Дибиров и Гонзалез во најдобриот тим за месец октомври во СЕХА лигата

Тимур Дибиров и Раул Гонзалез се претставниците на македонскиот, европски и регионален шампион, ракометен Вардар во најдобриот тим за месец октомври во СЕХА лигата.
Вардар, кој е единствениот тим со максимални шест победи, во октомври оствари две над ППД Загреб пред својата публика и Целје на гостувањето во Словенија.

Дибиров на двата меча постигна по шест гола и заслужено се најде во најдобриот тим, во кој како тренер е избран вардаровиот предводник Раул Гонзалез, што е второ вакво признание за Шпанецот.

Покрај Вардар и екипите на Мешков Брест, Татран Прешов и Горење Велење имаа успешни настапи, па затоа токму играчи од овие екипи се најдоа во тимот на месецот.

Тим за месец октомври во СЕХА лигата:
голман – Клемен Ферлин (Горење Велење)
лево крило – Тимур Дибиров (Вардар)
десно крило – Бруно Буторац (Татран Прешов),
пивот – Марин Шипиќ (Нексе),
левиот бек – Стипе Мандалиниќ (ППД Загреб), среден
централен бек – Лука Митровиќ (Целје Пивоварна Лашко),
десен бек - Константин Игропуло (Мешков Брест),
Тренерот – Раул Гонзалез (Вардар).

Натпреварите во регионалната лига ќе продолжат со два меча во сабота, додека Вардар и Металург ќе играат на 14 и 15 ноември. Вардарци го пречекуваат Динамо Панчево, а Металург ќе гостува во Брест кај Мешков. 

Бабунски: Со верба во себе можеме да бидеме успешни со Пјуник

Тренерот на Вардар, Бобан Бабунски ги искажа своите први импресии после вчерашната ждрепка во УЕФА која го додели Пјуник за противник на „црвено-црните“ во првото квалификациско коло од Лигата на Европа.

- Нема слаби противници, знаејќи го квалитетот на ерменските интернационалци Хамбарџумјан и на Барсегјан кои беа и се главни играчи во Вардар, нашиот противник сигурно ќе го има нашиот респект. Треба да ја гледаме нашата игра и идеја која ја спроведуваме на овие подготовки, и потоа да ја играме на двата натпревари. Од играчите ќе барам да бидат максимално подготвени, и да веруваат во своите квалитети како би ја минале првата пречка во Европа, вели Бабунски во изјавата за клупскиот сајт на „црвено-црните“.

Вардар на првиот дуел ќе гостува во Ерменија на 12 јули во Ереван, седум дена подоцна е реваншот во Скопје.

Емре Џан на медицински тестови во Торино пред потпишување на договор со Јувентус

Италијанскиот фудбалски шампион Јувентус објави на Твитер дека играчот од средниот ред Емре Џан допатувал во Торино.

Се очекува за многу скоро време 24-годишниот германски фудбалер да потпише договор со „Старата дама“.

Последниот клуб на Џан беше Ливерпул. Тој за „црвените“ играше во периодот 2014-2018 година. Од почетокот на овој месец го напушти „Енфилд“ како слободен агент. 

Здружението на кошаркари дава поддршка на предлогот за намалувањето на бројот на странски играчи

Здружение на кошаркарски играчи изразува целосна поддршка на финалниот предлог на Македонската кошаркарска федерација во однос на намалувањето на бројот на странски играчи.

МКФ предложи намалување на странците од шест на четири со задолжителен настап на тројца Македонци во игра за следната сезона во Македонската кошаркарска прва лига.

- Сметаме дека раководството на Федерацијата презема еден важен чекор за подобрување на статусот на домашните кошаркари, како и на македонската кошарката во целост. Сакаме да го поздравиме ваквиот потег, но и да потсетиме дека остануваат и други чекори кои според нас се неопходни за подигнување на квалитетот на сениорските лиги и подобрување на условите за тренинг и натпревари. Ваквите промени, се надеваме дека ќе ги поттикне Прволигашите да почнат посериозно да инвестираат во младите играчи, и ќе превземаат низа мерки како би го олесниле процесот на нивно усовршување и спортски напредок, се вели во соопштението на Здружението на македонски кошаркари. 

притисни ентер