„Светците“ мора да продаваат за да останат во Лигата на шампиони

Екипата на Пари Сен Жермен повторно е на удар на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) поради не почитувањето на правилата за финансиски фер-плеј.
Финансиската инспекција  на УЕФА повторно ќе го проверува буџетот на клубот по огромните трансфери кои ПСЖ ги направи во 2017 година.
„Светците“ во летниот преоден рок, го донесоа Нејмар и Килиан Мбапе за повеќе од 400 милиони евра, па Дани Алвеш кој пристигна во Париз како слободен играч од Јувентус. Но, во тој период ПСЖ немал ист приход на пари, па според пресметките сега им недостасуваат 80 милиони евра за да се усогласат со правилата за финансиски фер-плеј.

Ова значи дека ПСЖ ќе мора да стави неколку играчи на трансфер листата. Се почести се шпекулациите дека најблиску до заминување од „Паркот на принцовите“ е Едисон Кавани, особено ако се има во предвид дека Уругваецот тешко ја прифати улогата на новата ѕвезда Нејмар, иако беа демантирани нивните несогласувања.

Пасторе пак се поврзува со враќање во Италија во редовите на Интер, а на излезна врата од ПСЖ се и Анхел ди Марија и Лукас Мура.
Ако не успее да ги исполни поставените услови, УЕФА би можела да го исфрли ПСЖ од Лигата на шампиони следната сезона

СП 2018: Хрватскиот селектор го врати Калиниќ дома

 Атмосферата во хрватската репрезентација е малку нарушена и покрај рутинската победа над Нигерија на почетокот на Светското првенство. 

Хрватските медиуми објавија дека селекторот Златко Далиќ го отстранил од националниот тим Никола Калиниќ.

Оваа одлука на селекторот е резултат на одбивањето на Калиниќ да влезе во игра пет минути пред крајот на натпреварот со Нигерија.

- Златко Далиќ по натпреварот со Нигерија изјави дека нема повредени играчи, туку постојат само неколку мали „проблемчиња“. Тешко дека одбивањето на Калиниќ да влезе во игра може да се нарече „проблемчиња“, пишуваат хрватските медиуми.

Селектор Далиќ не сакаше да коментира за овој настан и се очекува својот став да го соопшти попладне на прес-конференција. 

Михајловиќ ќе биде новиот тренер на Ристовски во Спортинг

Српскиот фудбалски стручњак Синиша Михајловиќ се наоѓа во Лисабон каде се очекува во најскоро време да биде промовиран во нов тренер на Спортинг.

Поранешниот тренер на Торино и на српската репрезентација се договорил со португалскиот клуб на двегодишна соработка.

За Спортинг настапува македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски.

По бурната сезона „зелено-белите останаа без тренер, откако тимот го напушти Жорге Жезус, а исто така од Спортинг си заминаа и поголем број играчи. 

Мурињо: Англија мора да го порази Тунис, но исто така се зборуваше и за Бразил и Аргентина

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, смета дека репрезентацијата на Англија мора да го совлада Тунис на дуелот од Светското првенство 2018.

- Дали го гледавте Тунис како играше со Португалија. Искрено, не ми се допадна тој натпревар. Тунис по својот потенцијал и стил е сличен на Мароко. Англија треба да победи, но истото тоа важеше и за Бразил и за Аргентина. Мислам дека натпреварот ќе биде интересен, изјави Мурињо.

Натпреварот Тунис – Англија ќе се игра во Волгоград вечер со почеток во 20 часот.

Три часа претходно (од 17 часот) ќе почне другиот меч од 1.коло во Г-групата меѓу Белгија и Панама. 

притисни ентер