Лига на нациите : Македонија против Косово , Грузија и Ерменија

Натпреварите во Лигата на нациите под покровителство на УЕФА ќе почне во септември следната година ,а ќе се игра во термините на пријателски натпревари .
Лигата на нациите во која ќе се натпреваруваат репрезентациите на 55 земји ,членки на УЕФА ,  ќе се одржува за време на квалификациите за Европското првенство во септември октомври и ноември следната година . Распоредот ќе зависи од коефициентите добиени по завршувањето на квалификациските натпревари за Светското првенство , но без да се сметаат резултатите од бараж натпреварите . Во Лигите А и Б ќе се натпреваруваат 12 репрезентации во четири групи од по три екипи .

Репрезентативците на Македонија , според сегашните резултати ќе се натпреваруваат во Лигата Д против фудбалерите на Латвија , Белорусија , Грузија , Ерменија, Фарски Острови , Луксембург , Литванија , Молдавија , Казахстан , Лихтенштајн , Андора , Малта , Косово , Сан Марино и Гибралтар .

Во Лигата Ц ќе се натпреваруваат 15 екипи и тоа во една група од по три и две од по четири репрезентации , додека во Лигата Д , екипите ќе бидат поделени во пет групи. Победниците ќе изборат пласман во посилната лига , а послабо пласираните ќе се паднат во пониска лига . Победниците од секоја група ќе изборат пласман на Европското првенство во 2020 година.

Во јуни 2019- та ќе се игра ,,final four” , а во март 2020 на програма е плеј оф , во која ќе учествуваат 16 репрезентации .

Во Лигата А ќе играат :  Германија , Португалија , Белгија , Шпанија , Швајцарија , Франција , Англија , Италија , Полска , Хрватска , Исланд и Велс.

Во Лига Б ќе се натпреваруваат : Русија , Северна Ирска, Словачка , Шведска , Холандија , Украина Босна и Херцеговина , Австрија , Турција , Ирска , Данска и Унгарија.

Во Лига Ц : Словенија , Албанија , Црна Гора , Србија , Шкотска , Чешка , Романија , Грција , Бугарија,Израел , Норвешка , Кипар , Финска , Естонија и Азербејџан.

СП 2018: Швајцарија ја совлада Србија

Швајцарија ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Во возбудливиот натпревар со сериозни шанси на двете страни, српската репрезентација дојде до водство од 0:1 со голот на Александар Митровиќ во петта минута, резултат со кој се замина на паузата.

Во почетокот на вториот дел Гранит Џака беше прецизен и Швајцарија во 52-та минута израмни на 1:1.

Швајцарската репрезентација со голот на Џердан Шакири во 90-та минута дојде до победа од 2:1.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман./МИА

СП 2018: Ахмед Муса и донесе победа на Нигерија против Исланд

Нигерија убедливо со 2:0 го совлада Исланд во натпревар од групата Д на Светското првенство во Русија.

За нигериската репрезентација ова е прва победа на Мундијалот, а стрелец на двата гола беше Ахмед Муса.

Нигериските фудбалери одиграа одличен натпревар, особено во вториот дел кога притисокот на голот на Исланд беше постојан и беа постигнати двата гола во 49 минута и 75 минута.

Нигерија со овие три бода останува во игра за нокаут фаза, а шанси имаат и Аргентина и Исланд, бидејќи за второто место во оваа група ќе се решава во последното коло.

СП 2018: Бразил во финишот ја совлада Костарика

Бразил во судиското надополнување ја совлада Костарика со 2:0 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Филипе Кутињо во 91-та минута беше прецизен за водство од 1:0 на бразилската репрезентација, а Нејмар во 97-та минута ја потврди победата и постигна гол за конечни 2:0.

Иако Бразилците влегоа како фаворити во натпреварот, многу потешко од очекуваното дојдоа до значајната победа и до трите бода.

Во второто полувреме интересен беше и моментот кога судијата досуди пенал за Бразил, откако Нејмар падна во шеснаесетникот на Костарика. Но, по консултација со ВАР системот ја поништи својата одлука.

Бразил сега има четири бода, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман.

Во оваа група вечерва ќе играат Србија и Швајцарија./МИА

притисни ентер