Возниацки полуфиналистка од црвената група на ВТА финалето

По одигрувањето на денешните мечеви од 4.ден на ВТА финалето во Сингаупр пласман во полуфиналето избори Каролине Возниацки од Данска. Таа денеска ја постигна втората победа во „црвената група“.
Во првиот денешен меч Возниацки беше убедлива против најдобарата светска тенисерка Симоне Халеп и на противничката и дозволи да освои само два гема. Возниацки мечот го доби со 2-0 во сетови (6:0 и 6:2 во гемови) за 63 минути игра.
Во вториот меч денеска Французинката Каролине Гарсија по два часа и 44 минути ја совлада Елина Свитолина од Украина со 2-1 во сетови. Првиот сет го доби Свитолина со 7:6 во тај брекот 9:7, а следните два и припаднаа на Гарсија со 6:3 и 7:5. Во решавачкиот сет Гарсија губеше со 5:3, но направи серија од 4:0 за да го добие мечот и да ги зачува шансите за пласман во полуфиналето. Во третото коло во петок ќе играат Возниацки - Гарсија и Халеп - Свитолина.
Утре се играат мечевите од 3.коло од „белата група“. Првото место во оваа група го има обезбедено Каролина Плишкова, која ќе игра против Јелена Остапенко, додека во мечот за второто место ќе играат Гарбине Мугуруза против Венус Вилијамс.  /МИА 

Модриќ: Не смее да не фаќа еуфорија

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ по победата над Аргентина (3:0) во натпреварот од групната фаза на Светското првенство во 2018 година, рече тој знае дека на интернет почнаа еуфорија, но го повика својот тим да го задржи мирот.

- Победата над Аргентина зборува за силата на хрватскиот национален тим? Тешко е да се каже. Не треба да размислуваме за ова. Знам дека еуфоријата започна на Интернет, но треба да се смириме и концентрираме на она што треба да се направи. И не размислувај за некои луди работи. Имаме одличен тим, нашите навивачи веруваат во нас. Се надеваме дека ќе продолжиме во истиот дух, истакна Модриќ.

Хрватска по две кола на стартот на Мундијалот има максимални шест бода и веќе обезбеди пласман во следната фаза.

СП 2018: Сампаоли ја презема одговорноста за поразот од Хрватска

Селекторот на аргентинската фудбалска репрезентација, Хорхе Сампаоли ја презема вината за синоќешниот дебакл на неговите избраници.

Аргентина загуби од Хрватска со 3:0 и се наоѓа пред елиминација уште по групната фаза на Мундијалот во Русија.

- Многу сме разочарани. Ова е моја одговорност. Како тренер, јас сум одговорен за резултатот. Но индивидуалните грешки доведоа до промашени цели. Хрватска ја презеде иницијативата, и ние не можевме да смениме ништо. Се разбира, ова е многу болен пораз, но мора да останеме тим. Мојот тим за натпреварот, мојот проект не функционираше. Долго време работам како тренер и сум свесен за одговорноста. Се што останува за нас е да се бориме во последниот натпревар, да се држиме за секоја шанса, Сампаоли рече по натпреварот. 

СП 2018: Хрватска го понижи фаворитот Аргентина

 Аргентина претрпе еден од најсрамните порази во својата славна фудбалска историја. 

Двократните светски шампиони беадекласирани со 0:3 од Хрватска во очекуваниот со огромен интерес судир од групата „Д“ на Мундијалот 2018 и се на пат да отпаднат од Мундијалот 2018. 

Со еден поен од два натпревари „гаучосите“ имаат минимални шанси да продолжат во следната фаза и во голема мера зависат од исходот на утрешниот натпревар меѓу Исланд и Нигерија.

Анте Ребиќ го отвори резултатот во 53-тата минута по грешка на голманот Вили Кабаљеро. Лука Модриќ во 80-тата минута ги доведе до очај Аргентинците, со одличен гол од врвот на шеснаесетникот, а во дополнителното време во листата на стрелците се запиша и Иван Ракитиќ.

Со шест поени по првите два натпревари, „коцкастите“ веќе се во осминафиналето, а импресивната гол разлика од 5:0 кажува сама по себе зошто многумина експерти ги дефинираат како еден од скриените фаворити на првенството. 

притисни ентер