Владимир Кличко стави крај на боксерската кариера

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Владимир Кличко објави дека става крај на исклучително богатата и успешна боксерска кариера.
Со ова Кличко ги отфрли сите можност за евентуален римеч против Британецот, Ентони Џошуа од кој беше нокаутиран на мечот одржан на стадионот „Вембли“ во Лондон.

„Освоив се за што сонував и сега сакам да ја започнам мојата втора кариера надвор од спортот. Не можев да замислам дека ќе имам толку долга и неверојатно успешна боксерска кариера. Благодарност до сите кои ми даваа поддршка, особено мојата фамилија, мојот тим и моите фанови кои ги имам во голем број“, изјави Кличко.

41-годишниот Украинец пред на мине во професионалниот бокс го освои златниот медал на Олимписките игри во Атланта 1996 година. Во професионалната кариера Кличко имаше 69 меча на кои забележала 64 победи, од кои дури 53 со нокаут.

Првата титула светски првак ја освои во ВБО верзијата, а потоа ги освои и шампионските појаси во верзиите на ВБА, ИБФ и ИБО. Украинецот сепак не успеа да го сруши рекордот на Џо Луис кој 25 пати успешно ја бранеше титулата, додека Кличко стигна до бројката од 23 успешни одбрани на шампионските појаси.


Сепак, Владимир Кличко кариерата ја заврши со два пораза во низа, и тоа од контроверзниот Тајсон Фјури во 2015, а потоа и од Ентони Џошуа во април оваа година.

Паоло Скарони именуван за нов претседател на Милан

Aмериканскиот инвестициски фонд „Елиот менаџмент“, кој неодамна ја презеде контролата над италијанскиот фудбалски клуб Милан, го отстрани од функцијата кинескиот бизнисмен Јонгхонг Ли и го постави Паоло Скарони за нов привремен претседател на клубот

Отказ доби и досегашниот извршен директор на клубот Марко Фасоне, но се уште не е познато кој ќе ја преземе оваа функција.

Воедно беа разрешени и членовите на управата, а на нивно место инвестицискиот фонд именуваше нови.

Новиот претседател Скарони најави промени во клубот, а во прилог на новото раководство оди и одлуката на УЕФА да ја прекине забраната за Милан да учество во европските натпревари. 

Чепкоеч постави нов светски рекорд на 3.000 метри со пречки во Монако

Кениската атлетичарка Беатрис Чепкоеч постави нов светски рекорд на 3.000 метри со пречки на митингот од Дијамантската лига во Монако.

Чепкоеч победи со време од 8:59.36 минути и за осум секунди го подбри претходниот рекорд на Рут Џебет од Бахреин.

За 27-годишната атлетичарката од Кенија ова е најголемиот успех во кариерата, бидејќи досега го има освоено четвртото место на Олимписките игри во Рио де Жанеиро и на Светското првенство во Лондон.

Покрај Чепкоеч, во центарот на вниманието беа и јужноафриканката Кастер Семења и Шона Милер Уибо од Бахамите.

Семења со резултат од 1:54.60 минути постави нов рекорд на митингот на 800 метри и го собори 35 години стариот рекорд на легендарната Јармила Кратохвилова.

На 400 метри Шона Милер Уибо го собори рекордот на Мари Жозе Перег поставен пред 22 години. Таа делницата ја истрча за 48.97 секунди.

Дијамантската лига продолжува и во текот на викендот. /МИА

Македонските ракометари со убедлива победа над Велика Британија го почнаа ЕХФ шампионатот

Машката младинска репрезентација убедливо ги совлада ракометарите на Велика Британија со 32:15 и со победа го почна ЕХФ шампионатот за ракометари до 20 години што ќе се игра од денеска до 29 јули во Скопје.

Избраниците на селекторот Данило Брестовац ја потврдија фаворитската улога и по победата над британските ракометари ги освоија првите поени, по што следуваат натпреварите со останатите репрезентации од групата Б - Италија, Швајцарија и со Украина.

Претходно на првиот натпревар од оваа група Швајцарија со 28:25 ја совлада Украина.

Македонија вториот натпревар ќе игра против Италија на 23 јули.

На ЕХФ шампионатот во Скопје настапуваат 11 репрезентации поделени во две групи. Македонија е во групата Б заедно со репрезентациите на Велика Британија, Италија, Швајцарија и со Украина. Во групата А се репрезентациите на Белорусија, Фарски Острови, Финска, Грција, Естонија и Литванија.

Најдобропласираните две репрезентации од секоја група ќе вкрстат во полуфиналните средби што ќе се играат на 28 јули, додека останатите селекции ќе разигруваат за пониските места на турнирот.

Финалето, натпреварот за третото место и сите останати натпревари за пласман се играат на 29 јули.

Победникот на ЕХФ шампионатот обезбедува пласман на младинското Европското првенство наредната година. 

притисни ентер