Карпош Соколи домаќин на Морнар

Македонскиот претставник во кошаркарската АБА лига, тимот на Карпош Соколи вечерва ќе го одигра својот натпревар од 16.коло во регионалното натпреварување.

„Соколите“ вечерва во терминот од 21 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го пречекуваат црногорскиот тим Морнар.

Ова е еден од трите натпревари кои се играат денеска. Во првиот во Подгорица, Будуќност ја пречекува екипата на Мега Лекс, додека во Загреб, Цибона е домаќин на Партизан.

По овие средби ќе следува два дена пауза на новогодишните празници по што веќе во вторник (2 јануари 2017) ќе се играат нови три средби.
Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром во СЦ „Јане Сандански“ ќе игра против хрватскиот првак Цедевита, додека во другите два меча ќе играат, Партизан - Задар и Олимпија – Игокеа.

Колото ќе биде комплетирано во вторник (3 јануари) со натпреварот меѓу ФМП и Крка.

Табела: Црвена Звезда 15-0 (победи-порази), Партизан 12-3, Цедевита 10-5, Будуќност 10-5, Цибона 10-5, Игокеа 8-7, Олимпија 7-8, Задар 6-9, Морнар 5-10. Крка 5-10, Мега Лекс 5-10, ФМП 4-11, Карпош Соколи 4-11, МЗТ Скопје 4-11,

Оскар Табарез уште четири години ќе биде селектор на Уругвај

Оскар Табарез и во следните четири години ќе биде селектор на Уругвај.

Табарез веќе 12 години ја предводи уругвајската репрезентација, а денеска потпиша нов четиригодишен договор.

Уругвај на Светското првенство во Русија беше елиминиран од Франција во четвртфиналето.

Доколку ги поминe квалификациите 71-годишниот Табарез четврти пат ќе го предводи Уругвај и на Мундијалот во 2022 година.

Германија во предност за ЕП 2024, УЕФА загрижена за политичката состојба во Турција

 Европската фудбалска унија (УЕФА) изрази загриженост поради непочитувањето на човековите права во Турција, која е кандидат за домаќин на Европското првенство во 2024 година.

УЕФА во текот на следната седмица треба да го соопшти домаќинот на ЕП 2024, а освен Турција кандидат е и Германија.

Во анализата на турската кандидатура се изразува загриженост за репресивните политики на претседателот Реџеп Таип Ердоган, и се вели дека не е образложен начинот на кој ќе бидат заштитени човековите права.

- Не постоењето на акциски план во врска со човековите права предизвикува загриженост, наведуваат од УЕФА.

Паралелно со ова, Германија ќе се обиде да ги искористи недостатоците во турската кандидатура во својата кампања за организацијата на првенството.

- Кандидатурата на Фудбалската федерација на Германија е квалитетна и ги исполнува сите очекувањa во однос на политичките прашања, социјалната сигурност, одржливост и човековите права, наведуваат од УЕФА.

Дополнителен проблем за Турција се и законските ограничувања за рекламирање на алкохолни производи што ја доведува УЕФА во конфликт со спонзорите. Извршниот комитет на УЕФА во четврток ќе гласа за домаќинот на Европското првенство во 2024 година.  

Претходно УЕФА и ја додели на Турција организацијата на финалето во Лигата на шампионите во 2020 година.

Лејвер: Ѓоковиќ ќе доминира во следните две до три години

 Легендарниот австралиски тенисер Род Лејвер смета дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе доминира на светската сцена во следните две до три години.

Ѓоковиќ во последните три месеци ги освои Вимблдон, Синсинати и Ју-Ес Опен, а Лејвер очекува најдобриот српски тенисер да продолжи со истиот ритам.

- Во овој момент мислам дека на врвот е Новак. Пред пет години тоа беше Роже Федерер, а пред три Рафаел Надал. Во следните две до три години мислам дека Новак ќе биде главен и ќе освои уште многу титули, истакна Лејвер.

Легендарниот тенисер наведе дека големата тројка – Федерер, Надал и Ѓоковиќ, долго доминитра во тенисот, но дека се уште нема нови играчи кои би можеле да ги заменат. 

притисни ентер