Нова мадридска пресметка меѓу Реал и Атлетико

Фудбалскиот свет ќе види уште една мега-пресметка на мадридските ривали Реал и Атлетико овојпат во полуфиналето на Лигата на шампионите.
 
Нова мадридска пресметка меѓу Реал и Атлетико и дуел меѓу преискусниот Јувентус со младиот и полетен тим на Монако е исходот од извлекувањето на двојките за полуфиналето на фудбалската Лига на шампионите. Полуфиналистите веке почнаа со подгревање на атмосферата и секој на различен начин ги потенцира сопствените адути.

Фудбалскиот свет ќе види уште една мега-пресметка на мадридските ривали Реал и Атлетико овојпат во полуфиналето на Лигата на шампионите. Во последните неколку години Реал два пати го победуваше Атлетико во финалните пресметки во елитното европско натпреварување. Во Атлетико дуелот со кралскиот клуб го гледаат како шанса за одмазда за двата порази во најзначајниот меч на сезоната, а истовремено и како достојно простување од легендарниот стадион Висенте Калдерон кој заминува во историјата односно ќе биде срушен на крајот на сезоната. Бранителот на трофејот пак Реал Мадрид прими предупредување од легендата на клубот Емилио Бутрагењо кој на извлекувањето во нион изјави дека Атлетико е тим што игра многу цврсто и ги казнува сите грешки на противникот па треба да се биде внимателен.

Јувентус пак за противник го доби Монако, па сеуште под импресии од успехот со Барселона во четвртфиналето, кај старата дама не го кријат оптимизмот. Легендата на клубот Павел Недвед потенцираше дека фудбалерите се концентрирани на Лигата на шампионите и целта им е да го освојат трофејот. И во Монако не се воздржуваат од оптимистички изјави. Високиот фунцкионер во клубот Вадим Василиев истакна дека Монако има млад и многу потенцијален тим што не се плаши од никого и може да ги победи и најсилните во светот. Првите натпревари ќе се играат на 2 и 3 мај, а реванш средбите една седмица подоцна. Финалето е во Кардиф на 3 јуни.

Фото: Европскиот шампион Вардар пристигна во Келн

Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите.

Вардарци кои ќе ја бранат титулата се првиот тим што пристигна во германскиот град. Доаѓањето на другите три полуфиналисти, сите се од Франција, е најавено за попладне.

За денеска планиран е и првиот тренинг, пред саботниот полуфинален меч со Монпеље.

Македонскиот шампион се надева дека ќе биде првиот тим што ќе го одбрани шампионскиот трофеј во ЛШ.

Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер

Италијанскиот фудбалски клуб Наполи го претстави Карло Анчелоти за нов тренер.

Фудбалскиот стручњак потпиша тригодишен договор вреден 6,5 милиони евра по сезона.

Претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис пред неколку часа соопшти дека ја прекинале соработката со тренерот Маурицио Сари.

Анчелоти претходно беше тренер на Парма, Милан, Јувентус, Челзи, Реал Мадрид, ПСЖ и последно во Баерн Минхен. За него ова ќе биде прво враќање во Серија А по девет години.

Наполи заврши на второто место во Серија А  и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите./МИА

Леконт: Ѓоковиќ веднаш требаше да го оперира лактот

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт изјави дека проблемот на Новак Ѓоковиќ е од ментална природа и се забележува дека не ужива на теренот. 

Според Леконт, најдобриот српски тенисер донел лоша одлука кога станува збор за неговото лечење и веднаш требало да замине на операција на лактот.

- Проблемот на Ѓоковиќ е од ментална природа. Мора да бидете решителни и да уживате во процесот на враќање. Се сомневам дека тој ужива на теренот, а треба да верува и да си докаже на себеси дека тоа е можно. Тој е одличен играч и мора повторно да освојува големи натпревари, но факт е дека не се врати на вистинскиот начин, потенцира поранешниот француски тенисер.

Според него за Ѓоковиќ не би било добро повторно да соработува со Борис Бекер.

- Најголемата грешка на Ѓоковиќ беше тоа што премногу долго ја одложуваше операцијата  на лактот, истакна Леконт.

Ѓоковиќ по тешкиот старт во 2018 година и по разочарувачките резултати, конечно на турнирот во Рим почна да игра на повисоко ниво, но се уште далеку од неговите најдобри периоди./МИА

притисни ентер