјади гледачи. Досега прв на оваа листа беше Еибар со „Мунисипал“ кој собира 7.000 посетители.

Во следните две рунди од Сегунда шанси за прволигашки пласман има Рајо Ваљекано, додека за место во плејофот ќе се борат Спортинг Хихон, Сарагоса, Ваљадолид и Кадиз, Нумансија, Овиедо и Осасуна.

Од Приемра испаднаа Ла Коруња, Лас Палмас и Малага. 

Емери наследник на Венгер во Арсенал

Унаи Емери ќе биде новиот менаџер на Арсенал, пренесе Би-Би-Си, наведувајќи дека разговорите на раководството на премиерлигашот со младиот шпански тренер Микел Артета не завршила позитивно.

Се очекува денеска или утре и официјално Арсенал да го промовира досегашниот тренер на ПСЖ.

46-годишниот Емери претходно работеше во Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва и Севиља со која има три трофеи во Лига Европа. 

притисни ентер