Македонските фудбалери размислуваат за победа во утрешниот дуел против Норвешка

Фудбалската репрезентација на Македонија го одработи и последниот тренинг пред утрешниот контролен пријателски меч против Норвешка.
Откако селекторот Игор Ангеловски реши да го ослободи од обврските голгетерот на Палермо, Александар Трајковски, најверојатно на утрешниот меч шанса во нападот покрај Пандев ќе добие и Иван Тричковски.

- Се работи за незгоден противник. Иако е пријателски меч, сепак во него треба да влеземе како да се работи за квалификациски дуел и одново да се радуваме на позитивен резултат. Само така може да го одржиме позитивниот тренд кој го имаме на ФИФА ранг-листата, изјави Тричковски.

Македонија четири меча во низа е без пораз, па поради тоа црвено-жолтите во последните седум месеци има напредок на ФИФА ранг-листата, дури до 81-та позиција.

Нема да биде лесно, за тоа е свесен е и младиот вардаров одбранбен фудбалер, Висар Муслиу, кој сепак е оптимист и верува дека може да се совладаат Норвежаните.

-Знаеме дека Норвешка е многу незгоден противник, со цврста дуел игра и агресивни се на секој дел од теренот. Треба да го наметнеме нашиот стил на игра и да одиме на победа, изјави Муслиу.

Пријателскиот натпревар меѓу Македонија и Норвешка ќе се игра утре на Националната арена „Филип Втори“, а почетокот на мечот е во терминот од 18 часот и 30 минути. /МИА

СП 2018: Хрватскиот селектор го врати Калиниќ дома

 Атмосферата во хрватската репрезентација е малку нарушена и покрај рутинската победа над Нигерија на почетокот на Светското првенство. 

Хрватските медиуми објавија дека селекторот Златко Далиќ го отстранил од националниот тим Никола Калиниќ.

Оваа одлука на селекторот е резултат на одбивањето на Калиниќ да влезе во игра пет минути пред крајот на натпреварот со Нигерија.

- Златко Далиќ по натпреварот со Нигерија изјави дека нема повредени играчи, туку постојат само неколку мали „проблемчиња“. Тешко дека одбивањето на Калиниќ да влезе во игра може да се нарече „проблемчиња“, пишуваат хрватските медиуми.

Селектор Далиќ не сакаше да коментира за овој настан и се очекува својот став да го соопшти попладне на прес-конференција. 

Михајловиќ ќе биде новиот тренер на Ристовски во Спортинг

Српскиот фудбалски стручњак Синиша Михајловиќ се наоѓа во Лисабон каде се очекува во најскоро време да биде промовиран во нов тренер на Спортинг.

Поранешниот тренер на Торино и на српската репрезентација се договорил со португалскиот клуб на двегодишна соработка.

За Спортинг настапува македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски.

По бурната сезона „зелено-белите останаа без тренер, откако тимот го напушти Жорге Жезус, а исто така од Спортинг си заминаа и поголем број играчи. 

Мурињо: Англија мора да го порази Тунис, но исто така се зборуваше и за Бразил и Аргентина

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, смета дека репрезентацијата на Англија мора да го совлада Тунис на дуелот од Светското првенство 2018.

- Дали го гледавте Тунис како играше со Португалија. Искрено, не ми се допадна тој натпревар. Тунис по својот потенцијал и стил е сличен на Мароко. Англија треба да победи, но истото тоа важеше и за Бразил и за Аргентина. Мислам дека натпреварот ќе биде интересен, изјави Мурињо.

Натпреварот Тунис – Англија ќе се игра во Волгоград вечер со почеток во 20 часот.

Три часа претходно (од 17 часот) ќе почне другиот меч од 1.коло во Г-групата меѓу Белгија и Панама. 

притисни ентер