Ингебритсен: Најважно е утре да победиме против Вардар

Фудбалерите на Розенборг кои неодамна ја обезбедија новата шампионска титула во Норвешка, во Скопје допатуваа во натпреварувачки ритам, па на утрешниот меч против Вардар, во Лигата на Европа, ќе атакуваат на победа.
Ова меѓу другото го потенцира тренерот на Розенборг, Каре Ингебритсен на прес-конференцијата пред вечерашниот тренинг кој норвешкиот тим го има на арената „Филип Втори“ каде утре ќе го одигра мечот против македонскиот шампион.

- Кај нас првенството заврши и сметам дека тоа ќе ни биде предност. Не сме надвор од ритам, напротив успеавме да се одмориме и со нова енергија ќе се обидеме победнички да ја завршиме европската епизода. Ќе имаме време за одмор по мечот со Вардар, а утре ни е најважно да победиме против Вардар“, изјави Ингебритсен.

Иако двата тима одамна ги загубија шансите за прогрес во нокаут фазата, сепак двете екипи ќе се обидат со победа да го завршат настапот во Лига Европа.

Голманот Андре Хансен очекува со победа да ја завршат европската сезона.

- Ја освоивме шампионската круна во Норвешка што е голем успех и сега сакаме победнички да ги завршиме настапите и во Европа Лигата. Последен меч е за нас и редно е да ја забележиме втората победа во групата“, изјави Хансен, кој утре принудно ќе го менува капитенот Мајк Јенсен, кој пак не допатува во Скопје од семејни причини.

Натпреварот од последното 6.коло во групната фаза во Лига Европа меѓу Вардар и Розенборг кој ќе се игра утре, ќе започне во терминот од 21 часот и 5 минути./МИА

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

Наполи го отпушти тренерот Маурицио Сари

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го отпушти тренерот Маурицио Сари.

- Му благодариме на Маурицио Сари на драгоцената посветеност во Наполи, кој на овој град и навивачите ширум светот им донесе убави емоции и престиж, создавајќи стил на игра на кој му се воодушевуваа сите, напиша претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис.

Фудбалскиот стручњак ќе добие обесштетување од половина милион евра, бидејќи Наполи му врачи отказ пред први јуни.

Сари е прв кандидат да го наследи Антонио Конте во Челзи, а на неговото место во Наполи треба да дојде Карло Анчелоти. Се очекува Анчелоти наскоро и официјално да биде претставен како нов тренер на Наполи./МИА

притисни ентер