Данска и Франција обезбедија пласман на ракометното ЕП во Хрватска

Репрезентациите на Данска и на Франција со победите на гостински терен обезбедија пласман на Европското првенство во Хрватска што ќе се одржи во јануари 2018 година.

Данска ја победи Холандија, а светскиот првак Франција минимално славеше над Литванија.

Резултати на натпреварите од 5.коло:

Холандија – Данска 24:36 (група 1),
Србија – Полска 34:34 (група 2),
Босна и Херцеговина – Шпанија 19:25 и Финска – Австрија 36:39 (група 3),
Чешка – Исланд 27:24 (група 4),
Португалија – Германија 26:29 и Швајцарија – Словенија 20:33 (група 5),
Црна Гора – Шведска 28:24 и Словачка – Русија 24:25 (група 6), Литванија – Франција 25:26 и Белгија – Норвешка 27:43 (група 7).

Денеска играат:

Украина – Македонија (група 4),
Летонија – Унгарија (група 1) и
Романија – Белорусија (група 2).

Табела група 1: Данска 9 бодови, Унгарија 5, Холандија 4, Летонија 0.

Табела група 2: Србија 7, Белорусија 5, Романија 4, Полска 2.

Табела група 3: Шпанија 10, Босна и Херцеговина 4, Австрија 4, Финска 2.

Табела група 4: Чешка 6, Македонија 4, Исланд 4, Украина 4.

Табела група 5: Германија 10, Словенија 5, Португалија 5, Швајцарија 0.

Табела група 6: Шведска 8, Црна Гора 6, Русија 4, Словачка 2.

Табела група 7: Франција 8, Норвешка 6, Литванија 6, Белгија 0.

Пласман на Европското првенство досега имаат изборено: Германија, Шпанија, Шведска, Франција и Данска (преку квалификации) и Хрватска како домаќин.  

Емери за ПСЖ: Таму шефот е еден - Нејмар

Новоназначениот менаџер на Арсенал, Унаи Емери направи многу интересно откритие за својот поранешен клуб, Пари Сен Жермен и најмногу за супер ѕвездата на тимот - Нејмар.

Неколкупати во сезоната, Бразилецот создаваше проблеми во соблекувалната, а и Емери призна дека тоа било вистина. 

- Знам кога сум главна и одговорна личност и кога не сум. Ова е процес кој тренерот треба да го доживее и кој го асимилира со време и искуство. Во секој клуб треба да знаеш каква е твојата улога и каква е кон останатите. Јас сум на мислење дека лидер на ПСЖ е Нејмар, изјави Емери за „Франс Фудбал“.

Според шпанскиот стратег, Нејмар ја напуштил Барселона за Париз само за да биде во улогата на лидер - нешто, што на „Камп Ноу“ не било можно покрај Лео Меси.

- Нејмар дојде во ПСЖ да биде лидер, да помине преку овој процес и еден ден да биде најдобриот во светот. Во Манчестер Сити на чело е Пеп (Гвардиола). Во ПСЖ, тоа е во Нејмар, вели Емери.

Тој призна дека не се чувствувал удобно од огромното влијание на поранешниот играч на Барселона.

- Пред неколку месеци, играч на ПСЖ ми пријде и ми рече: „Oваа година си променет“. Беше очигледно. Не можам да сум истиот тренер со и без Нејмар. Минавме низ период на адаптација со играчот. Требаше да се запознаеме едни со други. Да ги тренираш Меси, Роналдо или Нејмар, не е лесно. Тие се најдобри во светот, па затоа мора да се прилагодите на нив. Видете го Гвардиола во Сити. Тој е среќен затоа што нема толку голема фигура против себе, изјави новиот тренер на „топџиите“. /МИА

Јувентус се насочува кон Марсијал по откажувањето на Мората

Јувентус ќе се насочи кон Антони Марсијал откако не успеа да постигне договор со напаѓачот на Челзи, Алваро Мората. 

Претставниците на италијанскиот шампион се сретнале со фудбалерот на тимот од Лондон и неговиот агент, но не постигнале договор.

Финансиските барања на шпанскиот напаѓач се причината за раководството на „бјанконерите“ да погледне кон Манчестер Јунајтед и францускиот напаѓач.

Торинското издание „Тутоспорт“ вели дека од Јувентус ќе се обидат да го убедат францускиот репрезентативец да премине на „Алијанц“ стадионот. 

Марсијал во моментов добива 3,5 милиони евра по сезона, но неговиот договор истекува летото 2019 година. /МИА

Штербик го пропушта дуелот со ПСЖ

Голманот на актуелниот еропски шампион Вардар, Арпад Штербик денеска нема да настапи за „црвено-црните“ во мечот за третото место на Ф4 турнирот во Келн против ПСЖ.

Штербик во вчерашниот меч против Монпелје, кој вардарци го загубија со 27:28, ја напушти играта поради повреда кон крајот на првиот дел и потоа не се врати на терен. На негово место шанса денеска ќе добие Даниел Ѓорѓевски.

Штербик на крајот од сезонава заминува за Веспрем, па така вчерашниот меч беше последниот во дресот на македонскиот тим.

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез направи уште една замена, откако на местото на Јања Војводиќ ќе настапи македонскиот репрезентативец Мартин Поповски.

Дуелот меѓу Вардар и ПСЖ почнува од 15:15 часот. /МИА

притисни ентер