Велес подготвен за маратонот на езерото Младост

Во организација на Агенцијата за млади и спорт и ЈП „Јасен“, Општинската Организација на Црвен крст Велес и Кајак кану клубот „Бабуна” од Велес, а под покровителство на Пливачката федерација на Македонија и Општина Велес в недела на велешкото езеро „Младост“ ќе се одржи првиот Велешки пливачки маратон 2014.
Како што информира на денешната прес конференција Илија Попов претставник на ОО на Црвен крст од Велес-Безбедност на вода, учесници на натпреварувањето се пливачи од Република Македонија, организирани во клубови или надвор од нив. Пријавувањето на кандидатите се вршеше до денес, а досега има заинтересирани околу 50-тина натпреварувачи, меѓу кои и врвни имиња во долгометражно пливање.

- Безбедноста е најважна затоа се решивме патеката да биде добро покриена. 55 спасители од Црвениот крст и 20 кајакари на клубот „Бабуна” ќе бидат распределени во гумени чамци и кајаци во езерото на дестинација од неколку стотина метри. Ќе има и моторни чамци за брза реакција, потенцира Попов.

Маратонот започнува во 10 часот со првиот круг кој изнесува 2,5 километри. Потоа од 11 часот следува трката која е во должина од 5 километри и олимписката дисциплина од 10 километри во машка и женска конкуренција.

Градоначалникот Славчо Чадиев истакна дека Општина Велес ќе стори се овој велешки пливачки маратон да стане традиционален.

- За следната година во Програмата за спорт на општината ќе биде издвоен како посебна спортска манифестација со свој буџет. Ова ќе го зголеми интересот на учесниците и на јавноста, но и ќе ја потврди нашата сериозност во намерата да вложиме во пливањето како спорт исто толку енергија и средства колку и за развојот на другите спортови, рече Чадиев.

Паоло Скарони именуван за нов претседател на Милан

Aмериканскиот инвестициски фонд „Елиот менаџмент“, кој неодамна ја презеде контролата над италијанскиот фудбалски клуб Милан, го отстрани од функцијата кинескиот бизнисмен Јонгхонг Ли и го постави Паоло Скарони за нов привремен претседател на клубот

Отказ доби и досегашниот извршен директор на клубот Марко Фасоне, но се уште не е познато кој ќе ја преземе оваа функција.

Воедно беа разрешени и членовите на управата, а на нивно место инвестицискиот фонд именуваше нови.

Новиот претседател Скарони најави промени во клубот, а во прилог на новото раководство оди и одлуката на УЕФА да ја прекине забраната за Милан да учество во европските натпревари. 

Чепкоеч постави нов светски рекорд на 3.000 метри со пречки во Монако

Кениската атлетичарка Беатрис Чепкоеч постави нов светски рекорд на 3.000 метри со пречки на митингот од Дијамантската лига во Монако.

Чепкоеч победи со време од 8:59.36 минути и за осум секунди го подбри претходниот рекорд на Рут Џебет од Бахреин.

За 27-годишната атлетичарката од Кенија ова е најголемиот успех во кариерата, бидејќи досега го има освоено четвртото место на Олимписките игри во Рио де Жанеиро и на Светското првенство во Лондон.

Покрај Чепкоеч, во центарот на вниманието беа и јужноафриканката Кастер Семења и Шона Милер Уибо од Бахамите.

Семења со резултат од 1:54.60 минути постави нов рекорд на митингот на 800 метри и го собори 35 години стариот рекорд на легендарната Јармила Кратохвилова.

На 400 метри Шона Милер Уибо го собори рекордот на Мари Жозе Перег поставен пред 22 години. Таа делницата ја истрча за 48.97 секунди.

Дијамантската лига продолжува и во текот на викендот. /МИА

Македонските ракометари со убедлива победа над Велика Британија го почнаа ЕХФ шампионатот

Машката младинска репрезентација убедливо ги совлада ракометарите на Велика Британија со 32:15 и со победа го почна ЕХФ шампионатот за ракометари до 20 години што ќе се игра од денеска до 29 јули во Скопје.

Избраниците на селекторот Данило Брестовац ја потврдија фаворитската улога и по победата над британските ракометари ги освоија првите поени, по што следуваат натпреварите со останатите репрезентации од групата Б - Италија, Швајцарија и со Украина.

Претходно на првиот натпревар од оваа група Швајцарија со 28:25 ја совлада Украина.

Македонија вториот натпревар ќе игра против Италија на 23 јули.

На ЕХФ шампионатот во Скопје настапуваат 11 репрезентации поделени во две групи. Македонија е во групата Б заедно со репрезентациите на Велика Британија, Италија, Швајцарија и со Украина. Во групата А се репрезентациите на Белорусија, Фарски Острови, Финска, Грција, Естонија и Литванија.

Најдобропласираните две репрезентации од секоја група ќе вкрстат во полуфиналните средби што ќе се играат на 28 јули, додека останатите селекции ќе разигруваат за пониските места на турнирот.

Финалето, натпреварот за третото место и сите останати натпревари за пласман се играат на 29 јули.

Победникот на ЕХФ шампионатот обезбедува пласман на младинското Европското првенство наредната година. 

притисни ентер