Запален олимпискиот оган за игрите во Пјонгчанг

Со свечена церемонија во античка Олимпија, Грција, денеска беше запален олимпискиот оган во пресрет на Зимските олимписки игри што ќе се одржат во Пјонгчанг, Јужна Кореја.
Предводени од претседателот на Инернационалниот Олимписки Комитет (ИОК), Томас Бах , а во присуство на највисоките членови и претставници на ИОК и националните комитети домаќини на следните летните и зимските игри, беше запален олимпискиот оган, кој на 9 февруари идната година треба да биде запален на арената во Пјонгчанг, со што ќе се отворат Игрите.

Пјонгчанг ќе биде вториот јужнокорејски град кој ќе биде домаќин на Олимписки игри, но први зимски, бидејќи во 1988 година Сеул беше организатор на летните игри.

Крос-каунтри скијачот Апостолос Ангелис беше прв носител на олимпискиот факел, кој потоа му го предаде на еден од најпознатите јужнокорејски фудбалери Парк Ји Сунг.

Олимпискиот оган ќе помине 2.129 километри низ Грција пред да стигне на Акропол на 30 октомври, од каде ќе замине на 8.500 километри долгиот пат во Јужна Кореја.

Од 1 ноември олимпискиот оган ќе го има патувањето низ Азија, а ќе го носат преку 3.000 спортисти пред да сигне на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг.

Зимските Олимписки игри ќе одржат од 9 до 21 февруари 2018 година. /МИА

Бабунски: Со верба во себе можеме да бидеме успешни со Пјуник

Тренерот на Вардар, Бобан Бабунски ги искажа своите први импресии после вчерашната ждрепка во УЕФА која го додели Пјуник за противник на „црвено-црните“ во првото квалификациско коло од Лигата на Европа.

- Нема слаби противници, знаејќи го квалитетот на ерменските интернационалци Хамбарџумјан и на Барсегјан кои беа и се главни играчи во Вардар, нашиот противник сигурно ќе го има нашиот респект. Треба да ја гледаме нашата игра и идеја која ја спроведуваме на овие подготовки, и потоа да ја играме на двата натпревари. Од играчите ќе барам да бидат максимално подготвени, и да веруваат во своите квалитети како би ја минале првата пречка во Европа, вели Бабунски во изјавата за клупскиот сајт на „црвено-црните“.

Вардар на првиот дуел ќе гостува во Ерменија на 12 јули во Ереван, седум дена подоцна е реваншот во Скопје.

Емре Џан на медицински тестови во Торино пред потпишување на договор со Јувентус

Италијанскиот фудбалски шампион Јувентус објави на Твитер дека играчот од средниот ред Емре Џан допатувал во Торино.

Се очекува за многу скоро време 24-годишниот германски фудбалер да потпише договор со „Старата дама“.

Последниот клуб на Џан беше Ливерпул. Тој за „црвените“ играше во периодот 2014-2018 година. Од почетокот на овој месец го напушти „Енфилд“ како слободен агент. 

Здружението на кошаркари дава поддршка на предлогот за намалувањето на бројот на странски играчи

Здружение на кошаркарски играчи изразува целосна поддршка на финалниот предлог на Македонската кошаркарска федерација во однос на намалувањето на бројот на странски играчи.

МКФ предложи намалување на странците од шест на четири со задолжителен настап на тројца Македонци во игра за следната сезона во Македонската кошаркарска прва лига.

- Сметаме дека раководството на Федерацијата презема еден важен чекор за подобрување на статусот на домашните кошаркари, како и на македонската кошарката во целост. Сакаме да го поздравиме ваквиот потег, но и да потсетиме дека остануваат и други чекори кои според нас се неопходни за подигнување на квалитетот на сениорските лиги и подобрување на условите за тренинг и натпревари. Ваквите промени, се надеваме дека ќе ги поттикне Прволигашите да почнат посериозно да инвестираат во младите играчи, и ќе превземаат низа мерки како би го олесниле процесот на нивно усовршување и спортски напредок, се вели во соопштението на Здружението на македонски кошаркари. 

притисни ентер