Раиконен најбрз на квалификациите за Големата награда на Монако

Возачот на „Ферари“, Кими Раиконен, беше најбрз на денешните квалификации што се возеа за Големата награда на Монако низ улиците на Монте Карло.
Ова за Раиконен е прва пол позиција по девет години или вкупно 17.та во кариерата.

Веднаш до него во првиот ред ќе биде неговиот клупски колега Себастијан Фетел, кој имаше заостанување од 0.043 секунди, а третопласиран е Валтери Ботас од Мерцедес со 0.045 секунди.

Клупскиот колега на Ботас, Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот и го освои 13.то место во квалификациите.

Во вториот ред заедно со Ботас ќе биде Макс Ферстапен со болидот на Ред Бул, додека неговиот клупски колега Даниел Рикардо е петтопласиран.
Во пресрет на утрешната трка Фетел (104) има шест поени повеќе од Хамилтон (98).

Стартот на трката е утре во 14 часот.

Бизарна трка во Лондон, водечката натпреварувачка застана без причина (видео)

Необична ситуација се случи на трката на 3.000 метри за жени на атлетскиот митинг во Лондон, откако водечката натпреварувачка на половина круг до целта едноставно престана да трча и застана.

Во трката, која не се бодуваше за од Дијамантската лига победи Лилијан Касаит Ренгерук од Кенија, иако водечка натпреварувачка беше Фанту Ворку од Етиопија која на 200 метри од целта застана како трката да завршила и да победила.

Атлетичарката како што подоцна беше утвдено не била ниту повредена, ниту пак имала некаков друг проблем, туку згрешила мислејќи дека трката е завршена.

По ова сите останати атлетичарки ја поминаа, а 19-годишната Ворку на крајот остана без пласман.

Легендарниот атлетичар Мајкл Џонсон, кој како стручен консултант ја коментираше трката за Би-Би-Си, наведе дека досега не видел такво нешто и дека е бизарно.

Тухел: Тимот не е комплетен и затоа не сум среќен

Фудбалерите на Пари Сен Жермен беа поразени со 3:1 од Баерн Минхен на Интернационалниот куп на шампионите во Клагенфурт.

Претходно, ПСЖ загуби и во пријателски натпревар со Шамбли, а новиот тренер на парискиот клуб Томас Тухел и тогаш настапи со комбиниран состав од млади и неискусни играчи.

Тухел уште извесен период нема да го има на располагање комплетниот состав, бидејќи Нејмар, Едисон Кавани и Килијан Мбапе, по настапот за нивните репрезентации на Светското првенство во Русија, сега се на одмор.

- Имаме исклучително силен напад со Нејмар, Кавани и Мбапе, па затоа и се радувам на идната соработка со нив. Но, ќе мора да почекаме уште малку, бидејќи доста играа на Светското првенство. За жал тие ќе доцнат, а првенството ќе почне рано. Секако дека не сум среќен поради тоа, истакна Тухел.

Додека не дојдат останатите главна ѕвезда во тимот е новиот голман Џанлуиџи Буфон.

За фудбалерите на ПСЖ француското првенство ќе започне на 12 август, а во првото коло ќе играат против Каен. /МИА

Пo само една година од породувањето Фрејзер-Прајс доминантна во Лондон

Атлетичарката од Јамајка, Шели-Ен Фрејзер-Прајс победи на трката на 100 метри на атлетскиот митинг од Дијамантската лига во Лондон.

Двојната олимписка и седумкратната светска шампионка минатиот август доби син, а само по една година повторно доминира на атлетските патеки.

Фрејзер-Прајс истрча истрча под 11 секунди (10,98) и зад себе ги остави Американката Дезереа Брајант со 11,04 секунди и сонародничката од Јамајка Џониел Смит со 11,07 секунди.

- Навистина сум возбудена и ова е прекрасно. Паузирав и не обрнував внимание за тоа што другите мислат за моето враќање. Продолжив напорно да работам, а Лондон е дефинитивно најдоброто место за победа и тоа со време по 11 секунди што е фантастично, истакна Фрејзер-Прајс.

Јамајканската атлетичарка досега вкупно на Олимписките игри има освоено шест медали, а на светските шампионати девет. /МИА