Ракометарите по триумф на гостувањето во Украина за пласман на ЕП

Ракометната репрезентација на Македонија попладнево го игра петтиот натпревар од квалификациите за Европското првенство во Хрватска 2018.

„Црвено-жолтите“ гостуваат во Украина во обид да стигнат по првите бодови на теренот на ривалот и да обезбедат учество на ЕП.

Од повиканите играчи поради повреда отпадна Велко Маркоски, а во Скопје останаа и голманите Никола Митревски и Мартин Томовски, како и бекот Горан Крстевски.

По вчерашниот триумф од 27:24 над Исланд Чешка е пред пласман на ЕП и ќе навива денеска за Македонија. Во случај нашите ракометари да победат Македонија и Чешка како две првопласирани селекции ќе обезбедат пласман на првите две места во групата и на ЕП. Во тој случај дуелот во Скопје ќе биде само за меѓусебен престиж и евентуално, која селекција во кој „шешир“ од извлекувањето на групите ќе биде. 

Дуелот Украина – Македонија почнува во 18 часот по македонско време. 

Буфон: Ќе ми треба една седмица да донесам конечна одлука

Џанлуиџи Буфон се уште не донел конечна одлука дали и каде ќе ја продолжи кариерата и ги демантира шпекулациите кои се појавија во светските медиуми дека веќе се договорил со Пари Сен Жермен.

Францускиот шампион му упати покана на Буфон кариерата да ја продолжи во француската престолнина.

Буфон се повлече од Јувентус по 17 години поминати во торинскиот гигант. Тој во саботата за последен пат играше натпревар за „старата дама“.

- Ќе ми треба барем една недела, за да се смирам и да дојдам на себе по заминувањето на Јувентус. Има 40 години, минато ми е времето да носам спонтани и избрзани решенија. Треба внимателно да анализирам ситуацијата, бидејќи изборот не е лесен, изјави Буфон за „Скај Спорт“. 

Усека прв пат во историјата ќе игра во Примера

За првпат во клупската историјата, екипата на Усека ќе игра во најсилната шпанска фудбалска лига. 

Уеска ја победи Луга со 2:0 во последнито натпревар од 40. коло во Сегунда и на две рунди пред крајот создаде недостижни седум бода предност пред Спортинг од Хихон, кој е на третото место.

Усека ќе биде тимот со најмал стадион во историјата на Примера. „Ел Алкорас“ има капацитет од само 5.500 илјади гледачи. Досега прв на оваа листа беше Еибар со „Мунисипал“ кој собира 7.000 посетители.

Во следните две рунди од Сегунда шанси за прволигашки пласман има Рајо Ваљекано, додека за место во плејофот ќе се борат Спортинг Хихон, Сарагоса, Ваљадолид и Кадиз, Нумансија, Овиедо и Осасуна.

Од Приемра испаднаа Ла Коруња, Лас Палмас и Малага. 

Емери наследник на Венгер во Арсенал

Унаи Емери ќе биде новиот менаџер на Арсенал, пренесе Би-Би-Си, наведувајќи дека разговорите на раководството на премиерлигашот со младиот шпански тренер Микел Артета не завршила позитивно.

Се очекува денеска или утре и официјално Арсенал да го промовира досегашниот тренер на ПСЖ.

46-годишниот Емери претходно работеше во Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва и Севиља со која има три трофеи во Лига Европа. 

притисни ентер