Чудо на Евробаскетот : Франција поразена од Финска

Репрезентацијата на Финска ја совлада селекцијата на Франција по продолженија (86:84), во меч од првото коло во групата А на Евробаскетот.
Финска влезе подобро во натпреварот, и го доби првиот период (23:15), во вториот период, Франција успеа да се врати во натпреварот и да поведе на натпреварот, па на полувреме заминува со еден поен предност (33:32).

На отварање на второто полувреме, Финска постигнува осум врзани поени и повторно прават добра предност (33:40). Но Франција во продолжение од натпреварот успева повторно да се врати во мечот и да го преземе водството благодарение на расположениот Нандо Де Коло. Пред четвртиот период, Франција имаше предност од +5, но нешто се промени и на крајот го загубија натпреварот.

Тројката на Салин од Финска носи изедначување кон средината на последната четвртина, и се влегува во трилер завршница на една минута пред крајот на мечот. Во последните минути, Финска има напад, топката доаѓа до Вилсон и Финска поведува, Франција брзо доаѓа до изедначување, но веќе во следниот напад имаат шанса за победа, но Де Коло промаши шут за два поени.

Во продолжение подобра беше Финска која на крајот слави со 86:84, последните и одлучувачки поени ги постигна Вилсон и им обезбеди победа на своите.
Кај останатите натпревари, во групата А, Грција ја победи селекцијата на Исланд со убедливи 90:61, Словенија беше подобра од Полска (90:81), па први на табелата се нашите јужни соседи, пред Словенија и Финска, потоа следуваат поразените Франција, Полска и Исланд.
Исто така денеска се одиграа и натпреварите од групата Б, каде Германија ја победи Украина 75:63, Грузија славеше против Латвија (79:77), и Италија славеше против Израел.

СП 2018: Швајцарија ја совлада Србија

Швајцарија ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Во возбудливиот натпревар со сериозни шанси на двете страни, српската репрезентација дојде до водство од 0:1 со голот на Александар Митровиќ во петта минута, резултат со кој се замина на паузата.

Во почетокот на вториот дел Гранит Џака беше прецизен и Швајцарија во 52-та минута израмни на 1:1.

Швајцарската репрезентација со голот на Џердан Шакири во 90-та минута дојде до победа од 2:1.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман./МИА

СП 2018: Ахмед Муса и донесе победа на Нигерија против Исланд

Нигерија убедливо со 2:0 го совлада Исланд во натпревар од групата Д на Светското првенство во Русија.

За нигериската репрезентација ова е прва победа на Мундијалот, а стрелец на двата гола беше Ахмед Муса.

Нигериските фудбалери одиграа одличен натпревар, особено во вториот дел кога притисокот на голот на Исланд беше постојан и беа постигнати двата гола во 49 минута и 75 минута.

Нигерија со овие три бода останува во игра за нокаут фаза, а шанси имаат и Аргентина и Исланд, бидејќи за второто место во оваа група ќе се решава во последното коло.

СП 2018: Бразил во финишот ја совлада Костарика

Бразил во судиското надополнување ја совлада Костарика со 2:0 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Филипе Кутињо во 91-та минута беше прецизен за водство од 1:0 на бразилската репрезентација, а Нејмар во 97-та минута ја потврди победата и постигна гол за конечни 2:0.

Иако Бразилците влегоа како фаворити во натпреварот, многу потешко од очекуваното дојдоа до значајната победа и до трите бода.

Во второто полувреме интересен беше и моментот кога судијата досуди пенал за Бразил, откако Нејмар падна во шеснаесетникот на Костарика. Но, по консултација со ВАР системот ја поништи својата одлука.

Бразил сега има четири бода, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман.

Во оваа група вечерва ќе играат Србија и Швајцарија./МИА

притисни ентер