Апел од РФМ да се реши кризата во Металург

Ракометната федерација на Македонија изрази загриженост од збиднувањата во РК Металург и смета дека проблемите во таборот на македонскиот шампион имаат директно влијание и на македонскиот ракомет воопшто.
- Би сакале да упатиме високи пофалби и благодарност за сè она што РК Металург го направи во изминативе години со цел подигање на нивото на квалитет на македонскиот ракомет и оспособување на квалитетни ракометари кои се база на нашите национални селекции. Оградувајќи се од интерните релации и развојната стратегија на РК Металург, чувствуваме огромна загриженост за последиците кои ваквото неспортско однесување може да ги остави врз иднината на македонскиот ракометот, велат од РФМ

Од федерацијата апелираат ситуацијата што поскоро да биде решена во интерес и на клубот и на репрезентацијата.

- Во списокот на ракометари на РК Металург кои се обратија до македонската (спортска) јавност се наоѓаат и 13 претставници на македонскиот национален тим. Освен што нивниот натамошен професионален ангажман е неизвесен, тие за неполни два месеци ја започнуваат можеби најтешката македонска ракометна експедиција до сега: настапот на СП 2015 во Катар каде што евентуалниот пласман меѓу првите седум тимови би значел квалификации за пласман на ЛОИ 2016 во Рио. Предизвик за кој на македонскиот ракомет му се потребни репрезентативци кои нема да бидат само здрави, физички и психички добро подготвени, туку ќе имаат и настапи во континуитет на сериозни натпреварувања.

На крајот РФМ потсетува и на последиците од неиграњето на преостанатите натпревари од Лигата на шампионите.

- Би сакале да предупредиме дека во случај на најлошото можно сценарио, доколку РК Металург не ги одигра преостанатите натпревари во Лигата на шампионите, според правилникот на Европската ракометна федерација би следувале (издвојуваме само неколку санкции): парична казна во максимална висина до 500.000 евра, евентуална суспензија (забрана за настап) во Лигата на шампиони 2015/2016 на македонскиот ракометен шампион од сезоната 2014/2015 година, евентуална забрана за настап на сите македонски екипи во европските купови што би значело комплетна изолација на Македонија од Европската ракометната мапа, стои во обраќањето на РФМ и изразува надеж дека РК Металург, како промотор на ракометот во државава и надвор од неа, ќе се заложи за добро состојбата и просперитетот на најтрофејниот македонски спорт. /МИА

Пол позиција за Хамилтон во Франција

Тимот на Мерцедес доминираше на денешните квалификации за Големата награда на Франција, а британскиот возач Луис Хамилтон беше најбрз и стигна до 75-та пол позиција во неговата кариера.

Втор беше неговиот тимски колега Валтери Ботас, а на третата позиција заврши Себастијан Фетел од Ферари.

На четвртата и петтата позиција се двајцата возачи на Ред Бул, Макс Верстапен и Даниел Рикиардо.

Трката за Големата награда на Франција се вози утре на патеката „Пол Ришар“. /МИА

Македонските ракометари поразени од Турција на Медитеранските игри

Македонските ракометари со пораз го почнаа настапот на Медитеранските игри во Тарагона, при што беа совладани од Турција со 26:29.

Македонската репрезентација во Шпанија допатува со комбиниран состав, кој го предводи помошникот на селекторот Раул Гонзалес, Роберто Гарсија Парондо.

Македонија поголем дел од натпреварот остана во резултатска негатива, а првото полувреме заврши со предност на Турција од 13:15.

Во вториот дел и покрај обидите на македонските ракометари да израмнат и да направат пресврт, Турција не дозволи да ја загуби предноста и оствари победа.

Македонија утре ќе игра против Египет. /МИА

СП 2018: Мексико ја порази Јужна Кореја

Мексико убедливо ја совлада Јужна Кореја со 2:1 во натпревар од групата Ф на Светското првенство во Русија.

Мексико поведе со 1:0 во 26-та минута со гол од пенал, кој го реализираше Карлос Вела.

Во вториот дел прецизен беше Хавиер Хернандес и во 66-та минута донесе водство од 2:0.

Јужна Кореја со голот на Сон Хеунг-мин успеа да ја намали разликата во судиското продолжение и во 93-та минута ги постави конечните 2:1.

Мексиканската репрезентација со оваа победата има шест бодови и е прва во групата, а Јужна Кореја останува без бодови и без никакви шанси за понатамошен пласман.

Во рамките на оваа група вечерва ќе се соочат Шведска, која има три, и Германија, која се уште нема бодови./МИА

притисни ентер