Англиски фудбал и за Нова година

За фудбалерите во англиската Премиер лига немa многу време за славење на Новогодишните празници. Вообичаено во Премиер лигата фудбал се игра воочи и на првиот ден на Новата година. Така е и сега.

Имено вечерва со дуелот меѓу Хал – Евертон (од 21 часот), ќе биде отворено 19.коло, кое во сабота носи дури седум натпревари.
Во вообичаениот термин од 16 часот ќе започнат натпреварите: Свонси – Бурнемут, Саутемптон – ВБА, Манчестер Јунајтед – Мидлсборо, Лестер Сити - Вест Хем, Челзи – Стоук и Барнли – Сандерленд.

Дербито на колото е воочи Нова година, а ќе се игра на „Енфилд“ каде од 18 часот и 30 минути ќе истрчаат фудбалерите на Ливерпул и Манчестер Сити, во мечот на второ и трето пласираните екипи на табелата.

На првиот ден на новата 2017 година, од 14:30 часот ќе играат Ватфорд - Тотенхем , додека дуелот Арсенал - Кристал Палас ќе започне во терминот од 17 часот.

Табела: Челзи 46 бодови, Ливерпул 40, Манчестер Сити 39, Арсенал 37, Тотенхем 36, Манчестер Јунајтед 33,... 

Претставени маскотите за Олимписките игри во Токио 2020

Организаторите на Летните олимписките игри во Токио 2020 ги претставија официјалните маскоти.

По анкетата спроведена во основните училишта во Јапонија, учениците одлучија тие да се викаат Мираитова и Сомеити.

Станува збор за ликови со футуристички изглед, кои според организаторот се комбинација на традицијата и иновацијата.

Маскотите ги изработи јапонскиот уметник Рио Танигучи.

Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 24 јули до 9 август 2020 година./МИА

Хамилтон победи во Германија, Фетел не ја заврши трката

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, победи на трката за Големата награда на Германија, откако најдобро се снајде во променливите услови на патеката.

Актуелниот шампион на патеката „Хокенхајм“ стартуваше дури од 14-та позиција, но сепак успеа да стигне до 66-та победа во кариерата.

Второто место го освои неговиот клупски колега Валери Ботас, а трет заврши Кими Раиконен од Ферари.

Главниот конкурент Себастијан Фетел од Ферари, кој важеше за фаворит и тргна од пол-позицијата, сепак по 52 круга водство излета од патеката и ја заврши трката.

Хамилтон со оваа победа е прв во генералниот пласман и има 188 бодови, а Фетел е втората позиција со 171 бод./МИА

Иниеста дебитираше со пораз на Висел Кобе

Андрес Иниеста дебитираше во јапонскиот шампионат, но неговиот клуб Висел Кобе на домашен терен претрпе убедлив пораз од 0:3 од Шонан.

Иниеста влезе во игра во 59-та минута при резултат 0:2, но не успеа да внесе промена во лошата игра на неговите соиграчи и до крајот на натпреварот примија уште еден гол.

Дебито на шпанскиот фудбалер беше поздравено од присутните гледачи во Кобе со стоечки овации. /МИА

притисни ентер