Нејмар: Амбицијата на ПСЖ оваа сезона е трофејот од Лигата на шампионите

Новата голема ѕвезда на Пари Сен Жермен, Нејмар откри дека целта на францускиот првак е да го освои трофеј во Лигата на шампионите оваа сезона. Според Бразилецот, клубот е на ниво кое овозможува да се постигне оваа цел.

- Една од најважните причини зошто дојдов тука е дека сакам да му помогнам на клубот да пишува историја. Трофејот од Лигата на шампионите не е единствениот кој сакаме да го освоиме, но е многу важен. Овој клуб во моментов е на такво ниво. Верувам дека сме способни да се искачиме на тронот. Не само затоа што составот е многу квалитетен, но и затоа што е доволно искусен. Имаме многу играчи кои знаат како се освојува ЛШ, изјави Нејмар.
Од редовите на ПСЖ досега европски шампиони биле Дани Алвеш (три пати), Тиаго Мота (два пати) и Анхел ди Марија.

Нејмар го коментираше и неговиот рекорден трансфер што го чинеше ПСЖ 222 милиони евра и направи најскапиот фудбалер е историјата на фудбалот.
- Трансфер сумите немаат ништо заедничко со играчите. Се што ние сме заинтересирани, е да играме за клубови, кои ќе бидат одличен предизвик и каде можеме да имаме успеси. Сумата е бизнис меѓу двата клуба, играчите едноставно сакаат да се концентрираат на фудбалот , потенцира Нејмар. 

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

Наполи го отпушти тренерот Маурицио Сари

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го отпушти тренерот Маурицио Сари.

- Му благодариме на Маурицио Сари на драгоцената посветеност во Наполи, кој на овој град и навивачите ширум светот им донесе убави емоции и престиж, создавајќи стил на игра на кој му се воодушевуваа сите, напиша претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис.

Фудбалскиот стручњак ќе добие обесштетување од половина милион евра, бидејќи Наполи му врачи отказ пред први јуни.

Сари е прв кандидат да го наследи Антонио Конте во Челзи, а на неговото место во Наполи треба да дојде Карло Анчелоти. Се очекува Анчелоти наскоро и официјално да биде претставен како нов тренер на Наполи./МИА

притисни ентер