Машката ракометна репрезентација некомплетна ги почнува подготовките

Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска го имаше собирот во пресрет на дуелите од последните две квалификациски кола за Европското првенство во Хрватска 2018. Македонија на 15.јуни ќе гостува кај Украина, а три дена подоцна е домаќин на Чешка.
На стартот од подготовките ќе ги нема нашите интернационалци кои играат за Барселона Кирил Лазаров и Борко Ристовски, како и играчите од Бундес лигата Дејан Манасков, Филип Талески и Филип Миркуловски. Од обврските до понеделник ќе биде ослободен и Столе Стоилов, поради настапите на Вардар, а тогаш се очекува и комплетирањето на селекцијата. Нивните места овие три дена ќе бидат пополнети со играчи од младинската селекција, која ќе настапи на СП во Алжир.

- Јас сакам да имам време за да ја подготвам екипата, но и овојпат нема многу време. Но, така е за сите. Треба максимално да се искористи времето. Првите тренинзи ќе бидат со помладите. За Украина знаеме дека е опасна селекција, впрочем сите во групата победуваат дома. Треба да најдеме против игра за нивната игра, изјави селекторот на Македонија Раул Гонзалез.

Раул истакна има и некои повредени играчи, но јасната слика ќе ја има на вечерниот тренинг. 

Буфон: Ќе ми треба една седмица да донесам конечна одлука

Џанлуиџи Буфон се уште не донел конечна одлука дали и каде ќе ја продолжи кариерата и ги демантира шпекулациите кои се појавија во светските медиуми дека веќе се договорил со Пари Сен Жермен.

Францускиот шампион му упати покана на Буфон кариерата да ја продолжи во француската престолнина.

Буфон се повлече од Јувентус по 17 години поминати во торинскиот гигант. Тој во саботата за последен пат играше натпревар за „старата дама“.

- Ќе ми треба барем една недела, за да се смирам и да дојдам на себе по заминувањето на Јувентус. Има 40 години, минато ми е времето да носам спонтани и избрзани решенија. Треба внимателно да анализирам ситуацијата, бидејќи изборот не е лесен, изјави Буфон за „Скај Спорт“. 

Усека прв пат во историјата ќе игра во Примера

За првпат во клупската историјата, екипата на Усека ќе игра во најсилната шпанска фудбалска лига. 

Уеска ја победи Луга со 2:0 во последнито натпревар од 40. коло во Сегунда и на две рунди пред крајот создаде недостижни седум бода предност пред Спортинг од Хихон, кој е на третото место.

Усека ќе биде тимот со најмал стадион во историјата на Примера. „Ел Алкорас“ има капацитет од само 5.500 илјади гледачи. Досега прв на оваа листа беше Еибар со „Мунисипал“ кој собира 7.000 посетители.

Во следните две рунди од Сегунда шанси за прволигашки пласман има Рајо Ваљекано, додека за место во плејофот ќе се борат Спортинг Хихон, Сарагоса, Ваљадолид и Кадиз, Нумансија, Овиедо и Осасуна.

Од Приемра испаднаа Ла Коруња, Лас Палмас и Малага. 

Емери наследник на Венгер во Арсенал

Унаи Емери ќе биде новиот менаџер на Арсенал, пренесе Би-Би-Си, наведувајќи дека разговорите на раководството на премиерлигашот со младиот шпански тренер Микел Артета не завршила позитивно.

Се очекува денеска или утре и официјално Арсенал да го промовира досегашниот тренер на ПСЖ.

46-годишниот Емери претходно работеше во Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва и Севиља со која има три трофеи во Лига Европа. 

притисни ентер